Tarih : 23.07.2019 - 23:02

23 Temmuz 2019 Salı Türkiye Gündemi

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, iki gündür Ankara’da ve çeşitli temaslarda bulundu. Gerçekleştirilen toplantılarda “Fırat’ın doğusu” ile “Güvenli Bölge” meselesi tekrar gündeme geldi ve konuyla ilgili bir komisyon kurulmasına karar verildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin kaçak mülteci merkezi olmaması için ellerinden geleni yaptıklarını bildirdi ve gereken yapılmazsa, kontrolü mümkün olmayan sıkıntıların çekilebileceğini bildirdi.  

23 Temmuz 2019 Salı Türkiye Gündemi

23 Temmuz 2019 Salı Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      ABD’Lİ ÜST DÜZEY YETKİLİLERİ, TERÖR ÖRGÜTÜ ELEBAŞLARIYLA NEDEN GÖRÜŞTÜ?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile yaptığı görüşmede, ABD'li üst düzey yetkililerin terör örgütü elebaşları ile Suriye’de yaptıkları görüşmelerden rahatsızlık duyulduğu ifade etti.

 

2)      GÜVENLİ BÖLGE KURULUYOR

Fırat’ın doğusunda güvenli bölge kurulması hususunda mutabakat sağlandı. Başlayacak olan müzakerelerde sistemin ana hatlarının belirleneceği duyuruldu. İlk toplantı Türk ve ABD askeri heyetlerinin katılımıyla Milli Savunma Bakanlığı’nda yapıldı.

 

3)      BİZE YAPTIRIM UYGULAYANA VERECEK CEVABIMIZ VAR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 alımına karşı çıkan ABD senatörlerine seslendi ve “Bize yaptırım uygulanırsa, cevabımız olacaktır” dedi. Çavuşoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Suriye’de “güvenli bölge” oluşmaz ve buradan teröristler temizlenmezse, buradan bize yönelik tehditler devam ederse, biz buradan bir harekâtı başlatırız. Bizim ulusal güvenlik meselemizdir.”

 

4)      TRUMP, YAPTIRIM İSTEYEN SENATÖRLERLE GÖRÜŞTÜ

ABD Başkanı Trump, Türkiye’ye yaptırım yapılmasını isteyen Cumhuriyetçi senatörlerle Beyaz Saray’da bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı basına kapalı yapıldı.

 

5)      TRUMP, SENATÖRLERİ İKNA EDEBİLDİ Mİ?

Ankara, Trump’ın senatörleri ikna ertelemesini bekliyor ve ayrıca ABD tarafından YPG/PYD terör örgütüne verilen silahların toplanması hususunda da çalışma yapıyor.

 

6)      SONDAJ GEMİLERİNE FİRKATEYN DESTEĞİ

Doğu Akdeniz’de sondaj çalışması yapan gemilere firkateynler eşlik ediyor.

 

7)      CEYLANPINAR’A ROKET DÜŞTÜ; 6 YARALI

Hakkâri Şemdinli’de sivil araçta patlamada oldu, otomobil sürücüsü hayatını kaybetti. Ceylanpınar’da eve roket düştü 6 kişi yaralandı.

 

8)      ANNE VE KIZININ BİRBİRİNE SARILMIŞ CESEDİNE ULAŞILDI

Düzce’nin Esmahanım köyündeki sel felaketinde kayıp 4 kişiyi arayan AFAD ekipleri anne ve kızının birbirine sarılmış cesedini buldu.

 

9)      540 BİN SURİYELİ KAYITSIZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin kaçak mülteci merkezi olmaması için ellerinden geleni yaptıklarını bildirdi. Kayıtsız 540 binden fazla Suriyeli’nin kayıtsız yaşadığına işaret etti ve bunların kayıtlı oldukları şehirlere gönderileceğini bildirdi. Soylu “hiçbirimizin kontrol edemeyecek bir sıkıntı ile karşılaşabiliriz” dedi.

 

10)   SURİYELİ MÜLTECİ MESELEESİ BÖYLE ÇÖZÜLMEZ

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Suriyelileri o ilden bu ile dolaştırarak bu meseleyi çözemezsiniz” dedi ve İçişleri Bakanlığı’nın toplumdaki tepkisi yatıştırmak için böyle bir yönteme başvurduğunu ileri sürdü.

 

11)   İNGİLTERE’YE TÜRK KÖKENLİ BAŞBAKAN

İngiltere’nin yeni lideri belli oldu. Türk asıllı Boris Jonson başbakan oldu.

 

12)   BİNALİ YILDIRIM CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI MI OLUYOR?

Binali Yıldırım tatildeki Cumhurbaşkanı’nın kabine revizyonu ile ilgili çalıştığını ima etti. Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacağı konuşuluyor.

 

13)   TEMEL KARAMOLLAOĞLU’NDAN GÜL’E, DAVUTOĞLU’NA VE BABACAN’ DAVET

Temel Karamollaoğlu, yeni bir oluşumun toplumda yerini bulamayacağını söyledi ve “Abdullah Gül, Babacan ve Davutoğlu ile görüşeceğim” dedi kendilerini partiye davet edeceğini söyledi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Türkiye’nin iç ve dış problemleri devam ediyor. İçeride “ekonomi” en büyük problem olarak önemini koruyor. Bazı sanayi kollarında üretim canlanmışsa da “inşaat” ve “otomotiv” sektörleri hâlâ dipte! ABD Merkez Bankası’nın (FED) bu ay faiz indirimine gideceği kesinleşmiş gibi. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) 25 Temmuz Toplantısı’nda faiz düşürme kararı çıkacağı bekleniyor. Buna rağmen Dolar/TL hâlâ 5.70 seviyesinde! Neden? Üzerinde dış politika baskısı var da ondan. S-400 alımından dolayı ABD, Türkiye’ye “yaptırım uygular mı”, “uygulamaz mı” tartışmaları yapılırken ABD Suriye Temsilcisi James Jeffrey, Ankara’ya geldi yapılan görüşmelerden sonra “Fırat’ın doğusu” ve “Güvenli Bölge” meselesi masaya yatırıldı. Konuyla ilgili bir komisyon kurulması karara bağlandıysa da “Güvenli Bölge” yönetimi kimde olacak? Fırat’ın doğusu PYD/PKK’dan temizlenecek mi? Bu konular henüz netlik kazanmadı! Ankara, ABD’li üst düzey yetkililerinin terör örgütü elebaşları ile Suriye’de yaptıkları görüşmeden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Terör örgütüne verilen silahların toplanmasını istedi. Sondaj gemileri Doğu Akdeniz’de sondaj çalışması yapan gemilerin firkateynlerle korunduğunu gösteren görüntüler yayınlandı bugün. Bunun içeriye verilen bir “Sondaj yapıyoruz” mesajı olduğunu söyleyebiliriz. ABD, Fransa, Almanya, İtalya, İsrail, Mısır, Rusya, Katar, Libya tüm mesajlara kulak tıkadı çünkü.

Türkiye, ABD’ye karşı sağlam bir duruş sergiledi. Bu duruş Türkiye’nin kolay lokma olmadığını gösterdiği gibi hem ABD, hem AB ve hem de NATO için önemli bir partner olduğunu da net bir şekilde ortaya koydu.

Türkiye’nin en büyük hatası, uzun vadeli düşünme yeteneğinin olmaması ve strateji geliştirememesidir. Kıbrıs'taki Afrodit sahasında doğalgaz yatakları olduğu her ne kadar 2011 yılında fark edilmiş ise de çok daha eski tarihlerde konuşuluyordu. Rahmetli Rauf Denktaş birçok kez bu konuyu gündeme taşımıştı. Kıbrıs, 24 Nisan 2014 günü referandum için sandık başına gitti. Annan Planı'na Kıbrıs Türk Kesimi yüzde 65 "evet", Kıbrıs Rum Kesimi ise yüzde 76 "hayır" oyu verdi. Annan Planı'nın her iki tarafta da kabul görmemesi nedeniyle plan uygulamaya geçmedi fakat Kıbrıs Cumhuriyeti tüm Kıbrıs'ı temsilen 1 Mayıs 2004'de AB'ye alındı. Güney Kıbrıs’ın AB üyeliğine kabulü, Türkiye’nin Kıbrıs doğalgazına erişiminin önüne engeller çıkardı. Türkiye, 2004 yılında doğalgaz meselesini fark etmiş olsaydı, elbette ki KKTC olmadan Güney Kıbrıs’ın AB üyesi olmasına izin vermezdi!..  

2011 yılında Türkiye “açık kapı” politikası uygulamış ve o uygulamalar sonunda Türkiye’ye 3 milyondan fazla Suriyeli mülteci girdi. Bugün Suriyeli mülteci meselesi Türkiye’nin en önemli meselesinden biri haline geldi. Türkiyeli olmuş Suriyeliye “git” demek de zor, “kal” demek de. Eğer o tarihte bugün yaşanan problem dikkate alınsaydı, sıkıntı yaşanmazdı. Türkiye’de kayıtlı göçmen de var, kayıtsız göçmende! İş bulan da var, işsiz gezen de! Kime ne diyeceksin?

Günün en önemli haberi belki de Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacağı haberiydi.

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak