Tarih : 03.10.2018 - 00:03

2 Ekim 2018 Salı Türkiye Gündemi

Dün Meclis açıldı. Bugün grup toplantıları başladı. Kürsüye çıkan her parti lideri, çok ağır ifadeler kullandı. Bilhassa muhalefet liderlerinin sarf ettiği sözleri çok ağırdı. Erdoğan “yaşanan ekonomik dalgalanmalar yavaş yavaş bitiyor” derken Kılıçdaroğlu “Hayır” dedi ve yeni başladığına vurgu yaptı. Meral Akşener ise “Aklımızla alay etmeyi bırak! Çiftçi perişan, esnaf perişan! Sanayici perişan, çalışan perişan” diye seslendi. HDP Eş Başkanı Buldan ise “Krizle geldiler, krizle giderler” ifadesini kullandı.

2 Ekim 2018 Salı Türkiye Gündemi

2 Ekim 2018 Salı Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      KİMSE ‘ŞU MEBİM YAKINIMDIR’ DİYE BİZE GELMESİN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti Grup Toplantısı tüm seçim bölgesinde aday çıkaracaklarını söyledi ve partililerini liyakat hususunda uyararak; “Kimse, ‘şu benim yakınımdır’ diye bize gelmesin. Bize ehli tevazu, tevazu sahibi kişileri getirin. Halkımıza tepeden bakanları getirmeyin” dedi.

 

2)      MARKETLERDEKİ ZAMLARI BELEDİYE ZABITASINA ŞİKAYET EDİN

Erdoğan, “Marketlerde şurda burda fiyat farkı varsa belediye zabıtalarına bildirin” dedi ve belediye başkanlarının zabıtaları harekete geçirmelerini istedi.

 

3)      EKONOMİK DALGALANMALARI GERİDE BIRAKIYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, içinde bulunulan şartların iyileşmeye başladığını belirtip “Yavaş yavaş geride bırakıyoruz” dedi.

 

4)      KRİZİN BAŞINDAYIZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın “sıkıntılar geride kalıyor” sözünü; partisinin grup toplantısında eleştirdi ve “Krizin başındayız” ifadesini kullandı.

 

5)      ZAMLARIN YÜKÜNÜ VATANDAŞIN SIRTINA YÜKLÜYORSUN

Kılıçdaroğlu, “Erdoğan esnafı ‘zam yapıyorsun’ diye suçluyor. Siz de elektriğe, doğalgaza zam yapıyorsunuz! Vatandaş sorabiliyor mu? İğneden ipliğe her şeye zam geldi. Bu zamların yükünü vatandaşın sırtına yüklüyorsunuz” diye konuştu.

 

6)      BİR ABDE ŞİRKETİNDEN DANIŞMANLIK ALAN HÜKÜMETİN BU ÜLKEDE YERİ YOKTUR

Kılıçdaroğlu’nun gündeminde McKinsey şirketi ile yapılan danışmanlık anlaşması da vardı. KIlıçdaroğlu şöyle dedi: “Bir Amerikan şirketinden danışmanlık hizmeti alan hükümetin bu ülkede yeri yoktur!”

 

7)      TÜRKİYE’NİN EZAN VE BAYRAĞINA SALDIRANLARA EKONOMİYİ TESLİM ETTİNİZ

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a seslenip “Türkiye’nin ezanına ve bayrağına saldıran bir ülkenin şirketine ekonominin yönetimini teslim ettin” dedi.

 

8)      CUMHUR İTTİFAKINA BAĞLIYIZ. GEVEZELİK EDENLERİ CİİDYE ALMAYIZ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Cumhur ittifaklarına” bağlı olduklarının altını çizdi ve konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Gevezelik yapan, hazımsızlık gösteren, alttan alta ittifakı tahribe yeltenen kibir yuvalarını, yoğurdum ekşi, peynirim küflü demeyen bedbahtları dikkate ve ciddiye almayacağız. İşimize bakacağız, önümüzdeki gündemlere kilitleneceğiz. Eğer sabrımızı taşırırlarsa, bize tepeden bakıp asap bozucu imalarına, edep dışı ifadelerine devam ederlerse unutmasınlar ki, bizde gafile söylenecek ne söz biter ne de tepki diner.”

 

9)      KURNAZ VE SİNSİ FIRSATÇILARDAN HESAP SORULSUN

Devlet Bahçeli, yurt dışına para kaçırma olaylarına da temas etti ve şöyle dedi: "Hükümet kurnaz ve sinsi fırsatçıları teker teker belirlemelidir. Stokçuluk yapanları, bankasındaki parası kadar yerli olup yabancı ülkelere sermaye kaçıranları mutlaka bulmalı, mutlaka bu karanlık niyetlileri deşifre etmelidir." 

 

10)  KUR DÜŞÜYOR; ZAMLAR GERİ ALINACAK MI?

Bahçeli’nin ekonomiyle ilgili sözleri ise şöyleydi: “Bahçeli kur düşüyor. Ekonomideki yangın sönüyor. Fiyat artışları ne olacak? Geri alınmayacak mı?”

 

11)   HANİ PAPAZLA ALAKASI YOKTU

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener Erdoğan’a seslenip “3 ay boyunca Amerika bize saldır yapıyor diyeceksin. Sonra gelip  “Bunun Papazla alakası yoktur’ diyeceksin ve Türkiye’nin sırlarını Amerikalı şirkete teslim edeceksin! Bunu vatandaşa anlat bakayım!”

 

12)   AKLIMIZLA ALAY ETMEYİ BIRAK

Akşener, Erdoğan’ın sıkıntı bitmek üzere şeklindeki sözüne karşılık şu ifadeyi kullandı: “Aklımızla alay etmeyi bırak! Çiftçi perişan, esnaf perişan! Sanayici perişan, çalışan perişan! Çalışamayan, iş bulamayan milyonlar perişan. Zengini iyice zenginleştirdin, fakiri iyice fakirleştirdin. Rahmetli Özal’ın orta direğini de yerle bir ettin.

 

13)   ADALETSİZ VE KİFAYETSİZSİN

Akşener Türkiye’nin demokratikleşmeye devam ettiğini söyleyen Erdoğan’a çok sert cevap verdi. Akşener şu ifadeyi kullandı:

“Yanılıyorsun Sayın Erdoğan. Adaletsiz ve kifayetsizsin! Türkiye’nin üzerinde yüksün!”

 

14)   SARAYIN ÇIK

Erdoğan’a “Çık sarayından. İn uçağından” diye seslenen Akşener, Kendine Tatar Ramazan süsü veriyorsun ama  her yaptığını başkasının üstüne atıyorsun. ‘Cambaza bak’ diye diye buralara kadar getirdin. Ama artık yetti. Maymun gözünü açtı.”

 

15)   EVLERİNE DÖNME VAKTİ GELDİ

Akşener, Türkiye’deki Suriyeliler için ise şöyle konuştu: “Suriyeli misafir edildi. Ağırlandı. Helalı hoş olsun ama evlerine dönme vakti geldi” dedi.

 

16)   BU ANLAŞMAYI İMZALAYANLARI YARGILAYACAĞIZ

Akşener, McKinsey anlaşmasını ikinci bir Düyun-u Umumiye diye niteleyen Akşener, “Bu anlaşmayı imzalayanları kesinlikle yargılayacağız” dedi.

 

17)   KRİZLE GELDİLER KRİZLE GİDECEKLER

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “2002’de krizle geldiler, krizle gidecekler” dedi.

 

18)   TÜRKİYE’DEN YURT DIŞINA 2.5 MİLYAR LİRA ÖNDERENLER BELLİ OLDU

Amerika’daki, muhtelif hesaplara yaklaşık 2.5 milyar lira karşılığı dolar gönderen 417 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Yapılan araştırmada paranın İranlı kişilerin hesabına gönderildiği tespit edildi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

Meclis açıldı, partilerin grup toplantısı başladı. Kürsüye çıkan muhalefet liderleri, iktidarı çok ağır sözlerle eleştirdiler. Recep Tayyip Erdoğan’ın “Her seçim bölgesinde adayımızı çıkaracağız” açıklaması üzerine Devlet Bahçeli de muhalefet safına doğru bir adam attı ve tavrını şu ifadeyle koydu: "Gevezelik yapan, hazımsızlık gösteren, alttan alta ittifakı tahribe yeltenen kibir yuvalarını, yoğurdum ekşi, peynirim küflü demeyen bedbahtları dikkate ve ciddiye almayacağız. İşimize bakacağız. Eğer sabrımızı taşırırlarsa, bize tepeden bakıp asap bozucu imalarına, edep dışı ifadelerine devam ederlerse unutmasınlar ki, bizde gafile söylenecek ne söz biter ne de tepki diner.Ak Parti şu kritik süreçte yalnız kalmak istemiyor ama MHP’nin “af” ve “ittifak” teklifini bir türlü siyasi çıkarına uygun hale getiremiyor!..

Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada yöneticilerine “Kimse, ‘şu benim yakınımdır’ diye bize gelmesin. Bize tevazu sahibi kişileri getirin. Halkımıza tepeden bakanları getirmeyin” diye seslendi. Erdoğan’ın tribünlere çok iyi oynuyor. Bu tür sözleri her zaman etkili olmuştur. Bu sözler tam bir algı yönetimidir. Vatandaş bu sözleri duyar da, “Erdoğan, bizi düşünüyor” demez mi? Şimdiye kadar hiç kimse Erdoğan’a ‘Bu beni yakınım’ diye birilerini tavsiye ve telkin etmedi hâlbuki! Eden olduysa da sonuç almadı! Ak Parti’de sistem öyle işlemiyor çünkü. Adayın, Erdoğan’a sadakatini ispat etmiş olması lazım bir kere; bu da akşamdan sabaha olacak şey değildir. Uzun bir süreç gerektirir. O da seneler içinde test edilmekle mümkündür. İkinci şart çok çalışkan olmasıdır. Ak Parti’de çalışan kazanır. Üçüncü şart ise Ak Parti’yi dava olarak görmesi lazım adayın. Bu üç şartı yerine getirenler yarışır ve en gözdeleri milletvekili ya da belediye başkanı adayı olur. Bürokraside de öyle değil mi?

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerine 5 aydan fazla bir süre kaldı ama ekonomideki kritik gelişme, Ak Parti’yi bu süreyi iyi değerlendirmesini zorlaştırıyor. Şartlar her geçen gün kötüleşiyor ve kriz hissedilir hale geldi çünkü. Vatandaşın sırtında küfe yok; biraz daha zorlanır ve cebindeki paranın telafi edilmeyecek şekilde eridiğini hissederse, bakmaz gözünün yaşına basar “hayır”ı. Ak Parti, McKinsey ile yumuşak bir geçiş yapmak istiyor ama şartların zorluğu, elini bir türlü güçlendirmiyor! MHP Lideri Devlet Bahçeli, 2002’de de ortağı olduğu Ecevit Hükümetini yaptığı “erken seçim” çağrısıyla dağıtmıştı! Erdoğan, bu gerçeği çok iyi biliyor.

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak