Tarih : 24.03.2019 - 12:15

23 Mart 2019 Cumartesi Türkiye Gündemi

Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı’nın ikinci ortak mitingini Ankara’da gerçekleştirdi. Erdoğan, “Seçimden önce son viraj” dedi. Bahçeli ise “Uçurumdan önceki son çıkış” ifadesini kullandı. İYİ Parti Lideri Meral Akşener “kalp kırmayın” açıklaması yaptı. Temel Karamollaoğlu, “İktidar maalesef kutuplaştırmayı politika haline getirdi” diye eleştirdi.

23 Mart 2019 Cumartesi Türkiye Gündemi

23 Mart 2019 Cumartesi Türkiye gündemi; özetle şöyle:

 

1)      SON VİRAJDAYIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ankara’da ortak miting yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “son virajdayız” dedi ve şu duayı yaptı: “Rabbim ülkemizin tökezlemesini, milletimizin zayıf düşmesini bekleyenlere fırsat vermesin. Rabbim Orta Asya’dan Afrika’ya, Kafkaslardan Balkanlara kadar koskoca bir coğrafyanın da ümidi olan ülkemizi muhafaza ve muzaffer eylesin. Rabbim bu toraklarda bize hep Rabiamızı en yüksek sesle söylemeyi nasip etsin.” Cumhurbaşkanı Erdoğan, duadan sonra şu mesajı verdi:

 

2)      EKONOMİMİZİ ÇÖKERTMEK İSTEYENLERE FIRSAT VERMEYECEĞİZ

“Milletimizi bölmek, bayrağımızı indirmek, vatanımızı parçalamak, devletimizi yıkmak, ezanımızı susturmak, bizi terör örgütleriyle terbiye etmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Ekonomimizi çökerterek, işimizle aşımızla tehdit edenlere fırsat vermeyeceğiz. Bizi birbirimize düşürerek arada kendi hesaplarını görmeye çalışanlara fırsat vermeyeceğiz. Bunun için 31 Mart'ta sandıkta irademize sahip çıkacağız."

 

3)      UÇURUMDAN ÖNCEKİ SON ÇIKIŞ

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı’nın Ankara’daki ortak mitinginde yaptığı konuşmada “Bu seçim Ankara için uçurumdan önceki son çıkış” dedi ve “Ankara’yı ele geçiremeyeceksiniz” diye seslendi Millet İttifakına.

 

4)      8 MİLYON İŞSİZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin’de miting yatı. 8 milyon işsiz olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Vatandaş kendini yakıyor” deyip bu acı olayların dahi medya tarafından haber yapılmamasına tepki gösterdi.

 

5)      NETİCDE BİR BELEDİYE SEÇİMİ, KALP KIRMAYIN

İYİ Parti genel Başkanı Meral Akşener ise Niğde mitinginde siyasi tansiyonu düşürücü konuşmalar yaptı “Sakın kalp kırmayın. Neticede bir belediye seçimi. Birbirinizin yüzüne bakamayacak hale gelmeyin” dedi.

 

6)      İKTİDAR KUTUPLAŞMAYI POLİTİKA HALİNE GETİRDİ

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Tez-Koop İş genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “iktidar kutuplaşmayı politika haline getirdi” ifadesini kullandı.

 

7)      GÜÇLÜ OLMANIN İLK ADIMI KUCAKLAŞMAKTIR

Temel Karamollaoğlu, nihayetinde mahalli bir seçime gidildiğine vurgu yaparak sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu seçim, iktidar tarafından genel seçim kadar önemseniyor. Maalesef öyle bir havaya geldik ki, ‘ülke olarak güçlü olalım, güçlü olmanın ilk adımı kucaklaşmaktır’ dedik ama iktidar kutuplaştırmayı bir numaralı politika haline getirdi.”

  

GÜNDEMİN YORUMU:

Türkiye bir hafta sonra sandık baçına gidiyor. Fakat her dört seçmenden bir kararsız hâlâ ve onların bu kararsızlıkları seçime 8 gün kalmış olmasına rağmen devam ediyor! Cumhur İttifakı bugün Ankara’da ortak yaptıkları, yarın da İstanbul’da yapacakları miting ile seçmeni konsolide etmeye ve kararsız seçmeni yanına çekmeye çalışıyor. Erdoğan, “Seçimden önce son viraj” dedi. Bahçeli ise “Uçurumdan önceki son çıkış” ifadesini kullandı. Muhalefet ise “nihayetinde bir mahalli seçim” diyerek; vatandaşa itidal ve sükûnet telkin ediyor.

Seçmenin kafası karşılık; “beka” deniyor mesela, doğru mu acaba? Erdoğan’ın dediği gibi muhalefet partileri gerçekten Pensilvanya ve Kandil güdümlü mü?  Ekonomik kriz iktidarın beceriksizliğinden mi çıktı, yoksa “iç” ve “dış” düşmanların bir oyunu muydu?... Bu soruları daha da artırmak mümkün… Türkiye nereye gidiyor?

Ayrıca seçmen ittifaka da sıcak bakmıyor. Geçmişte Erdoğan, bugün Kemal Kılıçdaroğlu’na söylediklerinin daha ağırını Bahçeli’ye söylemiş ve “zürriyetsiz” demişti. Bahçeli de O’na “Şerefsiz” “alçak” sözleriyle mukabelede bulunmuştu. Onlar şimdi birbirlerine “kanka” diyorlar ama seçmen onlar kadar hızlı değişemiyor. Ak Partili bir seçmen MHP’li adaya, Ülkücü seçmen ise Ak Partili adaya güle oynaya oy vermeyi içine sindiremiyor!  

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara’da MHP Lideri Bahçeli ile ortak yaptıkları mitingde yaptığı dua ve konuşma bu söylediklerimizi doğruluyor aslında. Erdoğan, ötekileştirmeyi seviyor ve kutuplaştırmayı politika haline getirdi. Bir kısım vatandaş bu algı yönetiminin etkisi altına girdiyse de toplumun kahir ekseriyeti rahatsızlık duyuyor uygulamadan. Kardeş kardeşe düşman olur mu?

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak