Tarih : 24.03.2020 - 22:27

24 MART 2020 SALI TÜRKİYE GÜNDEMİ YORUMU

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün bakanları ile video konferans yaptı. Bakanlarına talimat verdi. Milli eğitim Bakanı “Sizin talimatınızı almak isterim” dedi ve uzaktan eğitimi sordu. Erdoğan, “Bilim Kurulu’na sorun” dedi ve ardından da “Yani uzatılabilir de uzatılmayabilir de” ifadesini kullandı. Ak Parti “Ceza İnfaz İndirimi” ile ilgili çalışmalarını tamamladı. Fakat anlaşamadıkları konular var. Ak Parti “kasten öldürme” ve “terör”ü indirim dışı bırakıyor. Muhalefet ise “cinsel taciz” ve “uyuşturucu”nun kırmızıçizgileri olduğunu ileri sürüyor. #Siyaset, “#CinselTaciz, #Sağlık, #Ekonomi, #KolonyaDesteği

24 MART 2020 SALI TÜRKİYE GÜNDEMİ YORUMU

Sağlık Bakanı Koca “sağlığı”, Milli Eğitim Bakanı Selçuk “eğitimi” koordine ediyor. İçişleri Bakanı Soylu ise “güvenliği” sağlıyor ama sağlık ve eğitim öne çıkınca O, ikinci planda kaldı. Daha 10 gün öncesine kadar önüne gelene “posta” atıyor, “”rol” kesiyordu. Milli Savunma Bakanı Akar da geri plana düştü. Bugün bir çıkış yapıp “TSK’da hiç korona virüsüne rastlanmadığı” deyip gündeme geldiyse de köpük misali çabuk unutuldu.

 

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, her kararın ardından ekrana geliyor ve “her şeyde dengeleme sağlandı” vurusu yapıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da bugün ekrandaydı; “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına her ay aktarılan kaynağı 135 milyon liradan 180 milyon liraya çıkardığı” müjdesini verdi. Kamuoyunun, Bakan Selçuk’tan beklediği esas müjde “kolonyaların ne zaman dağıtılacağı” idi ama Bakan Selçuk o konuya girmedi!

 

Bakanların ekrana çıkmasında murat her ne kadar cansiperane çalışmalarını toplumla paylaşmak ise de esas maksatları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “teşekkür” ve “minnet”lerini sunmaktı. Bu sunuş, toplumda her şeyin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kontrolü altında yapıldığı hissini bilhassa pekiştirmek bakımından çok önemliydi. Sağlık Bakanı başta olmak üzere hepsi de fevkalade iyi ifa etti bu görevi.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sunuşları yeterli bulmamış olmalı ki, bugün bizzat kendisi görüntü verdi ve bakanlarıyla yaptığı video konferansı toplumla paylaştı. Milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi verdi ve “Bir de ben sizin bir talimatınızı almak isterim. Bu hafta Bilim Kurulu'yla görüşüp bu tatili uzatmak isteriz" dedi. Erdoğan da  "Yani, doğrusu Bilim Kurulu'yla görüşün. Ben tavsiyesini çok önemsiyorum. Yani uzatılabilir de uzatılmayabilir de. Ama Bilim Kurulu uzatalım diyorsa ona uyalım” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından her şeyi en ince teferruatına kadar izlediği intibaını gayet net bir şekilde verdi. Erdoğan, piyasada yaşanan bazı suiistimalleri de gündeme getirdi ve “Ürünleri çok değişik kanallarla yurt dışına kaçıranlara, ülkemiz içinde bu ürünleri fahiş fiyatlarla satanlara bu işin hesabını sorarız” dedi.

 

Erdoğan ayrıca, doğalgaz ve elektriğin kapanması gibi bir şeyin içerisinde olmayacaklarına vurgu yapıp “Biz çok daha zor günler yaşadık, böyle bir şeye girmedik” ifadesini kullandı.

 

 

Erdoğan, toplumu ilgilendiren konularda güven verici açıklamalar yapmaya çalışıyor ama diğer taraftan alkışladığımız, maddi ödülle ödüllendirdiğimiz sağlık görevlileri “eldiven ve maske bulmakta zorlanıyoruz” diye yakınıyor; bu ihtiyacı karşılamak için TİM devreye girmek zorunda kaldı!..

 

Coronavirüs, muhalefetin de gündemindeydi ancak onlar daha ziyade işin ekonomik ayağını öne çıkardı. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Halkımızdan evde kalması isteniyorsa, ekonomik ve sosyal tedbirlerin de alınması lazım” dedi. Sağlık – Sen Başkanı Semih Durmuş, sağlık çalışanlara tanınan ek ücret hakkının hastanelerde çalışan temizlik görevlilerine tanınmadığını söyledi ve “Onlar da tıpkı sağlık görevlileri gibi sürekli çalışıyorlar” dedi.

 

 

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, dün attığı bir sosyal medya mesajı ile corona virüs sonucunun pozitif olduğunu duyurdu ve “hastanede güvenli ellerdeyim” dedi. Fatih Terim bir hafta önce maçların iptal edilmemesine tepki göstermiş ve “Benim çocuklarımın (futbolcularım) sağlığı hiç mi önemli değil” diye patlamıştı. O günden bu yana Avrupa Şampiyonlar Ligi’nden 2020 Olimpiyat Oyunları’na kadar tüm spor aktiviteleri iptal edildi. Bu da gösteriyor ki, korona illetinin şakası yok! Bırakın 1-2 günü bir saatlik bir gecikme dahi telafisi olmayan birçok zararlara neden olabiliyor!

 

Ak Parti, MHP ve muhalefet partileri ile görüştü ve “Ceza İnfaz İndirimi”ne son şeklini verdi. Muhalefet, “cinsel istismar ve uyuşturucu suçları kırmızıçizgimizdir” açıklamasını yaptı. Ak Parti, “Bu henüz taslak” deyip kendisine bir manevra alanı açtı ama o konuda anlaşamadıkları kesin. Ak Parti ise “kasten öldürme” ve “terör”ü indirim dışı bırakmayı düşünüyor.

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak