Tarih : 24.03.2019 - 22:33

24 Mart 2014 Pazar Türkiye Gündemi  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’li yatırım bankası JP Morgan’ın müşterilerine gönderdiği rapora temas etti ve “Provokatif işler içine girerseniz çok ağır bedel ödersiniz” dedi. Bankalara seslenen Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: “Hepinizin kimliğini, neler yaptığınızı biliyoruz.” MHP Lideri Devlet Bahçeli, “31 Mart beka ve kader seçimidir” ifadesini kullandı. Binali Yıldırım ise “Bir tarafta terör, bir tarafta Yenikapı ruhu” diyerek; “Türkiye’de beka sorunu yok” şeklindeki ifadesinin zıddını söyledi.

24 Mart 2014 Pazar Türkiye Gündemi   

24 Mart 2019 Pazar Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      BİRİLERİ GENE BİZİ PROVOKE ETMEYE ÇALIŞIYOR!

Cumhur İttifakı, Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Başkanı’nın katıldığı İzmir ve Ankara’dan sonra üçüncü ortak mitingini İstanbul’da yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BDDK’nin manipülasyon açıklamasına temas ederek; “Birileri gene bizi provoke etmeye çalışıyor. Dövizi tırmandırmaya çalışıyorlar” dedi ve şu açıklamayı yaptı:

Ey finans sektörü içinde olanlar kalkıp da piyasadan dövizleri toplayıp, şöyle böyle olacak diyerek provokatif işler içine giriyorsanız çok ağır bedel ödersiniz. Hepinizin kimliğini, neler yaptığını biliyoruz. BDDK bazı adımlar attı, seçim sonrası bunun faturasını ağır keseceğiz. Bu milleti sömüremeyeceksiniz, aldatamayacaksınız. Bunların ipiyle kuyuya inilmez. Bizim istikametimiz doğrudur, bugüne kadar nasıl başaramadılarsa, bundan sonra da başaramayacaklar.”

 

2)      HEPİNİZİN KİMLİĞİNİ BİLİYORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili sözlerini şöyle tamamladı: Hepinizin kimliğini biliyorum. Bu milleti sömüremeyeceksiniz. Bu milleti aldatamayacaksınız.”

 

3)      ZİLLET İTTİFAKI BELADIR, CUMHUR İTTİFAKI BEKADIR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 31 Mart’ın “beka seçimi” olduğu iddiasını tekrarladı ve şöyle dedi:

“31 Mart bir beka, İstanbul için kader seçimidir. İstanbul'da PKK'ya, FETÖ'ye geçit yoktur. İstanbul'da zilletin öne çıkmasına müsaade edilmemelidir. Zillet ittifakı beladır, Cumhur İttifakı bekadır. 31 Mart'ta başarmaktan başka seçeneğimiz yoktur."

 

4)      GELİN, AVRUPA YAKASINDAYIZ

Devlet Bahçeli, Yeni Zelanda'daki hain saldırıya da değindi ve "Gelin Avrupa Yakasındayız. dedeleriniz gibi sizi de yerin dibine indirelim. Camilerimize, minarelerimize, bayrağımıza, vatanımıza kem gözle bakan varsa ya o gözü oyarız, ya da harabe bina gibi yıkarız. Hedefteki şehir İstanbul'dur" dedi.

 

5)      BİR TARAFTA TERÖR VAR, BİR TARAFTA YENİKAPI RUHU

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı, Binali Yıldırım’ın; Yenikapı mitinginde yaptığı şu açıklama dikkat çekti:

“Etrafta terör var, savaş var, şiddet var, kötülük var. Bölmek isteyenler var. Ama bir de Türkiye var. Bir Türkiye var, bir İstanbul var. İşte Yenikapı ruhu var. 15 Temmuz'da yenilmeyen Türkiye'nin ruhu burada.

 

6)      BEKA SORUNU VARSA SORUMLUSU SİZSİNİZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’daydı. “Eğer bir beka sorunu varsa onun sorumlusu ülkeyi 17 yıldır yönetenlerdir” diyen Kılıçdaroğlu; şu ifadeyi kullandı:

“Dünyanın iftirasını atıyorlar. Bu iftiralardan bıktık. 17 yılda 2 trilyon dolar vergi topladın, 70 milyar dolar özelleştirme yaptın, ülkeyi 500 milyar dolar borçlandırın! 17 yılın sonunda vatandaşı getirdin soğan kuyruğuna soktun!”

 

7)      SANDIĞA GÖNÜL BİRLİĞİ İÇİNDE GİDECEĞİZ

Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini “Bir hafa sonra sandığa gideceğiz. Gönül birliği içinde gideceğiz” diye tamamladı.

 

8)      CUMHURBAŞKANI’NIN ‘TÜREDİ’ DEDİĞİ MERSİNLİLER NASILSINIZ?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Mersin’deydi. Mersinlilere“ Mersinliler, Cumhurbaşkanının terörist dediği domates, biber yetiştiricisi çiftçiler nasılsınız? Cumhurbaşkanının ‘türedi' dediği EYT'liler nasılsınız, iyi misiniz” diye seslendi.

 

9)      BEN MİLLETİME TERÖRİST DERMİYİM, DİYOR; DEDİN KARDEŞİM

Akşener sözlerini “Bir ittifaka illet, zillet diyen o dilin sahibi, ben halkıma terörist der miyim diyor. Dedin kardeşim, dedin diye sürdürdü.

 

10)   HADİ ORDAN BE! HADSİZ!

Meral Akşener, Güya ben PKK ile anlaşma imzalamışım, Temel Karamollaoğlu ile birlikte. Hadi ordan be. Hadi ordan be! Hadsiz!”

 

11)   BEN ÜÇ AYLIK EMEKLİ MAAŞIMI VEREYİM, SEN DE UÇAĞINI SAT

Meral Akşener, Sakarya Tank Palet Fabrikası’yla ilgili yaptığı açıklamada “50 milyon dolar için Tank Palet Fabrikası’nı Katarlılara peşkeş çekiyor” dedi. “İlk üç aylık emekli maaşımı işletme bedeli olarak koyuyorum” diyen Akşener şöyle konuştu: “Sen de sat şu uçağı! Var mısın? 13 uçağa biniyorsun. İn o uçaktan!”

 

12)   BDDK, JP MORGAN HAKKINDA İNCELEME BAŞLATTI

BDDK, yayımladığı raporda yanıltıcı ve manipülatif rapor hazırladığını iddia ettiği JP Morgan hakkında inceleme ve araştırma başlattığını duyurdu.  

 

13)   ABD YENİ ZELANDA BAŞBAKANI GİBİ BİR LİDERİ HAK EDİYOR  

ABD medyası Yeni Zelenda Başbakanı’na methiyeler düzdü. New York Times gazetesinin başyazısında,  Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in Christchurch şehrinde meydana gelen terör saldırısına karşı tutumu örnek gösterdi ve  “Amerika Jacinda Ardern kadar iyi bir lideri hak ediyor” ifadesiyle Başkan Trump’ı eleştirdi.  

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Seçime bir hafta kaldı. Cumhur İttifakı İstanbul’daydı.  Yenikapı mitinginde Erdoğan ve Bahçeli her günkü gibi esip gürledi. O tarafta değişen bir şey yok. Fakat Binali Yıldırım 180 derece dönüş yaptı ve “Türkiye’de ‘beka’ sorunu yok” demeyi bıraktı, onun yerine “Bir tarafta ‘terör’ var, bir tarafta ‘Yenikapı Ruhu’ var” dedi. Anlaşılan o ki, Erdoğan tarafından ayar çekildi! Cumhur İttifakı’nın bu hali yeni değil. Alıştı ona toplum!

Da… Binali Yıldırım’ın “İstanbul’u dünya yıldızı yapacağız” şeklindeki ifadesine ne demeli? Binali Yıldırım’a “Bunu hangi bilgi ve parayla yapacaksın” diye sormak lazım. İstanbul şu an başlattığı projeleri tamamlayamaz halde. Metro inşaatını yapan Bayburt Grup konkordato ilan etti ve işi bıraktı! İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş yapan firmalara “ödenek yok” diyor ve kapıyı kapatıyor. Yakında iflaslar başlarsa buna kimse şaşırmaz!

Bilgiye gelince, bırakın dünya yıldızı olmayı, İstanbul gibi bir metropolün gelişmesini basit de olsa planlı bir süreç içinde sürdürmesi lazım değil mi? İstanbul gelişigüzel büyüdü, büyüyor! Şehir hilkat garibesi gibi büyüdü! Kafası küçük, kolları uzun, bacakları kısa! İstanbul, 1970’li yılların ortalarına kadar sur içinde yerleşmiş bir şehirdi. 45 sene önce sur dışına çıktı yani. İstanbul eğer 45 sene önce altyapısını kursaydı ve onun üzerine büyüseydi bugün dünyanın en güzel şehirlerinden biri olurdu. Ama maalesef dünyanın en problemli kenti! Trafiği keşmekeş! Yeşil alanı yok! Deprem anında toplanma yerleri dahi ranta feda edildi! Park ve bahçeleri bitti; sadece göstermelik park ve bahçe var! İlçeler şehir merkezleri olmadan gelişti! Sahiller rezidanslarla doldu!..

Bu plansız büyümenin gerçekleştiği 45 senenin neredeyse tamamında sağ partinin aday gösterdiği belediye başkanları görev yaptı. Erdoğan “Ey Kemal” diyor ve tüm sorumluluğu Kemal Kılıçdaroğlu’na yüklüyor ama ne Kılıçdaroğlu bu şehre belediye başkanı oldu, ne de onun aday gösterdiği birisi!  Erdoğan, 1994 yılından bu yana İstanbul’u yönetiyor! 25 sene önce İstanbul’da gökdelen yoktu. Şimdi her yer gökdelen! Eğer “dünya yıldızı olmak” gökdelenler ise doğrudur İstanbul “dünya yıldızı!”

Yok, halkın “sahillerden faydalanması”ysa, “evi ile işi arasında rahatça gidip gelmesi”yse, “çocuğunu gezdirebileceği park ve bahçesinin olması”ysa, “her ilçesinde can ve mal güvenliğinin sağlanması”ysa, “kaldırımlarında sadece yayaların yürümesi”yse,  “otopark probleminin olmaması”ysa, “eğitimin kalitesi”yse, “kültür merkezi”yse, “tiyatro”sa, “kayıt dışı ekonominin asgariye inmesi”yse İstanbul değil “dünya kenti”, “dünya köyü” dahi olamaz!

Kimse kusura bakmasın. Ak Parti şehircilik nedir bilmiyor!

ABD’li yatırım bankası JP Morgan Cuma günü (22 Mart 2019) müşterilerine gönderdiği raporda, Dolar/TL beklentisini 5.90 olarak duyurmuş, yatırımcılara alım yapılması veya varlıkların elde tutulması anlamına gelen uzun pozisyon almalarını tavsiye etmişti.

Erdoğan, “ben size sorarım” dedi ve pazarcıları hizaya getirdiği sopayı JP Morgan bankasına çevirdi. JP Morgan, bir yatırım bankası nihayetinde ve müşterilerini her banka gibi bilgilendirir. "Dolar düşüyor" raporu verdiği gibi "5.90'a yükselir" diye de rapor da verir. Piyasa ne ise o! Erdoğan herkesi korkutuyor. Seçmene “Millet İttifakı adaylarına boşuna oy vermeyin Mansur Yavaş başta olmak üzere çocuğu savcılığa şikâyet edeceğim”, “HDP’li adaya oy verirseniz oraya da kayyum tayin edeceğim” anlamına gelen sözler sarf ediyor.

Öyle ya da böyle bir hafta kaldı seçime!

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak