Tarih : 25.06.2019 - 21:37

25 Haziran 2019 Salı Türkiye Gündemi

Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “yokluğa bir çare bulun” diye seslendi ve “'Duble yol yaptım, Türkiye'ye buzdolabını ben getirdim, karnınızı ben doyurdum' gibi söylemler hem devlet ciddiyetiyle bağdaşmıyor hem de artık bıkkınlık veriyor” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Meral Akşener’i nankörlükle suçladı. Yaptıklarından dolayı teşekkür beklediğini bildirdi. Kemal kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanının yetkilerini tartışmaya açtı ve “Cumhurbaşkanı’nın dokunulmazlığını referanduma açmaya hazırız” dedi.

25 Haziran 2019 Salı Türkiye Gündemi

25 Haziran 2019 Salı Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      BÜTÜN İFTİRALARI BOŞ ÇIKTI

Meral Akşener,  partisinin Meclis Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, 23 Haziran seçiminin kimin eğri, kimin doğru olduğunu gösterdiğini söyledi ve şöyle dedi:

“Bize attıkları bütün iftiralar boşa çıktı. Seçime üç gün kala FETÖ'cüler 'Millet ittifakına oy vermeyin' diye çağrı yaptılar. İstanbul'a mitil atacağını söyleyenler, bir baktık ki mitili İmralı'ya atmışlar. Bir belediye başkanlığı uğruna teröristin ayağına gittiler. Küçük ortak 'terörist başını niye dinlemiyorsunuz' diye açıklama yaptı. Teröristi yerli ve milli ilan ettiler. 23 Haziran bu aymazlığa atılan bir tokattır. Milletimiz bir kişiyi sevdi mi yolunu açar, destek olur, arkasında durur. 23 Haziran İstanbul seçimleri bu gerçeğin kanıtıdır."

 

2)      YAPTILAR YAPTILAR. YAPAMAZLARSA İYİ PARTİ YAPAR

Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bir ekonomi ve dış politika konusunda mutabakata davet etti ve şu açıklamayı yaptı: “Yaptılar yaptılar. Yapamazlarsa İYİ Parti var.  Milletimiz görev verir, biz yaparız. Türk milleti çaresiz değildir. Yeni bir dönem başlıyor.

 

3)      DAMADINIZI AYAKALTINDAN ÇEKİN

Meral Akşener ekonomik konulara da temas etti ve şu ifadeleri kullandı:

Masallar ve rakamlar karnımızı doyurmuyor Sayın Erdoğan. Damadınızı ayakaltından çekin, liyakatli bir ekibi ekonominin başına getirin. Bizi dinleyin, milletin halinden haberdar olun. Türkiye'de artık yeni bir dönem başladı. Töremizi bozanlar artık yolcu. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ve Türkiye iyi olacak.”

 

4)      NEREDEYSE ‘ANADOLU’YA İSLAMİYETİ BİZ GETİRDİK’ DİYECEKSİNİZ

Meral Akşener sözlerini şöyle tamamladı:

Damadın masallarıyla bugüne kadar geldiniz ama artık bıçak kemiğe dayandı. Yokluğa bir an önce çare bulun. 'Duble yol yaptım, Türkiye'ye buzdolabını ben getirdim, karnınızı ben doyurdum' gibi söylemler hem devlet ciddiyetiyle bağdaşmıyor hem de artık bıkkınlık veriyor. Öyle atıyorsunuz ki neredeyse 'Anadolu'ya İslamiyet’i ben getirdim' diyeceksiniz! 17 yılda 2.3 trilyon dolar bütçe, 70 milyar dolar özelleştirme geliri, 450 milyar dolar dış borç kullandınız. O kaynakları doğru kullansaydınız Türkiye bugün bu halde olur muydu?

 

5)      TEŞEKKÜR ETMESİNİ BİLİN YA!..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti Grup Toplantısında Meral Akşener’e cevap verirken şu açıklamayı yaptı:

“Bugün bir tanesi öyle söylüyor. ‘Şu kadar bölünmüş yol yaptım demekle mi oy alacaksınız’ Öbür tarafta da şunu söyle be, ‘yüksek hızlı tren yaptık diye mi bu millet oy verecek’, ‘26 havalimanını 56’ya çıkardık diye mi bu millet size oy verecek’ Ne kaldı? Ne olacak, sen niye varsın o zaman? Yani siyasi kadrolar bu ülkede ne yapar? Bir teşekkür etmesini bilin ya. Yok görevindir, tamam da siz geçmişte bakanlık filan da yaptınız. Siz niye yapamadınız?”

 

6)      24 HAZİRAN VE 31 MART SEÇİMLERİ BİZİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimiz 24 Haziran ve 31 Mart seçimlerine Ak Parti ve MHP’ye ‘durmak yok, yola devam’ mesajı verdi” dedi ve bundan sonra ekonomiye ağırlık vereceklerini söyledi.

 

7)      KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ YAPILACAKSA YAPILIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine değişikliği hakkındaki bir soruyu cevaplandırırken ise “Kabine değişikliği yapılacaksa yapılır” ifadesini kullanır.

 

8)      CUMHURBAŞKANI’NIN TARAFSIZLIĞI KONUSUNDA REFERANDUMA HAZIRIZ

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Partili Cumhurbaşkanlığı'nı Tartışmaya açtı. "Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı. Cumhurbaşkanı'nın tarafsızlığı konusunda referanduma hazırız."

 

9)      ZAM YAĞMAYA BAŞLADI

Motorin pompa fiyatlarına 22 kuruş zam geldi. ÇAYKUR) yaş çaya yüzde 15,  Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. de şekere yüzde 16 zam yaptığını açıkladı.

 

10)   ABD KONSOLOSLUK ÇALIŞANININ CEZASI KALDIRILDI

ABD Konsolosluğu çalışanı Mete Cantürk’ün hakkındaki ev hapsi kararının kaldırılmasına karar verildi. İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği bu kararın, Erdoğan’ın iki günde sonra Japonya’daki G-20 Zirvesi’nde ABD Başkanı Trump’la görüşmesine denk gelmesi dikkat çekti.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Bugün 23 Haziran Seçiminden sonra Ak Parti, İYİ Parti ve CHP ilk Meclis Grup Toplantılarını yaptı. Üç liderin açıklaması hem seçiminin değerlendirilmesi bakımından çok önemliydi hem de geleceğe yönelik önemli ipuçları verdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Masallar ve rakamlar karın doyurmuyor” diye başladığı konuşmasını şöyle tamamladı:

'Duble yol yaptım, Türkiye'ye buzdolabını ben getirdim, karnınızı ben doyurdum' gibi söylemler hem devlet ciddiyetiyle bağdaşmıyor hem de artık bıkkınlık veriyor. Öyle atıyorsunuz ki neredeyse 'Anadolu'ya İslamiyet’i ben getirdim' diyeceksiniz! 17 yılda 2.3 trilyon dolar bütçe, 70 milyar dolar özelleştirme geliri, 450 milyar dolar dış borç kullandınız. O kaynakları doğru kullansaydınız Türkiye bugün bu halde olur muydu?”

Meral Akşener’in bu sözleri Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinde ciddi etki yapmış olmalı ki, Erdoğan daha konuşmasının başında şöyle dedi:

“Bugün bir tanesi öyle söylüyor. ‘Şu kadar bölünmüş yol yaptım demekle mi oy alacaksınız’ Öbür tarafta da şunu söyle be, ‘yüksek hızlı tren yaptık diye mi bu millet oy verecek’, ‘26 havalimanını 56’ya çıkardık diye mi bu millet size oy verecek’ Ne kaldı? Ne olacak, sen niye varsın o zaman? Yani siyasi kadrolar bu ülkede ne yapar? Bir teşekkür etmesini bilin ya! Yok görevindir, tamam da siz geçmişte bakanlık filan da yaptınız. Siz niye yapamadınız?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölünmüş yol, hızlı tren, hastane, havalimanı yaptığından dolayı eleştiri değil de teşekkür bekliyor. Vatandaşın 17 senedir oy vermesi teşekkür değil de nedir?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini eleştiren konuşması da oldukça dikkat çekiciydi. Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini tartışmaya açan Kılıçdaroğlu Meclis’te grubu bulunan partilere seslendi ve "Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı. Cumhurbaşkanı'nın tarafsızlığı konusunda referanduma hazırız" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomide istikrarı sağlamadan üretimi ticareti istenilen seviyeye getirmenin imkânsızlığına vurgu yapıp şu açıklamayı yaptı:

“Geçtiğimiz yıldan itibaren şoklara karşı dirençli sürdürülebilir dengeli büyümeyi hedef alan program uyguluyoruz. Yakında yeniden ekonomimizin yükselişe geçmeye başladığını göreceğiz. Dolar kuru bir süredir 6 liranın altında seyrediyor. Merkez Bankası döviz rezervlerimiz yeniden 100 milyar dolar seviyesine yaklaştı. G-20 ve Çin seyahatinden sonra bazı müjdeleri yine sizlerle paylaşacağımıza inanıyorum. Ekonomideki yapısal reformları kesintisiz sürdürüyoruz.”  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her alanda nerelerde eksiklik, kopukluk, yanlışlık olduğunu tespit edeceklerini ve bunları gidermenin yollarını arayacaklarını belirterek; şu açıklamayı yaptı:  

“Bu değerlendirmenin sonucuna göre de atmamız gereken adımları kararlılıkla hayata geçireceğiz ama dışarıdan birilerinin yaptığı tanımlara göre değil biz tanımlamamızı kendi içimizde hep birlikte yapma kudretine sahibiz.”

Erdoğan, sözlerini “31 Mart seçiminin galibi ise tartışmasız Cumhur İttifakı’dır. Ak Parti ve MHP’dir. Milletimiz 7 Haziran ve 31 Mart seçimlerine Ak Parti ve MHP’ye ‘durmak yok, yola devam’ mesajı verdi” diye bitirdi.

Erdoğan, ekonomide olumlu sinyaller almaya başladıklarını söyledi ama o daha sözünü bitirmeden zam yağmuru başladı. Motorine 22 kuruş zam geldi. Yaş çaya yüzde 15, şeker yüzde 16 zam yapıldığı duyuruldu. Seçim döneminde baskı altında tutulan zamlar yağmur gibi yağmaya başladı. Önümüzdeki günlerde çok zam haberi duyacağız anlaşılan.

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak