Tarih : 23.04.2019 - 22:26

23 Nisan 2019 Salı Türkiye Gündemi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yurdun dört bir bucağında coşkuyla kutlandı. Bilhassa çocuklar, güzel havadaki kutlamanın tadını çıkardılar. Büyükler tarafında ise durum pek o kadar parlak değildi. Erdoğan “İstiklal Marşı’nı dinlemeyen ve onlarla omuz omuza verenleri dinlemeye vicdanım razı gelmez” dedi ve Meclis Genel Kurulu’nu terk etti. Kemal Kılıçdaroğlu, kendisine saldıranlar hakkında şikâyetçi oldu. CHP, Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı için inceleme komisyonu kurulmasını talep etti.  

23 Nisan 2019 Salı Türkiye Gündemi

 23 Nisan 2019 Salı Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      İSTİKLAL MARŞINI SÖYLEMEYENLLERİ DİNLEMEM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis’in 23 Nisan Özel Oturumunu kendisine tahsis edilen locadan izledi.  HDP Eş Başkanı Pervin Buldan’ın konuşmaya başlamasıyla birlikte, Genel Kurul’daki locasını terk eden Erdoğan, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, “İstiklal Marşı’nı söylemeyenleri, Mehmetçiği şehit edenleri, onlarla omuz omuza verenleri dinleyelim mi? Buna ne vicdanım ne de karakterim müsaade eder” dedi. Erdoğan, “gaz sıkışması” olduğuna vurgu yapıp “şehit cenazesine giderken dikkat etmek lazım” dedi.

 

2)      ŞEHİT CENAZESİNE GİDERKEN DİKKATLİ OLMAK LAZIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı için son sözünü söyledi ve “Şehit cenazesine giderken dikkat etmek lazım” dedi.

 

3)      GAZ SIKIŞMASI VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KIlıçdaroğlu’na yapılan saldırı ile ilgili sözlerini şöyle tamamladı:

“Burada artık bir gaz sıkışması var. Bu insanların birikmiş olan gaz sıkışması karşısında ereye gideceksin? Nereye gideceğini etraflıca incelemen lazım. Ben cumhurbaşkanı iken bile soruyorum; gelişim orayı rahatsız eder mi?”

 

4)      PKK İLE KOLKOLA OLANLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim öncesi gerçekleşen ittifaklara dikkat çekti ve “PKK ile hangi parti kol kola? Bunu iyi görmek lazım… Yaşananlar bunun bir sonucu” ifadesini kullandı.

 

5)      ERDOĞAN, KILIÇDAROĞLU’NU ARAMAYACAĞINI BİLDİRDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin ‘Kılıçdaroğlu’nu arayacak mısınız’ sorusuna “Daha ne arayayım” cevabını verdi.

 

6)      23 NİSAN’IN ÇOCUKLARA VERİLMESİ MANİDARDIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki oturumda makamını çocuklara bıraktı. Erdoğan,  “23 Nisan’ın çocuklara armağan edilmesi son derece manidardır. Bu ülkenin çocuklarına verilen bir önemin işaretidir” dedi. 

 

7)      KILIÇDAROĞLU’NUN TELEFONU BENDE YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın makamına oturan 6. sınıf öğrencisi Ozan Sözeyataroğlu; “Hafta sonu Kılıçdaroğlu’na saldırı oldu. Telefonla arayacak mısınız” sorusunu cevaplandırırken; “Telefonu bende yok arayamayacağım. Her türlü şiddete karşıyım” dedi.

 

8)      82 MİLYONU KUCAKLAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk İttifakı” sözüne açıklık getirdi ve şöyle dedi: “Biz şu anda 82 milyonu ayırarak konuşamayız. 82 milyonu biz bir ittifak içerisinde ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ olarak topluyoruz. Kastımız da budur.”

 

9)      GÖZALTINA ALINAN 8 KİŞİ SERBEST

Ankara Çubuk’ta saldırıya uğrayan Kemal Kılıçdarroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’ün gözaltı süresi uzatıldı. Tutuklu diğer 8 kişi serbest bırakıldı.

 

10)   CHP MECLİS KOMİSYONU İSTEDİ

CHP, şehit cenazesinde Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyla ilgili araştırma önergesi vererek Meclis komisyonu kurulmasını istedi.

 

11)   KILIÇDAROĞLU KENDİSİNE SALDIRANLARDAN DAVACI OLDU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisine saldıran şüphelilerden avukatı aracılığıyla şikâyetçi oldu.

 

12)   YSK, AK PARTİ’NİN KHK İTİRAZINI REDDETTİ

YSK’dan ara karar çıktı. Kurul, Ak Parti’nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanamayacağına yönelik itirazını reddetti. YSK, AK Parti'nin KHK'dan ihraç edilen seçmenlerle ilgili itirazını reddederken '41 bin 132 kısıtlı seçmen' iddiasının ise araştırılmasına karar verdi.

 

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Durmuş saat bile günde iki defa doğruyu gösterirken, siyaset o kadarlık bir doğru davranış dahi sergileyemiyor. Bugün mesela… Bugün 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı’ydı. Adı üstünde bayram… Kardeşliğin, kucaklaşmanın, milli birlik ve beraberliğin öne çıktığı gün olmalıydı ama yok öyle; burası Türkiye!

Söz döndü dolaştı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara Çubuk’taki şehit Er Yener Kırıkçı’nın cenaze töreni esnasında yediği yumrukta düğümlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kılıçdaroğlu’na yumruk atan ve Ak Parti üyesi olduğu belirlenen Osman Sarıgün’ün Şehit Er Yener Kırıkçı’nın akrabası olduğunu açıklamıştı.  Osman Sarıgün, verdiği ifadede akrabalığı olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer yetkililer, “cenaze namazına katılanın dikkatli olması gerektiğine ve haber vermeden gitmemesi gerektiğine” işaret ettiler. CHP ise tüm resmi kurumlara bilgi verdiklerini ve cenaze sahiplerini de haberdar ettiklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı son günlerde “Türkiye İttifakı”ndan ve “Sıcak demiri soğutmak”tan söz ediyordu ama Devlet Bahçeli’nin “Türkiye İttifakı olmaz, bizim Cumhur İttifakımız var” şeklindeki itirazından mı etkilendi bilinmez, Kemal Kılıçdaroğlu’na “geçmiş olsun” demeyi reddetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli, CHP’yi “PKK’ın Meclis’teki uzantısı” diye nitelendirdikleri HDP ile ittifak yapmakla suçluyorlar ve vatandaşın onlara gösterdiği tepkiyi normal karşılıyorlar. “Hak ediyorlar” demeye getiriyorlar yani. Burada sorulması gereken soru şu: Vatandaşın tepkisi nereden kaynaklanıyor? Erdoğan’ın tabiriyle “gaz sıkışıklığı”nın sebebi ne? CHP-İYİ Parti- Saadet Partisi ve HDP’ye ”dörtlü çete” diyenlerin hiç mi suçu yok? “Bunlar PKK ve FETÖ ile işbirliği içinde” diyenlerin hiç mi kusuru yok? Osman Sarıgün, Emniyet’te verdiği ifadesinde “yapılan protestolar, Kılıçdaroğlu’na yönelik yuhalamalar ve PKK destekçisi olduğuna dair söylemler beni etkiledi ve Kılıçdaroğlu’nu karşımda görünce sinirlerime hâkim olamayarak sadece bir kez yumruk attım” dedi. Sarıgün’ü sinir küpü haline getiren söylemler neydi acaba?

Özetle; Türkiye’de “milli” ve “yerli” olmanın patenti Ak Parti ve MHP tarafından alındı da bizlerin haberi mi olmadı? Ak Parti ve MHP kendilerinden olmayanı “PKK” ve “FETÖ” diye suçlama yetkisini nereden alıyor acaba? Cenazeye katılmak, halka hitap etmek, Cumhur İttifakı’nın tekeline verilmişse; ne zaman verildi?

Tutan olmasa da iyi niyetli davranmaya ve güzel sözler söylemeye devam etmeliyiz. O da bir görevdir nihayetinde. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nızı kutlarım. Bütün günleriniz, beraberinde kaynaşmayı, birbirini sevmeyi getiren bayram günleri gibi olsun.

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak