Tarih : 24.05.2019 - 17:57

23 Mayıs 2019 Perşembe Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomik saldırılara rağmen hedefimize emin adımlarla yürüyoruz” dedi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise “TL'ye karşı manipülatif pozisyon almak isteyenlere karşı mücadelemiz devam edecek” ifadesini kullandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu YSK’nın 250 sayfalık gerekçeli kararı için “Tamamı safsata” yorumunu yaptı. Devlet Bahçeli “Milliyetçi Hareket Partisi, YSK'nın gerekçeli kararını tartışmasız şekilde doğru ve isabetli bulmaktır” açıklamasını yaptı.

23 Mayıs 2019 Perşembe Türkiye Gündemi

23 Mayıs 2019 Perşembe Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      ARAMIZDAKİ FARKI HUSUMETE DÖNÜŞTÜRMEYELİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ekonomik saldırılara rağmen hedefimize emin adımlarla yürüyoruz” dedi ve “Aramızdaki farkları husumete dönüştürmemeliyiz” ifadesi kullandı.

 

2)      TAMAMI SAFSATA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılçdaroğlu, YSK’nın gerekçeli kararını değerlendirirken, milletin iradesini gasp edenlerin bir gerekçe uyduramadıklarını ileri sürdü ve “Tamamı safsata” dedi.

 

3)     YSK KARARI TARTIŞMASIZ ŞEKİLDE DOĞRU VE İSABETLİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sosyal medyadan yaptığı açıklamasında "Milliyetçi Hareket Partisi, YSK'nın gerekçeli kararını tartışmasız şekilde doğru ve isabetli bulmaktır. YSK, şaibeleri teyit etmiş, sandık yolsuzluğunu ortaya çıkarmıştır” dedi ve “CHP sözcülerinin gerekçeli karara yönelik kaba ve saygısız ifadeleri ise bir defa millet iradesine ve hukukun temel ilkelerine tahammülsüzlüktür" ifadesini kullandı.

 

4)     TÜRKİYE BOYUN EĞMEZ

Devlet Bahçeli, Türkiye’nin S-400 bahanesiyle siyasi e ekonomik kuşatmaya alındığına vurgu yaptı ve şöyle konuştu:

“ABD’nin aldığı kararlar art niyetlidir ve müttefiklik hukukunu hiçe sayan bir zihniyetin ürünüdür. Türkiye’ye boyun eğdirmek istiyorlar. Türkiye bağımsız bir devlettir asla geri adım atmayacaktır.”

 

5)     EVLATLARININ YÜZÜNE NASIL BAKACAKLAR?

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin yaptığı açıklamada "Millet iradesi cezalandırılmıştır" dedi ve "Buna imza atan YSK üyeleri bu elleri nasıl temizleyecekler, evlatlarının yüzlerine nasıl bakacaklar" diye sordu.

 

6)     AYIPTIR, GÜNAHTIR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Ak Parti yöneticilerine seslendi ve şöyle dedi:

“Lütfen milletin aklıyla alay etmeyin. Kendi tabanınıza bile saygısızlık yapıyorsunuz. Görev yapan pırıl pırıl insanları suçluyorsunuz, ayıptır günahtır yazıktır. Türkiye'ye yazık etmek istiyorlar ama buna asla müsaade etmeyeceğiz.”

 

7)      ‘HİLE VAR’ DENİLEN SABDIKTAN AKP ÇIKTI

Muharrem Erkek, “demokrasiye pusu kuruldu” diyerek; “’Hile var’ denilen sandıktan AKP çıktı” ifadesini kullandı.

 

8)      İVME PAKETİ AÇIKLANDI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; 'İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) Finansman Paketi'ni açıkladı. Albayrak, teknoloji yatırımlarına yaklaşık 30 milyar lira finansman sağlayacaklarını söyledi.

 

9)   MANİPÜLATİF POZİSYON ALMAK İSTİYORLAR

Berat Albayrak, “TL'ye karşı manipülatif pozisyon almak isteyenlere karşı mücadelemiz devam edecek. Türkiye'nin siyasi ve ekonomik bağımsızlığına gölge düşürmeye çalışan her sürece güçlü dirençle karşılık vereceğiz” dedi.

 

10)  REEL SEKTÖR YATRIM YAPAMAZ OLDU

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kaslowski, Türkiye’de risklerin arttığına işaret etti ve reel sektörün yatırım ve istihdam oluşturma kapasitesinin düştüğünü belirtti.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım, birkaç televizyon programına katılsın, Millet İttifakı’nın Adayı Ekrem İmamoğlu banko kazanır. Binali Yıldırım “Çünkü çaldılar” demişti ve Türk toplumu YSK’nın gerekçeli kararını beklemeye başlamıştı. Kimin nasıl çaldığı o gerekçeli kararda açıklanacaktı çünkü. Fakat dağ fare doğurdu. 250 sayfalık kararda ne “hırsız” vardı ne de “çalınmış oy!” Televizyon programcısı, iddianın sahibi Binali Yıldırım’a sordu “Hani ‘çalındı’, diyordunuz; çalınmamış” diye!.. Binali Yıldırım oldukça ilginç bir cevap verdi ve “Ben halk dilinde konuştum” dedi!.. Halkın iradesini yok sayan Yıldırım, bu sözüyle; halkın diline de hakaret etmiş oldu. Yine Binali Yıldırım. Bu kez başka bir kanal ve o kanalın yapımcısı “Rakibiniz İmamoğlu ile karşılıklı olarak canlı yayına çıkıp tartışır mısınız” diye sordu. Binali Yıldırım hiç düşünmeden “O konuda tek başıma karar veremem. Sormam lazım” dedi. Daha sonra boş bulunup söylediği bu sözü “İmamoğlu ne der, ona da sormamız lazım” diye tevil etmeye çalıştı ama söz ağızdan çıkmıştı bir kere. Tüpten çıkan macunu geri sokmak mümkün olmuyor işte!

Eh, Türkiye’nin kara mizaha da ihtiyacı var. Gülüp geçeriz. Anlı, şanlı Binali Yıldırım’ı bu hale düşürenler utansın!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da bir açıklaması oldu. Albayrak, “TL'ye karşı manipülatif pozisyon almak isteyenlere karşı mücadelemiz devam edecek. Türkiye'nin siyasi ve ekonomik bağımsızlığına gölge düşürmeye çalışan her sürece güçlü dirençle karşılık vereceğiz” dedi. Bu sözü ezberledik artık. Sayın Erdoğan da“Ekonomik saldırılara rağmen hedefimize emin adımlarla yürüyoruz” ifadesini kullandı. Hani Binali Yıldırım “halk dili” ifadesini kullandı ya. Bu “ekonomik saldırı” sözü de siyasetin dili! Halk diline çevrildiğinde şöyle bir anlam çıkıyor ortaya: “Eğer bir başarı varsa o bizim. Problem varsa o da ‘düşman’ların. ‘Manipülasyon’ yapanların!”

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak