Tarih : 20.03.2018 - 21:46

20 Mart 2018 Salı Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kaygılıyız” diyen ABD’ye çok sert tepki gösterdi ve “Biz kaygılarımızı söylediğimizde sen neredeydin” dedi… Erdoğan, PYD’nin Afrin’de mukavemet göstermemesini ise  “Aslanlar meydana inince çakallara kaçmak düşer” şeklinde değerlendirdi… Başbakan Binali Yıldırım, Afrin’in de tıpkı El Bab gibi teröristlerden tamamen temizlendikten sonra asıl sahiplerine teslim edileceğine vurgu yaptı…  Dışişleri  Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun gündeminde de ABD’nin “Kaygılıyız” açıklaması vardı. Çavuşoğlu, “Kimin rahatsız olup olmadığı bizi ilgilendirmez” dedi.

20 Mart 2018 Salı Türkiye Gündemi

20 Mart 2018 Salı Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      3 BİN 655 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı Harekâtının 60’ıncı gününde, 20 Ocak 2018 tarihinden bugüne kadar Afrin’de toplam 3 bin 655, Türkiye’de ise son iki günde 23 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

 

2)      BİZ KAYGILARIMIZI BİLDİRDİĞİMİZDE NEREDEYDİNİZ?

ABD’nin “Kaygılıyız” açıklamasına Erdoğan çok sert cevap verdi. Erdoğan “Biz kaygılarımızı size bildirdiğimiz zaman siz neredeydiniz? Gelin bölgeyi teröristlerden temizleyelim, dediğimizde neden gelmediniz” diye sordu.

 

3)      ASLAN MEYDANA ÇIKINCA ÇAKALLAR KAÇAR

 “Aslanlar meydana çıkınca çakallara kaçmak düşer” diyen Erdoğan, Türk askeri Afrin’e girmesiyle birlikte PYD’nin kaçtığını söyledi.

 

4)      AFRİN’İ SAHİPLERİNE TESLİM EDECEĞİZ

Başbakan Binali Yıldırım, Beştepe’deki doğalgaz dağıtım töreninde yaptığı konuşmada “El Bab’ı nasıl sahiplerine teslim ettiysek, Afrin’i de aynı şekilde sahiplerine teslim edeceğiz” açıklamasını yaptı.

 

5)      KİMİN RAHATSIZ OLMASI BİZİ İLGİLENDİRMEZ

Mevlüt Çavuşoğlu’nun gündeminde de ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “Afrin’deki gelişmelerden kaygılıyız” sözleri vardı. Çavuşoğlu, “Kimin rahatsız olup olmadığı bizi ilgilendirmez” ifadesini kullandı.

6)      YAĞMALAMA ÖNLENDİ

ABD “kaygılıyız” derken Afrin’de yağmalama olduğuna da dikkat çekiyordu. Mevlüt Çavuşoğlu, “Yağmalama konusunda çok hassasız. Askerimizin böyle bir şey yapmayacağını dünya âlen bilir. ÖSO da yapmaz. Buna rağmen öyle bir durum olursa önlem alırız” dedi. Bu iddialardan sonra Türk askeri şehrin giriş ve çıkışlarını kapatarak; yağmalama yapanlardan çaldıkları malları geri aldı.

 

7)      ORTAA DOĞU BATAKLIĞINA GİRMEYİN, DEDİK; GİRDİNİZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Amerika’nın Orta Doğu’da Müslümanı Müslümana öldürten bir politika izlediğine vurgu yapıp “Türkiye de onların maşası oldu” dedi. İktidarı uyardıklarını belirten Kılıçdaroğlu; şöyle konuştu: “Şu Orta Doğu bataklığına girmeyin arkadaş, dedik. Yapmayın etmeyin, dedik. Girdiniz. Ordumuz şimdi Hükümet’in hataları düzeltmeye çalışıyor!”

 

8)      HER PARTİ BAŞKANI İÇERİ GİRDİĞİNDE AYAĞA MI KALKACAKSINIZ?

Beştepe Külliyesi’nde yapılan hâkim ve cumhuriyet savcıları kura töreninde salonda bulunanların ayağa kalkmasına değinen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “İçeri girdiğinde bütün hâkimler ayakta! Niye kalktın? Her parti genel başkanı girdiğinde ayağa mı kalkacaksın?”

 

9)      NASIL OLUR DA ATATÜRK’Ü ANMAZSINIZ?

Kılıçdaroğlu Diyanet Başkanlığı’nın Çanakkale hutbesini de eleştirdi ve “Nasıl olur da Atatürk’ü anmazsınız” diye sorarak; sözlerini şu ifadelerle tamamladı: “Fesli Kadir’le aynı seviyeye düşüyorsunuz!”

 

10)   CUMHURBAŞKANININ HÂKİMİ OLMAZ

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de hâkim ve savcıların ayağa kalkma meselesine temas ederek; “Cumhurbaşkanlarının hâkim ve savcıları olmaz” dedi.

 

11)   ŞEKER FABRİKALARININ SATILMASI DOĞRU OLMAZ

Ak Parti Milletvekili Salim Uslu, “Şeker fabrikalarının satılmasını doğru bulmuyorum” açıklaması yaptı ve şeker fabrikalarının zarar değil kâr ettiğini ileri sürdü.

 

12)   HABERLERDE DUYDUM, ŞAŞIRDIM!

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olduğu yönündeki haberleri yorumlarken “Haberlerden duydum. Şaşardım” ifadesini kullandı.

 

13)   BU SAVAŞIN FATURASINI VATANDAŞ ÖDEYECEK?

HDP Eş Başkanı Pervin Buldanlı “Afrin’i ele geçirmekle halkın yoksulluğu mu önlediniz” diye sorup “Bu savaşın faturasını da halk ödeyecektir” dedi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Amerika hem Menbiç’ten çıkmayacağını, hem de Afrin’den dolayı endişelerinin olduğunu tekrarladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da aynı kararlılıkla konuştu ve “Biz size kaygılarımız bildirdiğimizde siz neredeydiniz” deyip ABD’nin nasıl bir müttefik olduğunu ve dostluğunu göstermesi gerektiğine dikkat çekti… Menbiç’in de hedefte olduğuna vurgu yapan Erdoğan, ikinci Kandil olarak ihdas edilmeye çalışılan Sincar için ise “Bir gece ansızın girebiliriz” ifadesini kullandı.  

Erdoğan’ın bu sözleri iç politikada prim yapıyor yapmasına ama ABD Doları 4 TL, Euro 5 TL, Bir litre benzin 6 TL seviyesine çıktı. Benzinin litresi İstanbul’da 5.63 liradan 5.78 liraya yükseldi. Bu gösteriyor ki, önümüzdeki günler zam yağmuruna gebe.

İktidarın “Teröristle mücadeleden geliyoruz. Elbette ki zam yapacağız”  gibi bir bahanesi var ama bugün “Hükümetimiz ülkemize Afrin Zaferi hediye etti” diye nara atanlar, o zamları gönül rahatlığıyla sineye çekecekler mi acaba?

Piyasada şimdiye kadar olmayan bir durgunluk var. Tabiri caizse yaprak kımıldamıyor! Erdoğan bugünkü grup konuşmasında “Yabancı yatırımcı geliyor” dedi ve Türk iş adamlarının yurt dışında işler aldıklarına işaret etti. Yabancı iş adamları doğrudan doğruya Beştepe’ye gidip şartları orada görüşüyorlar demek ki!

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak