Tarih : 20.07.2018 - 19:43

20 Temmuz 2018 Cuma Türkiye Gündemi

Bedelli askerlik kanunlaşır kanunlaşmaz kredi hazır. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, “Bedelli askerlik için cazip kredi ürünü sunacağız” açıklaması yaptı… Hollanda ile buzlar eridi… Ankara’ya ABD heyeti geldi ve İran ile ticaret yapan Türk iş adamlarıyla görüştü. Maksatlarının Türk iş adamlarının ABD’nin İran’a koyduğu ambargodan mağduriyetini önlemek olduğunu söylediler... Milli Eğitim Bakanı öğretmene performans sistemi uygulamayacaklarını bildirdi… CHP’de imza krizi büyüdü.

20 Temmuz 2018 Cuma Türkiye Gündemi

20 Temmuz 2018 Cuma Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      BEDELLİ ASKERLİĞE CAZİP KREDİ

Kaldırılan OHAL yerine getirilen düzenlemeyle ilgili kanun teklifi Komisyon’da kabul edildi.  Pazartesi günü de Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor. Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, “Ziraat Bankası olarak yasanın çıkmasını müteakiben cazip kredi ürününü uygulamaya alacağız” dedi.

 

2)      HOLLANDA İLE KRİZ SONA ERDİ

Hollanda ile buzlar erdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Hollandalı bakan Ağustos sonu ya da Eylül başı Türkiye’ye gelecek” dedi. Maslahatgüzar seviyesinde yürütülen diplomatik ilişki tekrar büyükelçi seviyesine çıkarılması ise ilk adım olarak değerlendirildi.

 

3)      İRAN AMBARGASUNDAN TÜRKİYE ETKİLENMESİN

ABD’nin İran’a ambargo kararından sonra Türkiye’nin zarar görmemesi için ABD’li bir heyet Ankara’ya geldi ve İran ile ticaret yapan Türk iş adamlarıyla görüştü.

 

4)      FETÖ’NÜN 15 TEMMUZ DARBESİYLE İLİŞKİSİNİ GÖSTEREN YENİ DELİL

Abdülhamit Gül, FETÖ’nün 15 Temmuz darbesiyle ilişkisi olduğunu gösteren yeni deliller elde edildiğini bildirdi ve bu delilleri ABD ile paylaşacaklarını söyledi.

 

5)      ÖĞRETMENE PERFORMANS SİSTEMİ YOK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; 3 yıllık bir eğitim sistemi hazırladıklarını duyurdu ve  “Öğretmene performans sistemini uygulamayacağız” dedi.  

 

6)      ADNAN OKTAR ÖRGÜTÜNÜN 200 MİLYON DOLAR SERVETİ

Adnan Oktar’ın villasına yapılan baskın sırasında evde bulunan silah ve diğer eşyalarla ilgili görüntüler yayınlandı. Adnan Oktar Örgütü’nün 200 milyon dolarlık bir servete sahip olduğu belirlendi.

 

7)      YARGITAY’DAN KRİTİK ENİS BERBEROĞLU KARARI

Yargıtay, Enis Berberoğlu’nun yeniden milletvekili seçilmesinden dolayı yaptığı tahliye talebini reddetti.

 

8)      HEPSİ İDDİA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Hepsi iddia! Bize gelen noter onaylı talep yok” dedi ve toplanabilecek imzanın maksimumu 450-470 olabileceğine işaret etti. Muharrem İnce yanlıları ise önümüzdeki salı-çarşamba günü gerekli sayıyla ulaşacaklarını söyledi.

 

9)      GETİRİN 604 İMZAYI HEMEN KURULTAYA GİDELİM

CHP Genel Merkezi, “604 imzaya ulaştık” diyen muhaliflere çağrı yapıp “Yarın saat 11.00’e kadar 604 imzayı getirin, 640 imzayı beklemeden hemen kurultay kararı alalım” dedi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un bugün yaptığı basın toplantısında verdiği mesajlar çok önemliydi. Ziya Selçuk, 3 senelik bir program hazırladıklarını duyurdu ve yeni sisteme okul idaresini, öğretmeni, veliyi ve öğrenciyi dâhil edeceklerini açıkladı.

Bakan Selçuk’un açıkladığı önemli sistemlerden biri de performans uygulamasıydı. Ki, Bakan Selçuk, “Performans sistemini uygulamayacağız” dedi. Darısı doktorların başına: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sağlıkta uygulanan “performans sistemini” kaldırır da rahatlayan doktorlar mesleklerini icra etme fırsatı bulurlar.

“Daha önce yok muydu o fırsat” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet, yapmıyorlardı!.. Hastaların yüzde 80’ini ayakta tedavi gören hastalardır. Doktor, kimine “ateş düşürücü”, kimine “ağrı” ya da  “öksürük” kesici ilaç yazar gönderir. Geriye kalan yüzde 20 öyle mi ya? Bu hastalar takip isteyen, ilgi bekleyen, dinlenmesi gereken hastalardır. Doktorun teşhis koyabilmesi için uzun bir müddet o hasta ile ilgilenmesi lazımdır. Gerektiği takdirde saatlerce süren cerrahi operasyona tabi tutması gerekebilir. Bir psikiyatristin hastasını en az 45 dakika dinlemesi ve ona göre teşhis koyması lazım. Performans sistemi buna izin vermiyor işte. “Günde 60-70 hastaya bak da nasıl bakarsan bak” diyor bu sistem; doktor da denileni yapıyor ve gerekli tedaviyi alamayan kişinin hastalığı ya ağırlaşıyor, ya da kronik hale dönüşüyor. Performans sisteminin faturası da bu hastalardan çıkıyor!

Bir çare de “doktora yönelik şiddet”e bulunmalı, mutlaka. Eskiden “doktor” demek “devlet” demekti ve vatandaş “doktor”a, “devlet”e gösterdiği saygıyı gösterirdi. Evinde kendine ait olan kediyi, eşini ve çocuğunu döverdi ama “doktor”un huzuruna düğmesini ilikleyip öyle girerdi. Şimdi “hizmet dönemi” ve “doktor” aileden biri oldu. Vatandaş eski alışkanlığıyla “doktora şiddet” uygulamakta beis görmüyor. Nasıl olsa “bana ait” diyor ve girişiyor. Burada da orta yolun bulunması lazım. Eğer vatandaşın performansı ölçülecekse, ona başka bir yol ve yöntem gösterilmeli. “Doktor dövmek”le performans olmaz.

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak