Tarih : 22.03.2019 - 23:23

22 Mart 2019 Cuma Türkiye Gündemi

Yeni Zelanda geçen hafta Cuma namazında iki camiye yapılan saldırıda hayatını kaybeden Müslümanları andı. Yaralıları ziyaret etti. Yeni Zelenda Başbakanı Jacinda Ardern, törende yaptığı konuşmaya hadis-i şerif ile başladı. İİT’nin İstanbul’daki olağanüstü toplantısında konuşan Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters sözlerine “Selamün Aleyküm” diye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda halkına ve yöneticilerine teşekkür etti.

22 Mart 2019 Cuma Türkiye Gündemi

22 Mart 2019 Cuma Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      YENİ ZELANDA’DA ANMA TÖRENİ

Yeni Zelanda’nın  Christchurch kentinde 15 Mart'ta cuma namazı sırasında düzenlenen terör saldırısından sonraki ilk cumada, ülke çapında törenler düzenlendi. Hagley Park'ta düzenlenen törende cuma namazı için okunan ve canlı yayınlanan ezanın ardından 2 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Törene, Müslümanların yanı sıra, çok sayıda Müslüman olmayan kişiler de katıldı. Dayanışma için katılan Yeni Zelenda halkı birlik ve beraberlik mesajları verdi. Kadınlar, başörtüsü takarak geldiler anma yerine.

 

2)      SÖZLERİNE HADİS-İ ŞERİFLE BAŞLADI

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Cuma namazı öncesi kısa bir konuşma yaptı ve halka Hadi-i şerifle hitap etti. Jacinda Ardern şöyle dedi:

"Peygamber Muhammed dedi ki 'karşılıklı şefkat, merhamet ve sempatileri ile inananlar tek bir beden gibidir. Vücudun herhangi bir kısmı acı çekerse, tüm vücut acı hisseder.’ Yeni Zelanda’da sizinle. Yasta, biz biriz."

 

3)      TERÖRİST HAYATININ GERİ KALANINI HÜCREDE GEÇİRECEK

Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters, Yeni Zelanda’da iki camiye yönelik terörist saldırı hakkında bilgi verdi ve şu açıklamayı yaptı:

“Terörist (Brenton Tarrant) Hayatının geri kalanını Yeni Zelanda'da tek başına bir hücrede geçirecektir. Yeni Zelanda tarihinin en büyük soruşturması başlatıldı. Dini inanç hürriyetine çok önem veren bir ülkeyiz. Müslümanlara yapılan saldırı hepimize yapılan bir saldırıdır.

 

4)      YENİ ZELANDA HALKINA TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda Başbakanı Ardern tarafından gösterilen tepki, empati ve Müslümanlarla dayanışmanın tüm liderlere örnek olması gerektiğini söyledi ve “Yeni Zelanda makamlarına ve halkına teşekkürü borç biliyorum” dedi.

 

5)      TRUMP’TAN ORTADOĞU’YU ATEŞE ATAN AÇIKLAMA

Trump Ortadoğu’yu ateşe atacak bir açıklama yaptı ve “İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımasının zamanı geldi” dedi.   

 

6)      TRUMP’IN ÖZEL GÖREVLENDİRİLMİŞ OLMASI MÜMKÜN

ABD Dışişleri Balanı Mike Pompeo, “Tanrı’nın İsrail’i İran’dan korumak için Trump’ı göndermiş olması mümkün” açıklamasını yaptı.

 

7)      İŞGALİN MEŞRULAŞMASINA İZİN VEREMEYİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump’ın Golan Tepeleri ile ilgili talihsiz açıklaması bölgeyi yeni bir krizin, yeni bir gerilimin eşiğine getirmiştir. Golan Tepeleri’nin işgalinin meşrulaştırılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

 

8)      HESAP VERECEKSİNİZ

Erdoğan, Konya’da yaptığı miting konuşmasında “İçlerinde biri var, güya Yurt Konseyi üyesiymiş. 15’inde başbakan olacağım, dedi. Oldu mu” diye sordu ve Meral Akşener’e şu mesajı verdi:

Şu anda senin iyi günlerin sen Erdoğan’a söylememiş olduğu sözleri söylemiş gibi yaptın, asıl fatura sana kesilecek. Be halkıma nasıl terörist derim? Bu ülkede adalet var gereken hesabı vereceksin dirsek temasında olduğun Bay Kemal vekilliğine güveniyor. Onunla ilgili çalışmaları da avukatlarımla yaptırıyorum. Seçimden sonra bir taraftan parlamento bir taraftan yargıyla işin üzerine gideceğiz, bu seçimi sırf kızgınlıkla sandık hesaplaşmasına döndürmeye çalışanlar şunu aklından çıkarmasın hesap sorulacaktır.”

 

9)      ZAMAN DERS VERME ZAMANI DEĞİL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçmene seslenirken “Zaman, ders verme zamanı değil. MHP ile konsolide olmalıyız” uyarısını yaptı.

 

10)   SEN KATAR ANLAŞMASINI İPTAL ET, BEN SANA 50 MİLYON BULACAĞIM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ordu’da muhtar ve STK temsilcileriyle buluşması esnasında yaptığı açıklamada Erdoğan’a seslenip “Katar anlaşmasını iptal et. 50 milyon doları bir hafta içinde ben sana bulacağım. Bulmazsam siyaseti bırakacağım” dedi. Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin borcunun 500 milyar dolara ulaştığını söyledi.

 

11)   DOLAR 5.84'Ü GÖRDÜ

Dünyada dolar kuru düşüşte olmasına rağmen yaşanan gelişmelerden dolayı Türkiye’de Dolar/TL 5.70’in üzerine çıktı. 23.00'te 5.84 seviyesini gördü.

  

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Yeni Zelanda, Müslümanların kendi ülkelerinde saldırıya uğramasını onur meselesi yaptı. Hayatını kaybedenleri anmak ve yaralı olanların acısını dindirmek için gayet samimi davranış sergilediler. Hiçbir abartıya kaçmadılar ama yapmaları gerekenin hepsini yaptılar. Bugünkü törende ezanın tv ve radyoda canlı yayınlamalarından tutun da 2 dakikalık saygı duruşu bu hassasiyetin birer parçasıydı. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in konuşmasına Hadis-i şerifle başlaması, saldırının gerçekleştirildiği günden beri Müslüman ailelerin arasında bulunması ve onlarla birlikte olduğu gösteren semboller kullanması önemli gelişmelerdi. Başbakan Ardern, aileleri ziyareti esnasında başörtüsü takmayı ihmal etmedi. Törene katılan Yeni Zelanda halkı Müslüman olmamalarına rağmen Müslümanların önem verdiği sembolleri kullanmaya özen gösterdiler ve hemen her kadın başörtüsü taktı.

Bütün bunları bundan 104 yıl önce İngilizlerin zorlamasıyla Çanakkale’ye gelen ve hayatını kaybeden Anzakların torunları yaptı.  Anzaklar malum, Avustralya ve Yeni Zelanda asker iki ülkenin kerlerinden oluşan kolordunun adı. Ne Anzak halkı, ne de yöneticileri Müslüman halkı incitici tek bir eylem yapmadılar. Kendi sorumluluklarını görüp görevlerini saygılı bir şekilde ifa ettiler.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern sadece Müslümanların gönlünü ve saygısını kazanmakla kalmadı, tüm dünyanın takdirini kazandı. Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters, katıldığı İslam İşbirliği Teşkilatı (İİB) toplantısında yaptığı konuşmaya “Selamün Aleyküm) diye başlaması dahi bu nezaketin bir parçasıydı.  

Peki, Türkiye ne yaptı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu insanlara “Dedeleriniz geldiler, kimi ayakta kimi tabutta geri döndü. Aynı niyetle gelecekseniz sizi de bekleriz. Sizleri de dedeleriniz gibi uğurlayacağımızdan hiç şüpheniz olmasın” mesajını verdi. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Erdoğan’ın bu sözlerini rencide edici bulduğunu söyledi ve Türkiye Büyükelçisi’ni Dışişlerine çağırıp Erdoğan’ın sözlerini geri almasını istedi. Erdoğan bu ikaz üzerine ortamı yumuşatma ihtiyacı duydu. Bugün de Yeni Zelanda Başbakanı’na teşekkür etti ve dünya liderlerinin Jacinda Ardern’in davranışını örnek almasını istedi!

Tam burada şu soruyu sormak şart oldu: Sayın Erdoğan, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’i örnek aldınız mı? Onun gibi olmanın bir insanı dünya lideri yaptığını ve övüldüğünü görüp imrendiniz mi?

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak