Tarih : 22.05.2019 - 17:48

22 Mayıs 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski ve yeni milletvekilleriyle birlikte yediği iftar yemeğinin ardından bir açıklama yaptı ve “82 milyon aynı gemideyiz” dedi. Hâkim ve Savcı Kura Töreni’nde ise Erdoğan, YSK üyelerine “çete” diyen Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi ve savcıların gereğini yapmasını istedi. Ekrem İmamoğlu, yol haritasını açıkladı ve herkese eşit davranma sözü verdi.  

22 Mayıs 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi

2 Mayıs 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      HEPİMİZ 82 MİLYONLUK TÜRKİYE GEMİSİNDEYİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Hepimiz 82 milyonluk Türkiye gemisinin yolcularıyız” dedi ve bu geminin yoluna devam etmesinin herkesin görevi olduğuna işaret etti.

 

2)      BAŞARI İÇİN HER YOLU MUBAH SAYANLARI ARUZ GÖREMEYİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Başarı için her yolu mubah sayanları mazur göremeyiz” dedi ve kendi siyasi veya şahsi çıkarları için gerektiğinde darbecilerle, gerektiğinde küresel güçlerle, gerektiğinde terör örgütleriyle birlikte hareket etme yoluna gidenlere milletin hiçbir zaman itibar etmediğine vurgu yaptı.

 

3)      TUZAKLARI AŞABİLİRSEK, 2023 YILINDA BAŞBAŞKA BİR TÜRKİYE OLUR

Demokraside ve ekonomide Türkiye'ye sınıf atlattıklarını dile getiren Erdoğan, şimdi dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girme fırsatının bulunduğunu söyledi. Erdoğan, "Şayet bugün yaşadığımız güvenlik tehditlerini, ekonomik saldırıları, milli birliğimizi bozmaya yönelik tuzakları aşabilirsek inşallah 2023 yılında bambaşka bir Türkiye'de yaşıyor olacağız." dedi. 

 

4)      ADALETİ OLMAYAN DEVLET, TEMELSİZ BİNA GİBİDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Hâkim ve Savcı Kura Töreni’nde yaptığı konuşmada “Devlet adalet üzerinde yükselir, gelişir, büyür; adaletin olmadığı devlet tıpkı temelsiz bir bina gibi yıkılıp gitmeye mahkûmdur” dedi.

 

5)      BUNUN ADI AHLAKSIZLIKTIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YSK’nın 7 üyesine “çete” diyen CHP Liderini eleştirdi. Erdoğan şöyle dedi:

“Meclis'teki grup toplantısında yargı mensuplarımızla ilgili ahlak, edep, insaf, hepsinden önemlisi insanlık dışı sözler sarf etti. Bu kişiler, hiç anayasayı gözden geçirmediler mi? Anayasanın 138. maddesi çok açık ve net. Bırakın bazı ilişkiler kurmayı, 'ima dahi edemezsiniz' diyor yargı mensuplarına. Bunlar öyle ileri gittiler ki, bir küfretmedikleri kaldı! Bunun adı had bilmemektir, edepsizliktir, hatta ahlaksızlıktır.” 

 

6)      HAKKINIZI ARAYIN, GEREĞİNİ YAPIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yargı mensuplarının bu tür “densizliklere” gözlerini, kulaklarını ve kalplerini kapalı tutmalarını istedi ve ekledi: 

"Yine yargı içerisinde de haklarını aramalarının gereğini de hatırlatmak istiyorum. Çünkü bu ülke yolgeçen hanı değil. Bunun da aranması lazım. Sizlere bu hakaretleri yapanların da bir gün adalete ihtiyacı olacaktır, önlerine de bu gelecektir. İşte o zaman yapılan densizlikler, sizin adaletle hükmetmenize engel olmasın.”

 

7)      YSK GEREKÇELİ KARARINI AÇIKLADI, ÇARŞI KARIŞTI

 

YSK’nın 217 sayfalık gerekçeli kararı açıklandı. Kararda yoruma muhtaç çok madde bulunuyor! Önümüzdeki günlerde hem hukuki, hem de siyasi yönden ele alınıp tartışılacağa benziyor.

 

8)      HERKESE EŞİT MESAFEDE OLACAĞIM

Millet İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu, yol haritasını açıkladı. İstanbul’da herkesin eşit olacağına dikkat çeken İmamoğlu, kimseyi ayırmadan hizmet etme sözü verdi.

 

9)      ABDULLAH ÖCALAN AVUKATLARIYLA GÖRÜŞTÜ

Yanlarında bazı kitap ve gazete ile birlikte İmralı’ya giden avukatları Abdullah Öcalan’la görüştü.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm dönem milletvekilleriyle birlikte katıldığı iftar programında “birlik” ve “beraberlik” mesajı verdi. “Hepimiz 82 milyonluk Türkiye gemisinin içindeyiz” diyen Erdoğan, daha bir dakika daha geçmemişti ki, Türkiye’ye sınıf atlattıklarını söyleyip "Şayet bugün yaşadığımız güvenlik tehditlerini, ekonomik saldırıları, milli birliğimizi bozmaya yönelik tuzakları aşabilirsek inşallah 2023 yılında bambaşka bir Türkiye'de yaşıyor olacağız" dedi. Erdoğan’ın bu sözleri “birlikte karar alalım, birlikte hareket edelim” çağrısından ziyade, “Türkiye’yi güllük gülistanlık yaptık; köşenizde oturun ve bu gemiyi 2023’e dünyanın 10 büyük ekonomisi hedefine ulaştıralım” şeklindeydi. Erdoğan, başarısız olmaları halinde sığınacakları bir liman inşa etmeyi de ihmal etmedi. “Güvenlik tehditlerini, ekonomik saldırıları, milli birliğimizi bozmaya yönelik tuzakları aşabilirsek!” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 82 milyonun cumhurbaşkanı gibi davranmak istiyor ama bu hali birkaç dakikadan fazla sürmüyor. Eleştirilere tahammül edemiyor çünkü. Ekonomide tek bir olumlu gelişme yok. Vatandaş güvenini kaybetti ve “her şey güzel olacak” diyen Ekrem İmamoğlu’na kurtarıcı gözüyle bakmaya başladı.

Ekrem İmamoğlu’nun “kurtarıcı” olup olamayacağı ayrı bir mesele ama vatandaşın bir arayış içinde olduğu aşikâr! Buna rağmen Erdoğan’ın “hiçbir problem yok” demesine ve sağı solu suçlamasına vatandaş iltifat etmiyor. Ülkede çok problem var ve bu problemlerin sorumlusu ülkeyi yönetenler!...

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak