Tarih : 21.06.2018 - 13:06

20 Haziran 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi

Erdoğan ilk defa koalisyondan söz etti ve Cumhur İttifakı’nın 300’ün altında milletvekili çıkarması halinde koalisyon yapabileceklerini söyledi… CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Kandil operasyonunun “göstermelik” olduğunu iddia etti ve bu şekilde Kandil’de başarılı olunamayacağını ileri sürdü… İyi Parti Adayı Meral Akşener, “Baskın seçim” yağmak isteyenlerin pişman olduklarına dikkat çekti ve 24 Haziranın değimi zamanı olacağına işaret etti.    

20 Haziran 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi

20 Haziran 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      KOALİSYON ARAYIŞINA GİDİLEBİLİR

Ak Parti Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan Mardin ve Şanlıurfa mitinglerine katıldı. Erdoğan ilk defa koalisyondan söz etti ve “Cumhur İttifakı 300’ün üzerinde bir milletvekili sayısına eriştiği takdirde mesele bitmiştir. 300’ün altında kalması halinde koalisyon arayışına gidilebilir” dedi.

 

2)      KANDİL’İN LİDER TAKIMINI HALLETTİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kandil’e yönelik başlatılan operasyonlarla ilgili şu açıklamayı yaptı: “İlk operasyonumuzda 10 önemli noktayı vurduk. İkincisinde toplantı halinde Kandil’de bunların lider takımını hallettik.”

 

3)      GÖSTERMELİK OPERASYON

CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce Çorlu’da konuştu. Kandil’e yönelik operasyonların seçime yönelik “göstermelik” bir iş olduğuna vurgu yapan İnce; şöyle dedi: “Kandil’e böyle bir planla girilebilmesi mümkün değildir. Her şeye rağmen orada evlatlarımız var, onları üzecek bir şey demekten korkarım.”

 

4)      BASKIN SEÇİM İSTEYENLER BİN PİŞMAN

İyi Parti Cumhurbaşkanı Adayı ve Genel Başkanı Meral Akşener Kars, Iğdır ve Erzurum mitinglerinde konuştu. Akşener şöyle dedi: “24 Haziran seçimini apar topar süper baskın seçim olarak getirenler pişman oldular. 24 Haziran Türkiye’nin değişim zamanı olacak.”

 

5)      HER ŞEY KÖTÜYSE SANA NİYE OY VEREYİM

Akşener erken seçim kararına temas etti ve şöyle konuştu: “Her şey iyiyse niye erken seçime gidiyoruz. Her şey kötüyse niye sana oy vereyim?”

 

6)      DEİK FİLMİ GERİ ÇEKİLDİ

DEİK filmi Ali Koç’un itirazı üzerine geri çekildi. Dış ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Genel Kurulu için bir tanıtım filmi hazırlanmıştı. Bu filmin seçimden önce yayınlanması iş dünyasında huzursuzluklara neden oldu ve “iktidar tarafından siyasi malzeme olarak kullanılıyor” şeklinde yorumlanıp tepkilere neden oldu. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Ali Koç’un itirazı üzerinde film yayımdan geri çekildi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Seçime 4 gün kaldı ve adaylar son sözlerini söylüyorlar. Ak Parti Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan mitinglerde ve toplantılarda yaptığı “terör” temalı konuşmaların dozunu artırdı. Erdoğan bu konuyu üç parçaya ayırdı ve şöyle konuşuyor: 1) Terörle mücadelede kararlıyız 2) Biz olmazsak terörle mücadele yarım kalır 3) Diğer adaylar öyle ya da böyle teröre bulaştı. Hâl ve hareketleriyle teröre destek veriyorlar.

CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce ise Erdoğan’ın bu tutumunu “seçime yönelik” bir tutum olarak değerlendirdi ve “göstermelik” olduğunu söyledi.

Türkiye’nin birçok konuda hukuki zafiyeti olduğunu hepimiz biliyoruz. Meclis görevini yapmadı ya da yapması engellendi. Fakat 1) terör 2) dış politika konusunda Meclis’in konsensüsü olması lazımdı, olmadı. Terörün tarifi de doğru düzgün yapılmadı, dış düşman da tanımlanmadı. Ak Parti, kızdığı kişi ve kurumları “Terörist” ya da “FETÖCÜ” diye suçladı. Diş geçiremediği ülkeleri ise “dış düşman” diye niteledi ve onlara kapısını kapadı.

Türkiye yaptığı yatırımın yüzde 20’sini iç tasarruflarla, yüzde 80’ini dış borçlarla gerçekleştiriyor. O yüzde 80 borcu da “Dış düşman” dediği ülkelerden alıyor. Ayrıca, o ülkelerden doğrudan yatırımcı çekmek için tabiri caizse dokuz takla atıyor. Ürettiği malı o ülkelere ihraç etmek için göbeği çatlıyor.  İç politikada elini güçlendirmek için “Dış düşman” demek kolay ama o sözün ülkeye getirdiği faturayı da iyi hesaplamak lazım. Vatandaş, seviyor bu tür sözleri ama bedeli ağır oluyor.  

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak