Tarih : 23.04.2018 - 12:43

22 Nisan 2018 Pazar Türkiye Gündemi

CHP, 15 emanet milletvekili verdiği İYİ Parti’nin seçime katılmasına çifte garanti sağladı. Meral Akşener, “Ortak tuzak kurdular, boşa çıkardık” dedi ve Kılıçdaroğlu’nun bu hareketini  “her türlü takdirin üstünde” ifadesiyle değerlendirdi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “arkadaşlarınız demokrasiye kalkan oldu” ifadesini kullandı… MHP Lideri Bahçeli, “Tam bir siyasi çürüme halidir” derken; Ak Parti Sözcüsü Mahir Ünal, “Güneş Motel” olayını hatırlattı. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise “Bu, siyasi ahlaksızlığın en son halidir” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Dış ticarette milli parayı önemsiyorum” demekle yetindi.

22 Nisan 2018 Pazar Türkiye Gündemi

22 Nisan 2018 Pazar Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      DIŞ TİCARETTE MİLLİ PARAYI ÖNEMSİYORUM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “İthalat ve ihracatta milli parayı önemsiyorum” dedi ve faizin indirildiği an enflasyonun da düşeceğini ileri sürdü.

 

2)      DAHA KOLAY KARARR ALINIR

Erdoğan “24 Haziran’dan sonra geleceğe yönelik kararların daha kolay alınacağına” dikkat çekti.

 

3)      CHP’DEN İYİ PARTİ’YE 15 MİLLETVEKİLİ

CHP’den istifa eden 15 milletvekili İYİ Parti’ye geçti. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay  “Arkadaşlarımız demokrasiye zırh oldu” ifadesini kullandı.

 

4)      İKİNCİ TURA KALIRSA DEMOKRASİYİ DESTEKLERİZ

Tezcan “Seçimlere girme hakkı olan bir partiyi seçimlere sokmamaya çalışıyorlar. Seçimlerde ortadan kaldıracak hiçbir şeye müsaade etmeyeceğiz” dedi. Tezcan, Cumhurbaşkanlığı Seçimi ikinci tura kaldığı takdirde demokrasiyi destekleyeceklerine vurgu yaptı.

 

5)      SİYASİ ÇÜRÜMÜŞLÜK HALİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP’nin İYİ Parti’ye 15 emanet milletvekili vermesi hadisesini şu şekilde değerlendirdi: “Siyasi oyuna heves, tam bir çatırdama ve siyasi çürüme halidir. Melun yollarla şanslarını bir kez daha denemeye kalkışmaları beyhude bir gayret olacaktır.”

 

6)      SİYASİ AHLAKSIZLIK

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ “Bu, siyasi ahlaksızlık en yeni, en son örneğidir” tanımlamasını yaptı. Bozdağ, CHP yönetiminin tavrı tam bir aldatma olduğunu belirtti ve şöyle konuştu: Bu bir ittifaktır. Adı konulmamış bir ittifaktır. Dürüst, şeffaf, ahlaki bir ittifak değildir. CHP’nin son yaptığı rezaletin de eskimişliğin de zirvesidir.”

 

7)      SİYASİ ONURSUZLUK

Ak Parti Sözcüsü Mahir Ünal, CHP’den 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesiyle ilgili “İlke ittifakından bahseden Kılıçdaroğlu, siyasi bir onursuzluğa imza atmıştır” dedi ve yaşanan olayın bugünün Güneş Motel vakası olduğunu ileri sürdü.

 

8)      KURDUKLARI TUZAĞI BOŞA ÇIKARDIK

CHP Heyeti, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti. Akşener, CHP’nin İYİ Parti’ye 20 milletvekili emanet vermesi hareketini “Her türlü takdirin üzerindedir” diye değerlendirdi. Akşener “Ortak tuzak kurdular, boşa çıkarıldı” ifadesini kullandı.

 

9)      YSK’DAN İYİ PARTİ’YE YEŞİL IŞIK

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İYİ Parti’nin seçimlere katılabileceğine karar verdi.

 

10)   500 BİN İMZA İLE ADAY ÇIKARACAĞIZ

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, milletin bu seçimde bu gidişe bir ‘dur’ demek istediğini ileri sürdü ve partilerinin aday konusu hakkında şu açıklamayı yaptı: “Meclis’te grubumuz bulunmadığı için 500 bin imza ile Cumhurbaşkanı adayı göstereceğiz.”

 

11)   AFGANİSTAN’DA İNTİHAR SALDIRISI: 31 ÖLÜ

Afganistan’daki intihar saldırısında 31 kişi hayatını kaybetti, 54 de yaralı var.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Türkiye siyasette baş döndürücü bir gün yaşadı. Gerçi kulislerde fısıldanıyordu, hatta MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin yakın çevresi ile paylaştığı da söyleniyordu ama CHP’nin İYİ Parti’ye 15 emanet milletvekili vermesi gündeme bomba gibi düştü. Seçime girip giremeyeceği tartışılan İYİ Parti’ye CHP’nin bu sürpriz desteği hem İYİ Parti’nin Meclis’te grup kurmasını sağladı, hem de Akşener’in 100 bin imza ile aday gösterilmesine gerek bırakmadı.

Bu gelişme Cumhur İttifakı”nı panikletti. Hem de ne panikleme! MHP Lideri Bahçeli’nin “Siyasi çürüme hali” diye değerlendirdiği gelişmeye Ak Parti Sözcüsü Ünal “Siyasi Onursuzluk” adını verdi. Hükümet Sözcüsü Bozdağ ise “Siyasi ahlaksızlık” olduğunu söyledi. Bu ifadeler yaşanan panik halinin dışa vurumu değil de nedir? İYİ Parti’nin seçimlere sokulmaması için çeşitli tezgâhların kurulduğu hep konuşulan bir meseleydi. YSK’nın bu olaya alet edileceği o kadar çok dillendirildi ki, sağır sultan duydu! Hâlbuki anketler vatandaşın “Akşener’i Erdoğan’ın karşında görmek istediği”ni bariz bir şekilde ortaya koyuyordu. Ak Parti, “Erdoğan’ın karşısına Kılıçdaroğlu çıksın” istiyordu; Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’nu ezip geçeceği düşünülüyordu. CHP’nin bu hamlesi Ak Parti’nin oyununu bozuldu. Tepkileri ona!.. Bahçeli’nin yakın arkadaşlarıyla paylaştığı ikinci bir mesele daha var. Doğruysa, Bahçeli “MHP’den 5 milletvekili İYİ Parti’ye geçer” demiş. Hele bir de o gerçekleşirse, seyreyle sen şenliği! Bütün bu gelişmeler çok çetin geçecek bir seçimin habercisi, sanki.

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak