Tarih : 25.04.2019 - 12:20

24 Nisan 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi

YSK, MHP’nin Maltepe itirazındaki kamu görevlisi olmayan sandık kurulu üyelerinin araştırılmasına karar verdi. Ak Parti’nin Büyükçekmece itirazı için ise dün verdiği ‘kısıtlı seçmen’ ara kararın sonucunun beklemesine karar verdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, YSK’nın kararı hakkında konuşmanın doğru olmadığını belirtti ve “Hâkimlere saygılı olmak lazım” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise YSK’nın KHK ile ilgili verdiği kararın doğru bir karar olduğunu söyledi.

24 Nisan 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi

24 Nisan 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      OSMANLI ERMENİLERİNİ İHTİRAMLA ANIYORUM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan'a gönderdiği mektupta, "Birinci Dünya Savaşı’nın zor şartlarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini ihtiramla anıyor, torunlarına içten taziyelerimi iletiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

 

2)      TRUMP: “MEDS YEGHERN!”

ABD Başkanı Donald Trump, Ermeniler tarafından 1915 olaylarının yıldönümü olarak kabul edilen 24 Nisan’a ilişkin Ermenice “Büyük Felaket” anlamına gelen “Meds Yeghern” ifadesini kullandı.

 

3)      TRUMP’IN AÇIKLAMASINI REDDEDİYORUZ

Dışişleri Bakanlığı, "ABD Başkanı Trump'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasını reddediyoruz" açıklamasını yaptı.

 

4)      YSK’DAN 2 ARAR KARAR DAHA ÇIKTI

YSK’nın bugünkü toplantısından iki ara karar çıktı. MHP'nin Maltepe itirazındaki kamu görevlisi olmayan sandık kurulu üyelerinin araştırılması kabul edildi. AK Parti'nin Büyükçekmece itirazı için ise dünkü ara kararların sonucunun beklenmesi kararı çıktı.

 

5)      HÂKİMLERE SAYGILI OLMAK LAZIM

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, YSK'nın bugünkü kararlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Kararlar için olumlu, olumsuz diye bir sorgulama yapmamız bu çalışmaya gölge düşürmesin. Hâkimlere saygılı olmak lazım" dedi.

 

6)      MEMNUNİYET HİSSETMEDİK. NEDEN ‘GEÇMİŞ OLSUN’ DİYELİM

Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıyla ilgili, "Biz herhangi bir şekilde memnuniyet hissetmedik. Memnuniyet hissetmeyen birisinin gidip de 'geçmiş olsun' demesinin ne anlamı var” açıklamasını yaptı.

 

7)      YSK DOĞRU KARAR VERDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YSK'nın 'KHK'lılar kararını değerlendirirken; ''YSK’nın KHK ile ilgili aldığı karar, doğru bir karar. Daha önce de benzer kararlar var'' ifadesini kullandı.

 

8)      HERKESLE GÖRÜŞÜLDÜ

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan , “Şehit cenazesine giderken dikkat etmemiz gerekiyor. Şehit cenazesine giderken ben de ‘gidişim rahatsız eder mi diye?’ soruyorum." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a cevap verdi ve "Şehit cenazesine giderken herkesle görüşüldü. Aileyle, muhtarla görüşüldü. Daha kiminle görüşülsün arkadaşlar" diye sordu.

 

9)      “JANDARMA ‘PROVOKASYON VAR’ DİYOR, BAKAN ‘PROVOKASYON YOK’ DİYOR”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun şehit cenazesinde uğradığı linç girişimiyle ilgili CHP'li Özgür Özel'den dikkat çeken bir açıklama geldi. Jandarmanın hazırladığı fezlekeye vurgu yapan Özel, "Jandarma 37 kişi kışkırttı diyor. Burada organize iş var, provokasyon var diyor. Ama jandarmanın bağlı olduğu bakan provokasyon yok diyor. Biz konuşurken Akkuzu'yu sakınıyoruz, onlar feda ediyorlar" dedi.

 

10)   HANİ TÜRKİYE İTTİFAKI KURACAKTIK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya sosyal medya üzerinden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişimine yönelik söylediği, “ Niye arayım?” ifadelerine tepki gösterdi ve “Hani Türkiye ittifakı kuracaktık? Demiri soğutacaktık? Ne oldu” diye sordu.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

Türkiye’nin önünde onlarca meselesi var ve ülkeyi yönetenler hâlâ 1 ay önce yapılan seçimin peşinde koşuyorlar. Seçime itiraz etmek elbette ki tarafların hakkıdır. İtiraz edecekler ve haklarını arayacaklar. Bu hak aramanın bir tek yolu var, yargı. Partilerin birçok genel başkan yardımcıları var. Bu genel başkan yardımcılarından biri de seçimden sorumlu genel başkan yardımcısıdır. O genel başkan yardımcısı ekibi ile gerekli itirazları yapar ve yargının istediği evrakları hazırlayıp sunar. Diğerleri işine bakar.

Cumhurbaşkanı ve kabinesinin ülkenin meselelerine odaklanması lazımdı, olmadı. Bütün dikkatleri seçim ve sonucunda olduğu için toplumu da o yönde konsolide ediyorlar. Seçimden önce kendilerinden olmayanı “FETÖ” ve “PKK” ile işbirliği yapmakla suçlamış, seçmenin kendilerine oy vermesini sağlama gayretine girmişlerdi. Seçim bitti, gündemlerinde yine “FETÖ”, yine “PKK” var!.. Vatandaş etkilendi tabii. Millet İttifakı üyesi parti liderlerini “Kandil ve Pensilvanya’dan talimat” almakla suçladılar. HDP zaten öyle. Saadet Partisi ise yolunu şaşırmıştı! Toplum gerildi! Cumhurbaşkanı Erdoğan “gaz sıkışması” diye tanımladı bu durumu ama gazı kimin sıkıştırdığını söylemedi!

İlk patlama Ankara Çubuk’daki şehit cenazesinde yaşandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na linç girişimde bulunuldu; tekme – tokat zor kurtarıldı! Cumhurbaşkanı “Ne işi vardı orada” diye sordu ve Kılıçdaroğlu’na ‘geçmiş olsun’ demeyeceğini açıkladı. MHP Lideri Devlet Bahçeli de aynı tepkiyi gösterdi ve ‘geçmiş olsun’ demedi! Cumhurbaşkanı ve MHP Lideri’nin yargı üzerinde nasıl bir etkisi oldu bilinmez ama Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün, serbest bırakıldı. Köyünde kahramanlar gibi karşılanan ve eli öpülen Sarıgün, “Devlet büyüklerime teşekkür ederim” mesajı verdi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sıcak demiri soğutacağız” ve “Türkiye İttifakı” açıklamasını ne için yaptığı anlaşılamadı!

Türkiye’yi yönetenler kendilerini ne zaman hem savcı, hem hâkim, hem avukat, hem davacı görmekten vazgeçecekler acaba?

 

 

 

 

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak