Tarih : 21.03.2019 - 23:52

21 Mart 2019 Perşembe Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet partilerinin Kandil ve Pensilvanya güdümlü oldukları iddiasını tekrarladı.  CHP’nin Yeni Zelanda’ya temsilci göndermesini “dostlar alışverişte görsün” diye niteledi ve “Ancak inanalar kardeştir” dedi… Tank Palet Fabrikası’nda çalışan 695 işçinin 605’i, “Bilgilerimizi Katarlılara vermeyeceğiz” diyerek başka fabrikaya tayin istedi.

21 Mart 2019 Perşembe Türkiye Gündemi

21 Mart 2019 Perşembe Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

 

1)      CHP, KANDİL’İN UZANTISINA TAŞERONLUK YAPIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal’in izinden giden bir partinin, Kandil’in ve Pensilvanya’nın uzantılarına taşeronluk yapmaması gerektiğinin altını çizdi. Erdoğan şöyle dedi: “İçinde vatan sevgisinin kırıntısı bulunan bir parti, gidip Türkiye’yi yurtdışında önüne gelene şikâyet etmez. Hele Avrupa Parlamentosu’nda bölücü örgütün paçavralarını eline alanlarla yan yana resim çektirmez!”

 

2)      HEM ‘HALKÇIYIZ’ DİYORLAR HEM DE FETÖ AALÇAKLARININ AVUKATLIĞINI YAPIYORLAR

Erdoğan, CHP’yi rüzgârgülüne benzettiği açıklamasında şu ifadeyi kullandı:

“CHP hem ‘halkçıyız’ diyor hem de 15 Temmuz gecesi halka kurşun sıkan FETÖ’cü alçakların avukatlığını üstleniyor. İnanın rüzgârgülü olsa bu kadar sağa sola dönmezdi. Emin olun bukalemun olsa bu kadar sık renk değiştiremezdi. En küçük hassasiyeti, omurgası, ilkesi, prensibi olmayan bir siyasi parti bunu yapmaz.”

 

3)      DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN DİYE YENİ ZELANDAYA HEYET GÖNDERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’nin Yeni Zelanda’ya temsilci göndermesini de eleştirdi ve şu ifadeyi kullandı:

“Utanmadan sıkılmadan 3 tane adamını Yeni Zelanda’ya gönderiyorsun! Niye? Dostlar alışverişte görsün. Çünkü Ak Parti ve Cumhurbaşkanı oraya ekipleri gönderdi. Anında gönderdik. Neden? Zira ancak inananlar kardeştir.”

 

4)      BU MÜBDEZELLERE HADLERİNİ BİLDİRMEK İÇİN SEÇİMDEN GÜÇLÜ ÇIKMALIYIZ

Erdoğan, Yeni Zelanda’da cami katliamı yapan saldırgan için ise “Bir müptezel çıkmış ne diyor? 'Boğazın ötesine geçmeyin.' Alçağa bakın alçağa. Bunlara hadlerini bildirmek için bu seçimden güçlü şekilde çıkmalıyız. Ezan ve bayrak düşmanlarına ders vermek için bu seçimden güçlü çıkmalıyız” dedi.

 

5)      BEKA YOKSA VATAN YOKTUR

MHP Lideri Devlet Bahçeli, beka meselesine temas etti. 31 Mart’ın bir hesaplaşma günü olacağına işaret eden Bahçeli, şöyle konuştu: “Milli bekaya inanmayan kim varsa 31 Mart’ta sandıkta hesaplaşacağız.  Milli beka şaka değildir. Bekamız yoksa vatanımız yoktur.”

 

6)      CUMHURBAŞKANININ ‘TERÖRİST’ DEDİĞİ KOCAELİLİ KARDEŞLERİM, NASILSINIZ?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ortak miting yaptığı Kocaeli’nde “Cumhurbaşkanının ‘terörist’ dediği Kocaelili kardeşlerim, nasılsınız? İyi misiniz” diye başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Utanmadan bize terörist dedi. Utanmadan dedi. Bu arkadaş bunu hep yapıyor. Kandil’de el etek öpenlerin yalanları, bu aziz milletin nezdinde yok hükmündedir. Tarzan zorda. Onun için iftira ile yalanla seçim kampanyası yapıyor. Bize PKK'lı, size türedi dedi. 3600’ü söyledik yapacağını söyledi ne oldu gitti. Şimdi Kocaeli, ey Kocaeli 13-0 belediye verdiniz. 15 yıldır yönetiyorlar? Teleferik yapıldı mı? Çocuklarınıza istihdam yapıldı mı? Zenginleştiniz mi? Evleriniz değer kazandı mı? Hayır kazanmadı. Bulvar bile yapılmadı. Fabrikalar satıldı yerine sanayi gelmedi. Betona boğulan evleri değer kazanmayan İzmitli. Bahçe tarımı kazanmayan İzmitli. 13-0 verdiniz ne istediyse bu arkadaş verdiniz. Çocuklarınız işsiz kalmaya devam etti."

 

7)      ÜLKENİN NAMUSUNU SATIYORSUN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milliyetçiliğin tarifini yaptı ve Ülkücülere seslenerek; şu çağrıyı yaptı:

"Ülkücü kardeşlerime seslenmek istiyorum. Bizim 6 okumuzdan birisi Milliyetçiliktir. Bu ülke için canını vermektir. Milliyetçilik Süleyman Şah Türbesi'ni kaçıran siyasilere karşı onurlu ve dik durmaktır. Silah fabrikalarını yabancılara satanlara karşı durmak milliyetçiliktir. Tank palet fabrikaların 25 yıllığına özelleştirmelere ile ilgili yabancılara satıyorsan ülkenin namusunu haysiyetini satıyorsun demektir.”

 

8)      NE OLUR BİZİ ZAYIF DÜŞÜRMEYİN

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Zonguldak’ta yaptığı seçim konuşmasında “Ne olursunuz bizi zayıf düşürmeyin. Bu seçim ders verme seçimi değildir” dedi.

 

9)      ALACAĞINI ALIYOR, SONRA VATANDAŞA SIRTINI DÖNÜYORSUN

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Süleyman Soylu’nun oy isteme yöntemini eleştirdi ve “Oyu istiyorsun. Alacağını alıyorsun, ondan sonra vatandaşa sırtını dönüyorsun” dedi.

 

10)   DEVLET BÖYLE YÖNETİLMEZ

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Türkiye'de en çok adalete ihtiyaç duyulduğunu söyledi ve şöyle dedi: "Ne beklendiğini ülkemizde görüyorum. En çok eksikliğini duyduğumuz husus adalet. Bir sıkıntımız olduğu zaman adalet mekanizmasına müracaat ettiğimizde gerçeklerin ortaya çıkıp çıkmayacağından emin değil. Hakimlerimiz baskı altında. Devlet böyle yönetilmez. Bugünkü iktidarın seviyesi dışarıda sıfıra indi. Kimse itibar etmiyor, sözüne güvenmiyor. Bundan önce hangi sözü vermişlerse çiğneyip attılar.”

 

11)   BE BECERİKSİZ

Temel Karamollaoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Allah akıl fikir versin” diye seslendi ve şöyle dedi:

"Bu seçimin adil olduğunu nasıl iddia edeceksiniz? İçişleri Bakanı bırakın huzuru sağlamayı, insanları tehdit ediyor diyor ki; 'Yarın bu seçimlerde iktidara destek vermezseniz, nasıl Türkiye'de anarşi çıkacak, göreceksiniz!. Be beceriksiz, bu senin beceriksizliğinin işareti!”

 

12)    605 İŞÇİ “BİLGİMİ KATARLILARLA PAYLAŞMAM” DEDİ

Harp – İş Sendika Yaşar Yavuz, Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nda çalışan 695 işçiden 605’inin başka yere tayinini istediğini bildirdi ve işçileri verdikleri dilekçede “Bilgilerimi Katarlılarla paylaşmak istemediğim için fabrikadan ayrılma kararı aldım” yazdığını açıkladı. İşçiler, “bundan sonra bu ülke bir şehit verirse vebali, bunun sorumlusu Tank Palet işçileri olmasın” yorumunu yaptı.

 

13)   TRRUM’TAN GOLAN AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Donald Trump, bugün yaptığı açıklamada “ABD için İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi” ifadesini kullandı.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

31 Mart Seçimine 10 gün kaldı. Cumhur İttifakı sandığa ardına aldığı  “beka” rüzgârıyla gidiyor. Eğer arada “Yeni Zelanda katliamı” gibi meseleler çıkarsa onu da kullanıyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini bir kırbaç gibi kullanıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gibi yöneticiler ise “tatlı – sert” konuşuyorlar. Muhalefet ise “savaşa gitmiyoruz. Bu bir belediye seçimi” diyor. Kılıçdaroğlu seçmenden “sandıkta ders vermelerini” istiyor. Meral Akşener ise “iktidarın kulağını çekin” diyor. Cumhur İttifakı ne kadar sert ise muhalefet de o kadar sakin. Temel Karamollaoğlu ise “İktidar yoruldu” sözünü kullanıyordu, şimdi Ak Parti’den Saadet Partisi’ne çok geçiş olduğuna vurgu yapıp Ak Parti’nin oylarının yüzde 20’ye düştüğü iddiasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Kılıçdaroğlu’nu suçlarken uzun zamandır kullanmadığı bir sözü kullandı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Türkiye’yi dışarıya şikâyet etmekle suçladı.

Ülkelerin birbirlerinde elçilik ve konsoloslukları var. Bu elçiliklerde istihbarat elemanları görev yapıyor. Ateşeler var. İş adamları da bu konuda ülkelerine bilgi verirler. Ayrıca IMF başta olmak üzere Moody’s, Standard & Poor’s ve Fitch var. Bu kurumlar sürekli olarak ülkeler hakkında rapor hazırlar ve başka ülkelerle paylaşırlar bu bilgileri.

Hal böyle olunca CHP’nin “Benim ülkem iyi” ya da “kötü” demelerinin bir hükmü yoktur onların nezdinde. Her şeyi biliyorlar çünkü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hazine Bakanı Albayrak’ın “Her şey iyi” demelerine itibar etmiyorlarsa, CHP’nin verdiği bilgilere de ihtiyaç duymuyorlar.

Finans kuruluşları başta olmak üzere dünya genelinde faaliyet gösteren global aktörler, söz ile hareket etmezler. Uluslararası reyting şirketlerinin verdiği raporlara bakarlar. Türk toplumu iyiniyetlidir. Söze itibar eder. Ne zaman ki söz söyleyenin samimi olmadığını anlar, o zaman terk eder onu. Siyasetçiler vatandaşı ikna etmek için etkili olacağını düşündükleri her sözü söylerler. Kurumlar için geçerli değildir bu kural. Onlar rapora, plan ve projeye bakarlar.

Ak Parti ya da CHP “iyi” demiş, “kötü” demiş onlar için önemli değildir.

 

 

 

 

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak