Tarih : 25.05.2019 - 02:11

24 Mayıs 2019 Cuma Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alibeyköy’de Hacı Osman Torun Camii’nin açılışı yaptı. Kurdeleyi kestikten sonra cami cemaatine hitap eden Erdoğan, “sizin kültürünüzde olmayanlara İstanbul’u teslim etmeyin” dedi ve sandığın hakkını verme sözü istedi. Cami avlusunda “işsizim” diye seslenen kadına Erdoğan, “Herkesin iş sahibi olacak diye bir şey yok” cevabını verdi.

24 Mayıs 2019 Cuma Türkiye Gündemi

24 Mayıs 2019 Cuma Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      SANDIĞIN HAKKINI VERECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alibeyköy’deki Hacı Osman Torun Camii’nin açılış töreninden sonra yaptığı açıklamada “Sandığın hakkını vereceğiz, hırsızlara bu işi bırakmayacağız, değil mi? Demokrasinin zaferiyle noktalayacağız” dedi.

 

2)      31 MART’TA KAZANMIŞSANIZ, 23 HAZİRAN’DA DA KAZANIRSINIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yargı kararıyla kesinleşen vahim şüpheler olmasına rağmen seçimin yenilenmesine karşı çıkılmasını eleştirdi ve “31 Mart’ta gerçekten hakkıyla kazanmışsanız, 23 Haziran’da yine kazanırsınız” dedi.

 

3)      KÖTÜ SÖZ, SAHİBİNE AİTTİR

Ekrem İmamoğlu, kendisi için “Pontus” diyen ve “çaldı” suçlaması yapanlar hakkında “Kötü söz sahibine aittir” ifadesini kullandı ve “Allah, kul hakkı yiyenleri ıslah etsin” dedi.

 

4)      FAKİR AİLELERE EKMEK SU VE SÜT DESTEĞİ VERECEĞİZ

Ekonomik durumu iyi olmayan ailelere gıda desteği vereceklerini bildiren Ekrem İmamoğlu, “Açlık sınırı altında geliri olan ailelere Halk Ekmek’ten ekmek yardımı yapacağız. Damacana su vereceğiz. Çocukla ailelere süt desteği vereceğiz” dedi.

 

5)      NEZAKETSİZLER

Binali Yıldırım YSK kararını değerlendirirken “Hırsızlıklar, yolsuzluklar, oy kaydırmalar yaşanmıştır” dedi ve ‘Bunu ben kabul etmiyorum’ gibi çıkışlar nezaketsizlik olduğunu söyledi.

 

6)      HADİ ORDAN

Binali Yıldırım, “Saadet Partili kardeşlerim bana oy vereceklerini ümit ediyorum” demişti. Saadet Partisi Adayı Necdet Gökçınar, Yıldırım’a cevap verdi: “Hadi ordan!”

 

7)      VİCDANLAR, SARAYA KİRAYA VERİLMİŞ

CHP grup Başkanvekili Özgür Özel, 7 YSK üyesi için  “Vicdanlar Saray’a kiraya verilmiş” diye tanımladı ve Türkiye’yi hukuk açısından yüzlerce yıl geriye götürdüklerini ileri sürdü.

 

8)      BEYKOZ’DA 4 KİŞİ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu “Beykoz’da 4 kişinin sandık kurulu üyesi olma şartına uygun olmadığını tespit ettiklerini” açıkladı ve ilçe seçim kuruluna itiraz başvurusu yaptıklarını duyurdu.

 

9)      İTİRAZ ETSİNLER, DEĞİŞTİRSİNLER

Binali Yıldırım, Canan Kaftancıoğlu’nun açıklamaları karşısında “İtiraz etsinler, değiştirsinler” diye konuştu ve ihtiyacın 7 katı kamu görevlisi olduğunu söyledi.

 

10)   HUKUKİ BİR GELİŞME

Abdülhamit Gül, Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesi izni için “Çözüm süreci ile de İstanbul seçimi ile de ilgisi yok. Hukuki bir gelişmedir” ifadesini kullandı.

 

11)   İDBLİB ATEŞ ÇEMBERİ

Rusya’nın destek verdiği Suriye Ordusu İDLİB’de 600’den fazla hedefi vurdu. İngiliz Televizyon ekibi İDLİB’de çekim yaparken vuruldu.

 

12)   BİR ASKEER ŞEHİT

Kuzey Irak’ta güvenlik güçleri ile PKK’lı teröristler arasında çatışma çıktı; Onbaşı Mehmet Köklü şehit oldu. Köklü, memleketi Yozgat’a gönderildi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alibeyköy’deki Hacı Osman Torun Camii açılışında yaptığı konuşmada “Önümüzde sandık var. Herhalde bu sandığın hakkını vereceğiz, İnşallah hırsızlara bu işi bırakmayacağız, değil mi? Kendi kültürümüzde olmayan kişilere bunu bırakmayacağız. Gece gündüz çalışarak inşallah bu işin hakkını verelim diyorum ve ülkemizde demokrasi zaferiyle bu işi noktalayalım” dedi.

Erdoğan bu konuşmayı Ak Parti’nin kadın ya da gençlik kolları toplantısında yapmadı. Çarşıda, pazarda da yapmadı. Bir cami açılışındaydı ve orada yaptı. Bir yanında Diyanet İşleri Başkanı, diğer yanında parti kurmayları varken yaptı.

Yanlış bir tercih!.. Camiler dünyayı unutup ahireti düşünmek isteyenlerin ibadetgâhıdır. Orada dünyadan bahsedilmez. Alışveriş yapılmaz. Yüksek sesle konuşulmaz. Camiler sadece namaz kılma yeri değildir. O mekânlar zikir yeridir. Mümin, caminin mistik havasıyla içe döner ve kalbini temizler. İmanını güçlendirir. Erdoğan, o mekânda siyaset konuştu. Cemaatten gece gündüz çalışmalarını istedi ve kendilerinden olmayanlara İstanbul’u kaptırmamalarını tembihledi. Erdoğan, o hakkı kendisinde görüyor demek ki. “Ümmet” diyor ya… “Hilafet”ten bahsediyor ya… Türkiye’nin “dünya liderliği”nden söz ediyor ya… Bu vaatleri toplum tarafından da hüsnü kabul görüyor ya! İstiyor da istiyor! Kişi başına 9 bin dolar düşen bir ülke vatandaşının görebileceği en güzel rüyadır ne de olsa; “dünya liderliği" rüyası!

Erdoğan’ı tatlı rüyasından bir kadın uyandırdı. Erdoğan henüz cami avlusundan çıkmamıştı ki, bir kadın “İki üniversite mezunuyum, işsizim” diye haykırdı. Erdoğan, bu tip çıkışlardan oldubitti hazzetmez. Kadına, “Ananı da al, git” demedi ama “Herkes iş sahibi olacak diye bir şey yok” deyip tersledi.

Erdoğan aslında cami gibi mekânları bilhassa seçiyor. Orada “açım” ya da “işsizim” diye aykırı söz söyleyen olmaz!.. Cami cemaati mütevekkildir. İşsiz olsa dahi “işsizim” demez! Dolaysıyla Erdoğan’ın her daim tercih edeceği mekânlar bu ibadethaneler.  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne davet edilen insanlar var bir de. Onlar da böyle aykırı şeyler söylemezler. Seçilmişlerdir ve edep ehlidir hepsi!..

Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım da özenle seçiyor konuşacağı yerleri. İftar çıkışı, “Seçimler neden iptal edildi” diye soran vatandaşa “Çünkü çaldılar” cevabını vermişti. Meraklı bir vatandaş da kalkıp “İstanbul Büyük şehir Belediyesi’nin neden 20 milyar lira borcu var” diye soruverse; “Çünkü çaldılar” mı diyecek?..

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak