Tarih : 24.06.2019 - 20:01

24 Haziran 2019 Pazartesi Türkiye Gündemi

YSK Başkanı Sadi Güven, resmi olmayan sonuçlara göre Ekrem İmamoğlu’nun seçimi kazandığını açıkladı ve aradaki farkın 806 bin 415 olduğunu bildirdi. Binali Yıldırım rakibi Ekrem İmamoğlu’nu tebrik etti ve ayrıca kendisine her türlü desteği vermeye hazır olduğunu bildirdi. Ekrem İmamoğlu “Demokrasi kazandı” dedi.

24 Haziran 2019 Pazartesi Türkiye Gündemi

24 Haziran 2019 Pazartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      8.925.063 SEÇMEN OY KULLANDI

YSK Başkanı Sadi Güven, İstanbul seçiminde 8 milyon 925 bin 063 seçmenin oy kullanıldığını; geçerli oy sayısının 8 milyon 746 bin 464,  geçersiz oy sayısının ise 178 bin 599 olduğunu bildirdi.

 

2)      İMAMOĞLU, YILDIRIM’A 806.415 OY FARK ATTI

“Katılım oranı yüzde 84.5 olarak gerçekleşmiştir” diyen Sadi Güven; şu açıklamayı yaptı:

“Adayların aldığı oylar Ekrem İmamoğlu 4 milyon 741 bin 868 yüzde 54.21. Binali Yıldırım 3 milyon 935 bin 453 yüzde 44.99.”

 

3)      PİYASA OLUMLU TEPKİ VERDİ

 

Haftayı 5,80’in üzerinde kapatan dolar, İstanbul seçimleri sonrası 5,73 seviyelerine geriledi. Euro/TL ise 6,53 civarında seyretti.

 

4)      EKONOMİYE DÖNME ZAMANI

CHP Sözcüsü Öztrak, "Artık seçim bitti. Yapay gündemleri bırakıp ekonomiye dönme zamanı geldi" açıklaması yaptı.

 

5)      BİZ S-400’Ü ALDIK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz S-400'ü aldık. S-400 alımından vazgeçmemiz mümkün değil” dedi ve Türkiye'ye kimsenin talimat veremeyeceğini söyledi.

 

6)      AKAR’DAN S-400 ZİYARETİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün MHP, CHP, İyi Parti genel başkanlarına S-400 ve F-35 hakkındaki gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu, yarışı kazandı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. İlk olumlu tepkiyi rakibi Binali Yıldırım verdi. Yıldırım, Ekrem İmamoğlu’nu tebrik etti ve her türlü desteği vermeye hazır olduğunu bildirdi. Ekrem İmamoğlu ise demokrasinin kazandığını söyledi. Demokrasinin seçim kazanmasına ilk tepkiyi ise piyasa verdi. Haftayı 5,80’in üzerinde kapatan dolar, İstanbul seçimleri sonrası 5,73 seviyelerine geriledi. S-400, F-35, Suriye meselelerinden ve ABD-İran krizinden dolayı tekrar 5,81 seviyesine çıktı.

Cumhur İttifakı adeta seçimi kaybetme isteğiyle hareket etti. Hatta daha ileri gitti ve geleceğini karartmak için ısrarcı davrandı. Binali Yıldırım ta baştan gönülsüz olduğunu bildirmiş ve ayak sürümüştü. Bu durumu bilmesine rağmen Erdoğan, Yıldırım’ı ite kaka İstanbul adayı yaptı. “PeKeKe” ve “Kürdistan” diyenin “vatan haini” ilan edildiği bir dönemde Cumhur İttifakı, hepsini geride bırakıp Abdullah Öcalan’ın mesajına bel bağladı, ondan medet umdu. Seçimi kazanmak için “yalan” ve “iftira” dâhil her türlü yola tevessül etti! Hukukun sınırlarını zorladı! Kamu görevlilerine baskı uyguladı!..

23 Haziran 2019 İstanbul Seçimi şunu da ortaya çıkardı ki Cumhur İttifakı bir an önce takkesini önüne koyup “Nerede hata yaptım” diye düşünmesi lazım. Eğer ilçelerde de seçim yenilenmiş olsaydı, 39 ilçenin 28’ini Millet İttifakı adayları kazanacaktı. Hâlbuki 31 Mart Seçimlerinde Ak Parti adayları 24 ilçe, MHP 1 ilçe, CHP adayı ise 14 ilçe başkanlığını kazanmıştı.

31 Mart Seçimi’nin kaybedeni belli; Cumhur İttifakı. Fakat kazanının kim olduğunu söylemek için henüz erken. Ak Parti ve MHP en son Apo’yu da yanına alıp vatandaşa yüklendi ama bu baskı seçmeni yeni arayışlara sürükledi. Vatandaşın ilk tepkisi Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu’na oy vermek oldu ama CHP ya da İYİ Parti’yi veya Saadet Partisi’ni galip ilan etmek için erken. Vatandaş gelişmeleri inceleyecek ve ona göre bir karar verecektir mutlaka fakat Ak Parti’nin miadını doldurduğu kesin!

Ak Parti’nin “yalan”ı “dolan”ı bir kenara bırakıp ülkenin gerçek meselelerine odaklanması lazım. Ekonomi kötü! Dış politika sancılı! Türkiye’nin bu krizlerden çıkması mümkün ama onu, her şeyi iç politikaya malzeme yapmakla yerine getiremez. Vakit, Ak Parti’nin yapabildiklerini yapması, yapamadıklarını ise Meclis’in desteğiyle yürütmesi vaktidir. Türkiye krizden birlik ve beraberlik içinde çıkabilir. 

  • WilliamVep 02.08.2019 19:07

    Hi! ekoyes.com We put up of the sale Sending your commercial offer through the feedback form which can be found on the sites in the contact section. Contact form are filled in by our program and the captcha is solved. The superiority of this method is that messages sent through feedback forms are whitelisted. This technique raise the odds that your message will be read. Our database contains more than 25 million sites around the world to which we can send your message. The cost of one million messages 49 USD FREE TEST mailing of 50,000 messages to any country of your choice. This message is automatically generated to use our contacts for communication. Contact us. Telegram - @FeedbackFormEU Skype FeedbackForm2019 Email - FeedbackForm@make-success.com WhatsApp - +44 7598 509161

Yorum Ekle

Ad soyad

Ceynak