Tarih : 19.09.2018 - 22:29

19 Eylül 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de zam yok” dedi ve söylenenlerin manipülasyon olduğunu söyledi. Erdoğan ayrıca TL ile sözleşme yapmayan kişi ve kurumlarının bedelini ödeyeceklerini belirtti… Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ürününe haksız zam yapanlara 6 bin 900 lira ile 69 bin lira arasında ceza kesebileceklerini söyledi… Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Ekonomi sopa ile düzelmez” dedi… Simide ikinci zam geldi ve 1,75 lira oldu…  

19 Eylül 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi

19 Eylül 2018 Çarşamba Türkiye gündemi; özetle şöyle:

 

1)      SERBEST PİYASA PRENSİBİNDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, ABD’li şirket yöneticisi ile bir araya geldi. Erdoğan, 20’den fazla yönetici ile yediği akşam yemeğinde “ABD ile sorunların iş dünyasını etkilemesini istemem” dedi ve serbest piyasa prensiplerinden taviz verilmeyeceğini söyledi.

 

2)      TÜRKİYE’DE TAVİZ YOK. HEPSİ MANİPÜLASYON!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziler Günü Töreni’nde yaptığı konuşmada “Türkiye’de kriz filan yok” dedi ve hepsinin manipülasyon olduğunu ileri sürdü.

 

3)      SÖZLEŞMELER TL İLE OLACAK. AKSİNİ YAPAN BEDELİNİ ÖDER

Erdoğan, kira sözleşmelerinin TL ile yapılmasının kararlaştırıldığını hatırlattı ve yanlış yapanın bedelini ödeyeceğini söyleyerek; şöyle dedi: “Burası Türkiye, Amerika değil. Bu ülkede TL geçer. Sözleşmeler TL ile yapılır. Aksi takdirde bedelini öderler. Mağazanı TL ile kiraya verecek ve malını TL ile satacaksın!”

 

4)      BAKAN ALBAYRAK, YARIN ORTA VADELİ PROGRAM’I AÇIKLAYACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yarın açıklayacağı Orta Vadeli Program (OVP) öncesi iş dünyası temsilcileriyle görüştü.

 

5)      İDLİB MUTABAKATI OLUMLU

İDLİB mutabakatı İran ve muhalifler tarafından olumlu bulundu. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif  “Anlaşma yoğun diplomasinin sonucu” açılamasını yaptı.

 

6)      UMARIM İDLİB’DEKİ SİVİLLERE OLUMLU ETKİSİ OLUR

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric de, "Umarız İdlib'deki sivillere olumlu etkisi olur” dedi.

 

7)      YERLİ ÜRETİM LOGOSU BELLİ OLDU

Yerli Üretim logosu belli oldu. Dayanışmanın, elbirliğiyle hareket etmeyi simgeleyen iki el! Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,               Yerli Üretim” logosu tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada “Dünya pazarında gerçekten rüzgâr gibi esen Türk ürünleriyle insanımızın tüketicimizin gurur duymasını istiyoruz” dedi.

 

8)      6 BİN 900’DEN 69 BİN LİRAYA KADAR CEZA YETKİSİ

Bakan Pekcan, Bin 296 üründe haksız fiyat artışı tespit ettiklerini belirterek; “680 ürünün fiyat etiketinde, gramajında oynamalar gibi mevzuata aykırılık bulundu. Bunlarla ilgili her türlü tedbiri alıyoruz” dedi. Bakan Pekcan, 6 bin 900 liradan 69 bin liraya kadar ceza kesme yetkileri olduğunu da belirtti.

 

9)      O UÇAK MİLLET PARASIİLE ALINMIŞSA KUL HAKKIDIR

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Katar Emiri’nin hediye ettiği uçakla ilgili açıklama yaptı ve şöyle dedi: “Kendi paranızla aldıysanız israftır, milletin parasıyla aldıysanız kul hakkıdır, hibe ise iade etmeniz lazım.”

 

10)   KAMU GÖREVLİLERİ ASRATİ ÜCRETİN 10 KATINDAN FAZLA HEDİYE KABUL EDEMEZ

Karamollaoğlu kanunların kamu görevlilerinin pahalı hediye kabul edemeyeceğini hatırlattı ve şöyle dedi:  Kanunlara göre kamu görevi yapanların alacağı hediyelerin üst sınırının asgari ücretin 10 katını geçemeyeceğini söylüyor. Peki bu hediye uçağın ederi kaç lira? 3 milyar lira! Bir milyon 800 bin asgari ücretlinin bir aylık maaşı!”

 

11)   EKONOMİ SOPA İLE DÜZELMEZ

Karamollaoğlu ayrıca Erdoğan’ın TL ile sözleşme ile ilgili sözlerini de değerlendirdi ve “Ekonomi sopayla düzelmez” dedi.

 

12)   O UÇAĞIN KULLANILMASI TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK AYIBI OLUR

Grup Başkanvekili Özgür Özel’in gündeminde de hediye uçak vardı. Özel, “O uçağı geri vermez, kullanırlarsa ülkemizin en büyük ayıbı olur” dedi.

 

13)   AK PARTİ – MHP İTTİFAKI SADECE TEMENNİ

Ak Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, MHP ile ittifak meselesinin temenniden ileri bir şey olmadığını bildirdi ve henüz atılmış bir adım olmadığını söyledi.

 

14)   SİMİDE İKİNCİ ZAM GELDİ VE 1,75 TL OLDU

İstanbul Simitçiler Odası’nın aldığı kararla simide ikinci bir zam daha geldi ve 1,75 TL oldu.

  

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Piyasa zam haberleriyle çalkalanıyor.! Esnaf etiket değiştirmekten yoruldu! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise ısrarla “Zam yok” diyor. Bugün de “Zam filan yok” dedi ve hepsinin manipülasyon olduğunu vurguladı. Ya Erdoğan başka bir ülkede yaşıyor, ya da biz! Bizim gördüğümüz ülke öyle değil çünkü! Bizim yaşadığımız ülkede ABD Doları, sene başından bu yana yüzde 40 değer kazandı ve hemen her ürün zamlandı. Zamlandı çünkü üretim yerli de olsa, işletmeler, kullandıkları girdi mallarının önemli bir kısmını ithal ediyorlar; dolarla satın alıyorlar yani. Devlet “dolarda artış var” diyor ve akaryakıta, doğalgaza zam yapıyor fakat esnafın yapmasına izin vermiyor!  Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Beştepe Külliyesi’nde kabul ettiği 20 civarındaki ABD’li şirket yöneticisine “Serbest piyasa sisteminden taviz vermeyeceğiz” dedi ama uygulaması “korumacı ekonomi”yi çağrıştırmaya başlayalı çok oldu! Erdoğan’ın Gaziler Günü Töreni’nde yaptığı konuşma da zaten bu tezi kuvvetlendirici tehditlerle doluydu! Erdoğan, sözleşmelerin TL ile yapılacağı ile ilgili yayınlanan kararnameyi hatırlattı ve “Aksini yapan cezasını öder” dedi. Ekonomileri krize giren ülkelerin bazı tedbirler alması gayet normaldir ancak hem “Kriz filan yok” deyip hem de tedbir üstüne tedbir almak ne oluyor?

Cezadan söz eden sadece Erdoğan da değildi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da cezadan söz etti ve 6 bin 900 lira ile 69 bin lira arasında ceza kesme yetkileri olduğunu söyledi. Pekcan, bin 296 üründe haksız fiyat artışı tespit ettiklerini 680 ürünün ise gramajında oynamalar olduğunu söyledi. Anlaşılıyor ki, yaklaşık 3 bin ürün zamlanmış!  Bu zammı yapanların hepsini fırsatçı diye suçlamak doğru mudur? Simitçi, ikinci zammı yaptı ve 1 adet simidin fiyatını bir lira 75 kuruşa çıkardı! Fırsatçılık mı yaptı? Simitçi zam yaptı diye onun “Yerli Ürün” logosu kullanmasına izin verilmeyecek mi?

Bakan Pekcan, “Yerli Üretim” logosu tanıtımında konuştu ve bu logo ile Türk malı kullanmanın onur ve gururunu yaşayacağımızı söyledi. Bunlar, çaresizliğin getirdiği fevri hareketlerden başka bir şey değildir! Logo, logo değil bir kere! Birlik ve beraberliği simgeleyen iki el ve sabun kalıbına benzeyen soğuk bir şekil! Bu logonun konulacağı ürünler yüzde 100 Türk Malı ürünler olmaktan ziyade Türkiye’de üretilen ürünlerdir. Türk Malı denmez zaten. Bakanlığın logoya "Yerli Üretim" adını vermesi gayet isabetli olmuş. Samanı dahi ithal eden bir Türkiye, tamamen yerli olan ürüne Türk Malı etiketi koyacak olsaydı, o ürün sayısı bir elin parmağını geçmezdi!

Her neyse; aceleye geldi ve Ticaret Bakanlığı, bir şey yapmış olma telaşıyla bir logo ortaya attı. İnşallah ekonomik kriz aşılır ve piyasa istikrara kavuşur da her şey sil baştan yeniden yapılır.

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak