Tarih : 19.06.2018 - 21:56

19 Haziran 2018 Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kürt vatandaşların Kürt olduklarından dolayı ayırıma tabi tutuldukları dönemin geride kaldığını ileri sürdü ve “Hangi Kürt dışlanıyorsa bu terbiyesizliği yapan karşısında beni bulur. Sonra hukukuyla, kolluk güçleriyle devletimizi bulur” dedi. Erdoğan Van mitinginde ayrıca Afrin, Menbiç, Sincar ve Cerablus’a girdiklerini söyleyerek; “Kandil’i başlarına yıkarız” ifadesini kullandı. Muharrem İnce, 25 Haziran’da cumhurbaşkanı olacağına inandığını ileri sürdü. MHP Lideri Bahçeli ise Erdoğan’ın ilk turda cumhurbaşkanı seçileceğini iddia etti. Meral Akşener’in konuyla ilgili açıklaması ise şöyleydi: “Cumhurbaşkanı olduğumda Temel Karamollaoğlu’nu kendime yardımcı yapacağım.”

19 Haziran 2018 Türkiye Gündemi

19 Haziran 2018 Salı Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      TERÖRE DERS ÜSTÜNE DERS VERİYORUZ

Erdoğan Van’da konuştu. Suriye halkına…  “Suriye’de terör koridoru kurmay kurmaya çalışanlara dün Afrin’de dersini vermiştik, şimdi de Münbiç’te veriyoruz” dedi.

 

2)      EMPERYAL AMAÇLI ÜLKELER VE ONLARIN KANTONCULARI

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Suriye'de emperyal amaçları olan ülkelerin eteğinin altına girip kantonculuk oynayanlar, Menbiç'te derslerini birer birer alıyor.”

 

3)      KÜRT, KÜRT OLDUĞU İÇİN AYRIMCI MUAMELEYE TABİ TUTULAMAZ

Türkiye’de hiç kimsenin Kürt ya da dindar olmasından dolayı ayrı muamele görmediğine vurgu yapan Erdoğan şu açıklamayı yaptı: “Hangi Kürt, hangi dindar dışlanıyorsa bu terbiyesizliği yapan karşısında beni bulur. Sonra hukukuyla, kolluk güçleriyle devletimizi bulur.”

 

4)      24 HAZİRAN’DA TERÖRİSTLERİ SANDIĞA GÖMELİM

Muhalefet partilerinin “terör” diye bir derdinin olmadığını iddia eden Erdoğan; muhalefete şu ifadelerle yüklendi: “CHP’nin ağzından terörle mücadeleyi duydunuz mu? Diğerlerinden duydunuz mu? Yeri geldi FETÖ’yü sahaya sürdüler; yeri geldi PKK’yı savundular. Hamdolsun sizlerle hepsinin üstesinden geldik. Terörden korkmayacağız. Hedeflerimize birlikte yürüyelim. 24 Haziran’da teröristleri sandığa gömmeye var mısınız?”

 

5)      KANDİL’İ BAŞLARINA YIKARIZ

Erdoğan Adana’da yaptığı mitingde ise “Biz Kandil’e de, Afrin’e de, Sincar’a da, Cerablus’a da gireriz. Kandil’i başlarına yıkarız” dedi.

 

6)     ESEF VERİCİ BİR KARAR

Başbakan Binali Yıldırım Amerika Senatosu’nun kararını değerlendirdi ve “Esef verici. Stratejik ortaklığın ruhuna aykırı talihsiz bir karar” ifadesini kullanarak; Türkiye’nin alternatifsiz olmadığını söyledi.

 

7)      MEDYA ORDUSU MENBİÇ’TE

Türk askerinin Münbiç devriye görevi başladı. Türk askerini devriye güzergâh yoluna bir medya ordusu gitti ve görüntü aldı.

 

8)      MENBİÇ ANLAŞMASI BİR BAŞARIDIR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Menbiç anlaşması için “Türkiye’nin bir başarısıdır” ifadesini kullandı.

 

9)      26 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Kandil operasyonunun sürdüğünü duyurdu. Kandil havadan vuruldu ve 26 terörist öldürüldü.

 

10)   İNCE: “BEN CUMHURBAŞKANI OLURSAM 81 MİLYON İYİ OLUR”

Muharrem İnce, Hatay Mitinginde konuştu ve 25 Haziran’da cumhurbaşkanı olacağına inandığını açıkladı. İnce şöyle dedi: “Cumhurbaşkanı olmamla sadece CHP ve ben kazanmayacağım.  81 milyon vatandaşım kazanacak, Ak Partili kardeşlerim de kazanacak. Meydanlarda söyledikleri bir yalan var. ‘İnce kazanırsa yardımlar kesilecek’ diyorlar. Yalan! Size yeminle söylüyorum hepsi devam edecek ve enflasyon oranında artacak!”

 

11)   ERDOĞAN KAZANIRSA HEPİMİZ KAYBEDERİZ

İnce, sözlerinin sonuna şu ifadeyi eklemeyi de ilave etmedi: “Erdoğan kazanırsa hepimiz kaybedeceğiz. Ben kazanırsam hepimiz kazanacağız.”

 

12)   30 BİN SURİYELİ OY KULLANACAK

Başbakan Binali Yıldırım, “Bu seçimde oy kullanacak olan Suriyeli sayısının 30 bin olduğunu” bildirdi.

 

13)   İŞSİZLİĞİ ÖNLEYECEĞİZ

Akşener Bolu’daydı. “Ekonomiyi, tarımı sanayileştiren bir bakış açısıyla ve bu ülkeyi inşallah kalkındıracağız. Her yıl 50 milyar dolarlık yatırım yapıp işsizliği önleyeceğiz” dedi ve “Yüzde 11 olan işsizliği yüzde 5.6’ya indireceklerini söyledi.   

 

14)   ŞEREFSİZ ŞEREFSİZ DOLAŞIYORLAR

Akşener, kendisine FETÖ’cü iftirası atıldığına vurgu yaptı ve bu iftirayı atanlara çok sert cevap verdi. Akşener; şöyle konuştu: “Sözünü tutmayanlara ‘şerefsizsiniz’ dedim. Şerefsiz şerefsiz dolaşıyorlar. Bu kervana başbakan da katıldı. Koskoca Başbakan hem yalan söyledi, hem iftira attı.”

 

15)   HEM YORGUN, HEM GEVEZE

Akşener, Erdoğan için ise şöyle konuştu: “Hem yorgun, hem geveze olan bu adamı çocuklarının yanına göndereceğiz.”

 

16)   TEMEL KARAMOLLAOĞLU YARDIMCIM OLACAK

Meral Akşener, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Temel Karamollaoğlu’nu kendisine yardımcı yapacağını açıkladı.

 

17)   MİLLETVEKİLİ ADAYIMIZ TEHDİTLE İSTİFA ETTİRİLDİ

Saadet Partisi Cumhurbaşkanı Adayı Temel Karamollaoğlu seçim çalışmalarına İstanbul’da devam etti. Karamollaoğlu, partisinin Kars Milletvekili Adayı Sezgin Yıldız ve 24 arkadaşının istifasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Saadet Partisi’nin Kars adayı zorla, tehditle, rüşvetle istifa ettirildi! Devlet tarafından yapılan zorbalıktır bu. O bizden ayrıldığını bildiren arkadaşlar var ya, ağlaya ağlaya verdiler bu kararı!”

 

18)   ERDOĞAN İLK TURDA SEÇİLİR

Bahçeli Samsun’da konuştu. Millet İttifakını eleştiren Bahçeli, cumhurbaşkanının ilk turda seçileceğini iddia etti ve “O isimde Recep Tayyip Erdoğan olacaktır” dedi.

 

19)   PYD DESTEKÇİSİ ABD’NİN TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ OLDU

ABD, Dışişleri Bakanlığı’nda “Yakın Doğu İlişkilerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı” David Satterfield’i Türkiye Büyükelçisi olarak atadı. Satterfield, terör örgütü PYD destekçisi olmasıyla tanınıyor.


GÜNDEMİN YORUMU:

GÜNDEMİN YORUMU:

 

24 Haziran Seçimine şunun şurasında 4 gün kaldı. Cumhurbaşkanı adayları son sözlerini söylüyor, son vaatlerini yapıyorlar. Ak Parti Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan ekonomik ve sosyal vaatler yerine “terör” başlıklı konulara temas etmeye özen gösteriyor. Bir kısım kişinin iddia ettiği gibi “bilhassa” mı yapıyor, yoksa olayların akışı mı onu bu noktaya getirdi bilinmez ama TSK, henüz Kandil’i dövmeye başlamıştı ki, Menbiç’in güvenliği gündeme geldi ve Türk askeri Menbiç dış mahallelerinde devriye görevine başladı. Koca bir medya ordusu Menbiç sınırındaydı. Televizyon kameraları devriye gezen Türk askerini görüntüleyip canlı yayın yaptı. Erdoğan, “Biz Kandil’e de, Afrin’e de, Sincar’a da, Cerablus’a da gireriz. Kandil’i başlarına yıkarız” sözleriyle övdü harekâtı. Gerçi, TSK daha işin başında ve sadece devriye geziyor ama Erdoğan bunu zafer kazanmış komutan edasıyla söylemede beis görmedi.

İşin garipliğine bakın ki, askeri Türk askeri ile birlikte Menbiç’te devriye gezmeye başlamışken, ABD Senatosu, Pentagon’un “Türkiye’ye silah ambargosu koydu ve F-35 savaş uçakları başta olmak üzere birçok uçak ve helikopterin Türkiye’ye satışına izin veremeyeceği” şartını koydu. Erdoğan bu meseleye hiç temas etmedi tabii. Sadece Başbakan Binali Yıldırım konuştu ve o da “esef verici bir karar” diyerek geçiştirdi. Ayrıca ABD’nin aylardır atama yapmadığı Türkiye Büyükelçiliği görevine ani bir kararla PYD destekçisi bir kişiyi büyükelçi olarak ataması da dikkat çekiciydi.

Muharrem İnce ise Hatay mitinginde iddialı bir söz sarf etti ve 25 Haziran günü cumhurbaşkanı olacağını söyledi. “Buna inanıyorum” diyen İnce, cumhurbaşkanı olmasının sadece CHP ve kendisi için iyi olmayacağının altını çizdi ve “81 milyon için de, Ak Partili kardeşlerim için de iyi olacak” dedi.  

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak