Tarih : 20.03.2019 - 23:11

20 Mart 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan hem içeriye hem dışarıya çok sert mesajlar verdi. Millet İttifakı Ankara Büyükşehir belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş için “”sahtekâr” ifadesini kullandı. Muhalefetin “dörtlü çete” olduğu iddiasını tekrarladı… Avustralya Başbakanı, Erdoğan’ın sarf ettiği sözleri “pervasızlık” olarak değerlendirdi ve Erdoğan’ın sözünü geri almasını istedi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Erdoğan’ın Yeni Zelanda’daki cami saldırganının sosyal medyada yayımladığı ve daha sonra tüm dünyada yasaklanan görüntüleri meydanlarda göstermesini eleştirdi.

20 Mart 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi

20 Mart 2019 Çarşamba Türkiye gündemi; özetle şöyle:

 

1)      ANKARA’YI SAHTE SENET İMZALAYANLARA TESLİM EDEMEYİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankarapark açılış töreninde yaptığı konuşmada “Ankara’yı rastgele ellere teslim edemeyiz. Sahte senet imzalayanlara teslim edemeyiz. İki dönem kaybeden birisiyle Mehmet bey mukayese edilir mi” ifadesini kullandı.

 

2)      MATRUŞKA İTTİFAKI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz hassas davranıyoruz” dedi ve muhalefetin sorumsuz davrandığına vurgu yaptı. Erdoğan şöyle dedi:

“Gittiler matruşka ittifakını kurdular. Bu ittifak zailde iki partiden teşekkül ediyor. Ancak ittifakın içine daldıkça tıpkı matruşka gibi içinden bölücüler çıkıyor, marjinaller çıkıyor. Taksim'de ezanı ıslıklayan edepsizler çıkıyor. İttifakı deştikçe içinden Pensilvanya ve Kandil'in uzantıları çıkıyor. Karşımızda dörtlü çete var.. Kandil’den yönetiliyorlar. Açtıkça matruşka gibi Pensilvanya’nın ve Kandil’in açılıyor.

 

3)      PANDORA’NIN KUTUSU AÇILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ankara ve Türkiye’de Pandora’nın kutusu açıldı. Kimin ne olduğunu biliyoruz.  Millet tezgâhın şifrelerini çözdü” dedi.

 

4)      ERDOĞAN PERVASIZ SÖZLERİNİ GERİ ALSIN

Erdoğan dün “Dedeleriniz geldi. Kimi ayaklarının üzerinde kimi tabutla geri döndü. Aynı niyetle gelecekseniz bekleriz. Sizi de dedeleriniz gibi uğurlayacağız. Kıyamete kadar burada olacağız. İstanbul’u Konstantinapol yapamayacaksınız” ifadesini kullanmıştı. Avustralya Başbakanı Morrison, bugün Atatürk’ün sözlerini hatırlattı ve “pervasızlık” olarak değerlendirdiği sözlerini Erdoğan’ın geri almasını istedi.  

 

5)      SANKİ SAVAŞA GİDİYORUZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, meydanlarda sarf edilen sert sözleri eleştirdi ve “Sanki savaşa gidiyoruz” diyerek; şöyle dedi: “Altı üstü yerel seçime gidiyoruz. Neredeyse birbirimizi gırtlayacağız!”

 

6)      O KANUNUN GETİRMEZSENİZ NAMERTSİNİZ!

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, kendisini terörle işbirliği yapmakla suçlayan iktidara selenirken; “Bana saldıran PKK’ydı. Şimdi başka cepheden saldırıyorlar. Nereden saldırırsa saldırılısın beni korkutamazlar. Benim idamımla ilgili kanun getireceklermiş. Getirmezseniz namertsiniz” dedi.

 

7)      17 SENE ÖNCE BEKA YOKTU

Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeminde beka meselesi de vardı. Kılıçdaroğlu, “17 sene önce beka meselesi yoktu. Şimdi varsa ülkeyi yönetenlerdir” dedi.

 

8)      HDP AŞKI, CHP’Yİ İP’İ ESİR ALMIŞ

MHP Lideri Devlet Bahçeli, meydan varken ankete gerek olmadığını vurguladı. Millet İttifakı’na yüklenen Bahçeli şu ifadeyi kullandı:

“HDP aşkı CHP'yi, İP'i esir almıştır. YPG/PKK sempatisi bunların iradelerini harap etmiştir. Ülkemizi topla, tankla, tüfekle sindiremeyenlerin 31 Mart seçimlerini fırsata çevirmesine büyük Türk milleti müsaade etmeyecektir.

 

9)      SEÇİMLER İÇİN BİRBİRİNİZİN KALBİNİ KIRMAYIN

İYİ Parti Genel BaşkanıAkşener, seçim çalışmalarını Beykoz’da yaptı. Akşener vatandaşa şöyle dedi:

“Savaşa filan gitmiyoruz! Seçimler için birbirinizin kalbini kırmayın. Allah rızası için birbirinizle kavga etmeyin. Birbirinizin yüzüne bakamayacak sözler etmeyin. Aynı cami de aynı sırada saf tutacaksınız. Ramazan önümüzde aynı arkadaşlarınızla mukabelelere gideceksiniz. Aynı apartmanda karşılıklı oturacaksınız. Birbirinizin kalbini kırmaya değmez. Bu bir yerel seçim. Seçmenin bayramı olmalıdır. Adayların yarıştığı seçmenin karar verdiği bir seçimdir.”

 

10)   YENİ ZELANDA’DA CUMA EZANI CANLI YAYINDA

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye yönelik terör saldırısının ardından, Cuma ezanının radyo ve televizyondan canlı yayınlanacağını belirtti.

 

11)   YENİ ZELANDA BAŞBAKAN YARDIMCISI ANKARA’YA GELİYOR

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, Erdoğan’ın cami katliamı ile ilgili bilgi istemesini cevaplarken yardımcısını Türkiye’ye göndereceğini bildirdi ve “Başbakan yardımcımız Türkiye’de bu yorumları cevaplayacaktır” dedi.

 

12)   ŞİDDETLE KINIYORUM

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Yeni Zelanda saldırganının sosyal medyada paylaştığı görüntülerin yayınlanmasına tepki gösterdi ve “şiddetle kınıyorum” dedi.

 

13)   ERDOĞAN’IN SÖZÜ PERVASIZ SÖZDÜ, GERİ ALSIN

Avustralyalı Başbakanı Scott Morrison, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çanakkale Savaşı’nın 104. Yıl Dönümü töreninde sarf ettiği sözlerden dolayı Türkiye’nin Canberra Büyükelçisi Korhan Karakoç’u çağırdı. Başbakan Morrison, Erdoğan’ın sarf ettiği sözlerin Avustralyalılar için çok rencide edici olduğunu ve böylesine hassas bir ortamda sarf edilmesinin pervasızlık olduğunu düşünüyorum” dedi.  

 

14)   İKTİDAR ŞİMDİ DE HAÇLI SEFERLERİNİ DOLADI

Temel Karamollaoğlu, Cumhur İttifakı’nın Haçlı Seferi iddiasını değerlendirirken şu açıklamayı yaptı:

 “İktidar şimdi de ağzına Haçlı seferlerini doladı, neymiş kendilerine karşı bir Haçlı Seferi başlatılmış. 11 Eylül’den sonra Haçlı Seferi başlatan ABD Başkanı Bush'la bir olup Irak’ı bombalamaya destek verenler kimdi?”

 

15)   BİR ASKER ŞEHİT

PKK’lı teröristlerin daha önce araziye tuzakladığı el yapımı patlayıcının (EYP) infilak ettirilmesi sonucu Cizre Asayiş Komanda Bölük Komutanlığı’nda görevli Jandarma Astsubay Çavuş Burçin Damcı, şehit oldu. 

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda’da camiye saldıran ve cami cemaatinden 50 kişinin şehit olmasına neden olan caninin manifestosunu vurgu yapıp “Dedeleriniz geldiler, burada olduğumuzu gördüler. Kimi ayakları üzerinde kimi tabutla geri döndü. Aynı niyetle gelecekseniz bekleriz. Sizi de dedeleriniz gibi uğurlayacağız. Kıyamete kadar burada olacağız. İstanbul’u Konstantinapol yapamayacaksınız” şeklindeki sözlerine tepkiler gelmeye başladı.

Avustralyalı Başbakanı Scott Morrison, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çanakkale Savaşı’nın 104. Yıl Dönümü töreninde sarf ettiği sözlerden dolayı Türkiye’nin Canberra Büyükelçisi Korhan Karakoç’u çağırdı. Başbakan Morrison, Erdoğan’ın sarf ettiği sözlerin Avustralyalılar için çok rencide edici olduğunu ve böylesine hassas bir ortamda sarf edilmesinin pervasızlık olduğunu düşünüyorum” dedi. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Türkiye’ye yardımcısını göndereceğini açıklamış ve her türlü gelişmeyi Türkiye ile paylaşacaklarını duyurmuştu. Erdoğan’ın sert açıklamadan sonra ilişkileri askıya alıp almama hususunda tereddütleri olduğunu bildirdi.

Bu gibi kritik olayların, ilgi, istihbarat, bilgi paylaşımı ve hukuk gibi önemli aşamaları vardır. Yeni Zelanda Başbakanı şehit aileleri ve yaralılarla kurduğu iletişimden ve gösterdiği samimi davranışlardan dolayı dünya âlemin takdirini kazandı. Bilgi vermek için yardımcısını Türkiye’ye göndereceğini bildirdi. İstihbarat birimleri de bilgi alışverişindedirler mutlaka. Mesele enine boyuna aydınlatıldıktan sonra gereken hukuki işlem de yapılacaktır mutlaka. Türkiye tarafı da güzel hareketlerde bulundu. Erdoğan, yardımcısı ile dışişleri bakanıYeni Zelanda’ya gönderip şehit ailelerine başsağlığı dilemelerini, yaralılarla görüşmelerini sağladı. Bunlar çok önemli ve gerekliydi. Taraflar gayet vakarlı bir şekilde yapılacak olanı yaptı, yapıyor. En önemlisi ise barış. Ki, Yeni Zelanda Başbakanı onun da garantisini verdi. Yaralarını saran Yeni Zelanda halkı gene eski barış günlerine dönecektir.

Sistemi bozan tek şey Erdoğan’ın üç beş oy için meseleyi “beka” meselesi haline getirmesi ve dünyaya meydan okuması. Hani, birinin bir ihmali ya da art düşünceli hareketi olsa, millet olarak gidelim üzerlerine ama şu anda yok öyle bir şey. Sistem işliyor ve herkes görevini bihakkın ifa ediyor. Seçim, işleyen sisteme çomak sokmanın mazereti olamaz! Mahalli seçimler gelip geçer fakat dünyanın eline her zaman böyle fırsat geçmez. Bu acı süreci fırsata çevirmek ve barışın kökleşmesi için akıllı davranmak için aklıselimle davranmak lazım.  

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak