Tarih : 20.03.2019 - 19:51

19 Mart 2019 Salı Türkiye Gündemi  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda’da yaşanan cami vahşeti ile ilgili “"Bunun hesabını Yeni Zelanda sormazsa öyle ya da böyle biz bunun hesabını sormasını biliriz” dedi. Yeni Zelanda Meclis’ Kur’an-ı Kerim okunarak açıldı. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Ak Parti oylarının yüzde 20’lere indiğini iddia etti… Cumhur İttifakı İzmir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, “Rakıdan bana ne ya! Afiyet olsun, yarasın” diyerek sosyal hayata karışmayacağı mesajı verdi.

19 Mart 2019 Salı Türkiye Gündemi   

19 Mart 2019 Salı Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)     YENİ ZELANDA HESAP SORMAZSA BİZ SORARIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ereğli mitinginde konuştu. Yeni Zelanda'da yaşanan cami katliamına tepki gösteren Erdoğan, "Bunun hesabını Yeni Zelanda sormazsa öyle ya da böyle biz bunun hesabını sormasını biliriz. Yasalarında 15 yıldan fazla hapis cezası yokmuş. 50 Müslümanı katledecek sizin yasalarınızda böyle bir madde yokmuş. İnsan canı ne kadar ucuz ya" dedi.

 

2)     AK PARTİ OYLARI YÜZDE 20’YE İNDİ

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 2019 yerel seçimlerinde AKP'nin bir şokla karşılaşacağı endişesi taşıdığını bunun nedeni olarak da Saadet Partisi'ni gördüklerini belirten Karamollaoğlu, "Benim öyle bir kanaatim var ki bu şimdi yüzde 20'nin altına indi" diye konuştu.

 

3)     KAMUOYU KILIÇDAROĞLU’NUN ASLIMASINI İSTİYOR

Akit Tv Muhabiri Mehmet Özmen idam sehpasının önünden canlı yayın yaptı ve “Kamuoyu, Kılıçdaroğlu’nun bu darağacında asılmasını bekliyor” ifadesini kullandı.

 

4)     RAKIDAN BANA NE YA; YARASIN!

Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, seçilirse hayat tarzına karışmayacağını bildirdi ve “Rakıdan bana ne ya! Afiyet olsun, yarasın” dedi.

 

5)     TRAFOLARA KEDİ DEĞİL FİL SOKSALAR PARA ETMEZ!

Birlik İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mansur Yavaş, Nallıhan’da yaptığı konuşmada son günlerde kendisine yönelik başlatılan karalama kampanyasını değerlendirdi ve şunları söyledi:

“Bu sefer trafolara kedi giremeyecek inşallah. Çünkü anketlerde öyle bir fark geliyor ki bırakın kediyi, trafolara fil soksalar para etmez!”

 

6)     ENFLASYON TEK HANEYE İNER

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019 yılının eylül ayından sonra enflasyonun tek haneli rakamların görüleceğini bildirdi. Albayrak, “2019 hedefi yüzde 15.9 seviyesindeydi ancak çok daha iyi sonuç alacağız, faiz de aynı şekilde düşecek” dedi.

 

7)     HDP EŞİTTİR PKK İSE NEDEN BAŞSAVCI’YA MÜRACAAT ETMİYORSUNUZ?

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Cumhur İttifakı’nın HDP ile ilgili açıklamaları hakkında konuştu ve şu sözleri söyledi:

“HDP eşittir PKK diyeceksiniz. Yani HDP’yi gayrimeşru ilan edeceksiniz. Sonra Yeni Zelanda’da meydana gelen terör saldırısı metinde HDP ile birlikte imza atacaksınız. Devlet sizin elinizde… HDP’nin terörle ilişkisi varsa, iye Yargıtay Başsavcılığı’na müracaat etmiyorsunuz. Bu iyi yüzlü bir siyasettir. Doğruysa gereğini yapın. Ama değilse susun.”

 

8)     YENİ ZELANDA MECLİSİ AÇILIŞINDA KUR’AN-I KERİM OKUNDU

Yeni Zelanda geçen Cuma günü iki camiye düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 50 Müslüman’ın üzüntüsünü yaşıyor. Meclis’in açılışında Kur’an-ı Kerim okundu. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Arden, şehit olanları anarken “Onlar Yeni Zelandalılardı, onlar bizdi. Onlar biz olduğu için biz onların yasını tutuyoruz” diye konuştu. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Ardern, “Acınızı bütünüyle paylaşmamıza imkân yok ancak her aşamada sizin yanınızda olacağız” ifadesini kullandı.

 

9)     GÖKMEN TANIŞ TERÖRİST Mİ?

Hollanda’da 3 kişinin ölümüne neden olan saldırgan Gökmen Tanış ile kurbanlar arasında bağlantı olmadığı açıklandı. Hollanda polisi, “terör şüphesi üzerinde durulduğu” açıklamasını yaptı.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Yeni Zelanda’da geçen hafta Cuma namazı esnasında iki camiye yapılan saldırı sonu hayatını kaybeden 50 Müslüman’ın üzüntüsünü yaşıyor. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, yakınlarını kaybeden ailelere başsağlığı diledi. Yaralıları ziyaret etti ve “Acınızı bütünüyle paylaşmamıza imkân yok ancak her aşamada sizin yanınızda olacağız” dedi. Ardern, daha ilk gün “Biz kardeşiz. Bizim ülkemiz barış ülkesi” demiş ve hiçbir gücün barışa zarar veremeyeceğini vurgulamıştı. O günden bu yana sergilediği duruş ve samimi davranışı ile sadece hayatını hunhar saldırıda kaybedenlerin yakınlarının, Yeni Zelanda’da yaşayan Müslümanların ve Yeni Zelanda halkının değil, tüm dünya halkının takdirini kazandı Başbakan Ardern.

Dün Hollanda’da benzeri bir olay yaşandı. Utrecht şehrinde yaşayan Türk kökenli Gökmen Tanış, tramvayda yolcuların üzerine ateş açtı ve üş kişiyi öldürdü. Polis önce “terör” şüphesi üzerinde durdu, daha sonra ailevi bir mesele olabileceği yönünde kanaatlerden söz etti ve ardından da tekrar terör şüphesi ile araştırma başlattı. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, “Eğer yapılan saldırı terörse bir tek cevabımız var. Hukukumuzun üstünlüğü ve demokrasimizin şiddetten daha üstündür” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dünyaya meydan okuyan mesajlar verdi ve"Bunun hesabını Yeni Zelanda sormazsa öyle ya da böyle biz bunun hesabını sormasını biliriz” ifadesini kullandı. Vakti zamanında Suudi Arabistan Kralı öldü, Erdoğan ülkede yas ilan etti. İsrail askeri, Gazze’de katliam yaptı, Erdoğan yas ilan etti. Yeni Zelanda katliamı için de yas ilan edebilirdi, etmedi. Tam aksine “hesabını sorarız” diye esip gürledi. İki gün miting yapmayabilirdi mesela. Meydanlarda dünya devletlerini ve muhalefet partilerini “düşman” ilan edip bağırıp çağırmak yerine böyle bir tavır sergileseydi daha etkili ve daha saygın olmaz mıydı?

Yeni Zelanda Başbakanı belki çok fazla konuşmadı ama yaralı ailelerin acısını paylaşırken gayet samimiydi. “Biz kardeşiz” derken içten söylüyordu. “Barış” hakkında konuşurken yüreğinden konuşuyordu. Bu tavrı O’na dünyanın saygı duymasını sağladı. Hakeza Hollanda Başbakanı Mark Rutte; O da öyle: “Demokrasimiz şiddetten daha üstündür” dedi ve kanunlara duyduğu saygıya vurgu yaptı. Erdoğan ise tüm dünyaya meydan okudu. Tarz meselesi!

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak