Tarih : 25.03.2020 - 21:51

25 MART 2020 ÇARŞAMBA TÜRKİYE GÜNDEMİ YORUMU

Okullar nisan sonuna kadar tatil! Erdoğan vido konferans yaptı, sosyal medyadan mesaj attı, “Ulusa Sesleniş” konuşması yaptı. Hepsinde “Güçlü millet” vurgusu yaptı. Erdoğan da biliyor mutlaka; o güç bitti. Türkiye’nin yeni güçlere ihtiyacı var. O gücü bulabilecek mi? Soru bu!

25 MART 2020 ÇARŞAMBA TÜRKİYE GÜNDEMİ YORUMU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlarıyla gerçekleştirdiği video konferansa bugün de devam etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bor madeninden dezenfektan üretildiğini bildirdi. Erdoğan, “Bize de gönderin, kullanalım” dedi ama ardından da “elimizi mahvetmesin ha” demeyi de ihmal etmedi.

Erdoğan sosyal medya hesabından da açıklamalarda bulundu ve daha önce açıklanan sosyal yardımları sıralayıp “Biz güçlü milletiz, hep birlikte başaracağız” ifadesini kullandı. Video konferans, sosyal medya açıklamaları… Hepsi “Biz buradayız” mesajı vermek için yapılıyor tabii. Fakat bu corona virüsü öyle iktidarları sallıyor. Verdikleri kolonya sözünü dahi tutamadılar. Erdoğan, “biz güçlü milletiz” vurgusu yapıyor ama sağlık uzmanları esas gücün bağışıklık sisteminde olduğunu söylüyorlar. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişi, şirket ve iktidarların durumu kritik. Bu virüs onları vuruyor çünkü.

Erdoğan dün “Bilim Kurulu’na sorun” demişti. Korona Bilim Kurulu hemen toplandı ve Koronavirüs Tatili’ni 30 Nisan'a kadar uzatma kararı aldı. Aynı Bilim Kurulu, korna virüsünün def olup gitmesi için haziran ayını işaret ediyor. Bu da demek oluyor ki, bu sene okulların açılma ihtimali oldukça zayıf! Ekonomi de öyle. 2020 yılının ikinci yarısı zayıf olan işletmelerin piyasadan çekileceği bir dönem olacaktır. Kritik bir dönem! Türkiye’nin bu dönemi doğru değerlendirmesi lazım. Ki, o da stratejik şirketlerini tespit edip onları desteklemesiyle mümkün. Teknoloji, lojistik, turizm sektörleri lokomotif sektörlerdir. Limanlar, havayolu şirketleri, taşıma ve ulaştırma şirketleri olmadan olmaz zaten. Bankalar, ekonominin temel direkleridir. Hakeza sigorta. Sigorta şirketlerinin desteklenmesi de şarttır. Tarımdan asla vazgeçilmez. İhracata katkı veren otomotiv ve tekstil şirketlerinin de desteğe ihtiyaç var. Gıda şirketlerini de unutmamak lazım tabii.

Eski alışkanlıkları sürdürüp inşaat sektörünü teşvik etmek, vakit kaybından başka bir şey değildir. Türkiye’nin ne para, ne vakit kaybetme diye bir lüksü kalmadı. Acil tedbir alması lazım… Para basarak almayı da kafadan çıkarması lazım…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ulusa Sesleniş” konuşmasında da “Biz güçlü milletiz” ifadesini kullandı. Doğru ama o güç Mısır’da, Libya’da, Suriye’de, İDLİB’de, Soçi’de, Moskova’da, Meriç Nehri kıyısında eridi bitti. Türkiye’nin yeni güce ihtiyacı var. Çok güçlü bir tsunami dalgası yedi, yiyor. Dalga çekilince ortada kalan enkazı süratle kaldırması ve rekabetten düşmeden yoluna devam etmesi gerekiyor. O da çok akılcı strateji ve planlarla mümkün.

 

#Siyaset, #Sağlık, #Eğitim, #UlusaSesleniş, #Teknoloji

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak