Tarih : 23.05.2018 - 21:13

23 Mayıs 2018 Türkiye Gündemi

23 Mayıs 2018 Çarşamba gündeminde doların önlenemez yükselişi vardı. Siyasetçi, bürokrat ve sokaktaki vatandaş birbirine “Dolar nereye koşuyor” sorusunu sordu. Bazı döviz büfeleri alım-satım işlemlerini durdurdu.  İktidar, “Biz ak kaşığız” türü açıklamalar yaptı ve suçu dışarıda “düşman” odaklara, içeride ise “Merkez Bankası”na yükledi… Yönetimin sorumluluk almaması piyasada yaşanan paniği daha da artırdı… Muharrem İnce, Erdoğan’a seslenip “danışmanlarını değiştir, sana doğru bilgi vermiyorlar” diye seslendi… Meral Akşener ise iktidarı suçladı ve  “Merkez Bankası’nı maymuna çevirdiniz” dedi. Mustafa Destici ise yerli para ile alışveriş yapılması gerektiğini söyledi… Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, soruları cevaplandırırken spekülasyon söz etti ve sorumlu olmasına rağmen yetkisini kullanmayan Merkez Bankası’nı suçladı.

23 Mayıs 2018 Türkiye Gündemi

23 Mayıs 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      DOLAR/TL 4.90

Dolar/TL 4.90 seviyesini aştı, Euro/TL 5.70 seviyesine geldi ve bazı döviz büfeleri alım – satım işlemini durdurdu.  Faiz: Yüzde 18, Çeyrek altın: 324 lira oldu.

 

2)     MERKEZ BANKASI YETKİSİNİ KULLANMADI

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dövizde yaşanan dalgalanmanın Merkez Bankası’nın yetkilerini kullanmamasından kaynaklandığını ileri sürdü ve “Bundan dolayı Cumhurbaşkanı ve başbakanı suçlamak doğru olmaz” dedi.

 

3)      DIŞ GÜÇLER

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, seçime giderken Türkiye üzerinde dövizle oyun oynayanlar olduğunu iddia etti ve “Türk ekonomisi dimdik ayaktadır. Seçin sonucun değiştirme çabaları boşa çıkacaktır” ifadesini kullandı.

 

4)      YERLİ PARA

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “Dolar çemberini kırıp çıkmamanın ve yerli para ile alışveriş yapmanın vakti geldi” dedi.

 

5)     DANIŞMANLARINI DEĞİŞTİR

Muharrem İnce Erzincan’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi ve “Danışmanlarınızı değiştirin. Sizi yanlış bilgilendiriliyorlar. Merkez Bankası’nın bağımsız karar almasını kolaylaştırın” dedi.

 

6)     MERKEZ BANKASI’NI MAYMUNA ÇEVİRDİNİZ

İYİ Parti Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener iktidarı suçladı ve şu yorumu yaptı: “Merkez Bankası’nı maymuna çevirdiniz! Bu gidişle dolar 6 lira olur. Vatandaşı dolar toto oynatıyorsunuz.”

 

7)     SEBEBP BELLİ: KÖTÜ POLİTİKA

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, döviz piyasasındaki dalgalanmanın nedeni açıklarken; şu ifadeyi kullandı: “Türkiye iflas noktasına getirildi. Bunun sebebi kötü politikadır, iktidarın beceriksizliğidir.”

 

8)      ÇİFTÇİYE MAZOT 3 LİRA OLACAK

CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce Erzincan’da konuştu. Çiftçiye mazotu 3 lira kullandıracakları söyledi ve öğrenciye burs vaadinde bulundu.

 

9)      BAHÇELİ, ÇAKICI’YA TESBİH HEDİYE ETTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Alaattin Çakıcı’yı tedavi gördüğü hastanede ziyaret edip teşbih hediye etti.

 

10)   YAPARSA AK PARTİ YAPAR

Ak Parti Sözcüsü Mahir Ünal, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yeni bir sistem olduğunun altını çizip Ak Parti’nin de bu yeniliğe göre hazırlandığını bildirdi ve seçim beyannamelerinde 'Yine yaparsa AK Parti yapar' diyeceklerini bildirdi. Ana konseptlerinin de 'vakit Türkiye vakti' olarak belirlendiğini ifade etti.

11)  PARA POLİTİKALARI KURULU TOPLANDI, DOLAR DÜŞTÜ

 

Bir ay sonra toplanması gereken Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Olağanüstü toplandı Merkez Bankası borç verme faizi oranını 3 baz puan artırıp 13.50’den 16.50’ye çıkardı. Açıklamadan sonra Dolar/TL 4.86'dan 4.61’e, Euro/TL 5.48'den 5.38’e geriledi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Son 10 günde dolar çıldırdı! Her gün yeni bir rekor kıran dolar bugün 4.90 lira seviyesini gördü ve tüm zamanların rekorunu kırdı! Dolar neden çıldırdı? Gerekli müdahale yapılmadı da ondan! Merkez Bankası “müdahale edeceğim” dedi, etmedi; ya da ettirilmedi! Hükümet, “edeceğim” dedi, etmedi. Başbakan Binali Yıldırım’ın o meşhur “Dolar dolsa ne olur, dolmasa ne olur” sözü bu döneme aittir.  Hükümet yetkilileri şimdi “dış güçleri” suçluyor ve Merkez Bankası’nı sorumlu tutuyorlar. Hükümet, “Faiz düşük kalsın da gerisi ne olursa olsun” havasındaydı hâlbuki.  Görevi Türk Lirası’nın değerini korumak olan Merkez Bankası, müdahale ederdi mutlaka ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tehdidi başının üzerinde Demokles’in Kılıcı gibi sallanıp duruyordu. Kamu bankalarına talimat verilip faizi yüzde 0.98’e indirmeleri sağlandığı bir günde Merkez Bankası nasıl faiz artırabilirdi ki?

Şunun şuarasında seçime 32 gün kaldı. İktidar, meydana çıkıp “büyüyoruz” demek istiyor. Büyüme en büyük kozuydu. Büyüme rakamlarını gösterip oy alacaktı. Büyüme demek yatırım demektir. Yatırım da düşük faizle olur. Hükümetin faizi düşük tutma ısrarı da ondandı zaten. Yatırımcının iştahı kabarsın ve yatırım yapsın. Ama olmadı.

Merkez Bankası, borç verme faizini yüzde 13.50’den yüzde 16.50’ye çıkardı. Bu faiz bankalara vereceği borcun faizi! Bankalar bunun üzerine riski, masrafları, politika faizini koyup öyle verecekler yatırımcıya ki, bu da yatırımcının yüzde 20’nin üzerinde bir faizle borçlanabileceğini gösteriyor. Hani o yüzde 0.98’lik konut faizi vardı ya, o da dâhil bütün faizler arttı. Hangi yatırımla, hangi büyüme?!.

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak