Tarih : 25.04.2019 - 22:35

25 Nisan 2019 Perşembe Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AYM’nin 57’inci kuruluş yıl dönümü törenine katıldı. Protokolün elini sıkan Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ile de tokalaştı ama konuşmadı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Çubuk’taki şehit cenazesinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun saldırıya uğraması olayını değerlendirirken ailenin, muhtarın, kaymakamın, emniyet müdürünün kendilerine bilgi verilmediği hususunda açıklamada bulundu. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise bilgilendirilmesi gereken her kişi ve kurumu bilgilendirdiklerini bildirerek; şöyle dedi: “Fetullahçı terör örgütünü öven bir İçişleri Bakanının sözlerinin değeri yoktur. Tamamen samimiyetsizdir.”

25 Nisan 2019 Perşembe Türkiye Gündemi

25 Nisan 2019 Perşembe Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ DEĞİŞTİRMEDİ

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, piyasanın beklentisi doğrultusunda karar verdi ve politika faizini değiştirmedi. Piyasada dolar 5.92 seviyesinden 5.96 seviyesine yükseldiyse de 5.94’e geriledi.

 

2)      5 YAŞINDAKİ KÜÇÜK M.E.’YE CİNSEL SALDIRIDA BULUNAN FAİL YAKALANDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Küçükçekmece’de 5 yaşındaki küçük kız çocuğu M. E.’ye cinsel istismarda bulunduğu tespit edilen Pakistan uyruklu M.V.’nin tutuklandığını açıkladı. 1 sene önce Türkiye’ye kaçak giriş yapan ve seyyar satıcılık yapan failin 6 ev arkadaşı ve 2 Türk tutuklandıysa da onlar serbest bırakıldı.

 

3)      ERDOĞAN, KILIÇDAROĞLU’NUN ELİNİ SIKTI AMA KONUŞMADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi’nin kuruluş yıldönümünde bir araya geldi ve Erdoğan diğer konuklarla olduğu gibi Kılıçdaroğlu ile de el sıkıştı ama konuşmadı.

 

4)      HÂKİM, VİCDANINI BAŞKASINA EMANET EDEMEZ

Anayasa Mahkeme Başkanı Zühtü Arslan, “Hâkim, hiçbir şart ve ahval altında aklını ve vicdanını başkasına emanet edemez“ dedi.

 

5)      YALAN RÜZGÂRI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Çubuk’ta şehit cenazesinde yaşananlarla ilgili konuştu. “Bunun üzerinden bir yalan rüzgârı sürüyor” diyen Soylu; şu açıklamayı yaptı:

“Muhtar açıklama yapıyor, aile açıklama yapıyor, kaymakam açıklama yapıyor, emniyet müdürlüğü açıklama yapıyor, söylenenlerin hepsinin yanlış olduğunu, yani ben artık onların adına yalan olduğunu söylemek istiyor değilim; ama bunun üzerine bu açıklamalar devam ediyor. Buna söylenecek hiçbir şey yok."

 

6)      FETÖ’YÜ ÖVEN İÇİŞLERİ BAKANI’NIN SÖZLERİNİN DEĞERİ YOKTUR

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İçişleri Bakanı’nın yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığına dikkat çekti ve şöyle dedi: “Fetullahçı terör örgütünü öven bir İçişleri Bakanının sözlerinin değeri yoktur. Tamamen samimiyetsizdir!”

 

7)      OLAY PROVOKASYON

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırı ile ilgili de konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, saldırıyı ciddi şekilde araştırdıklarını bildirdi. Özkoç, “Kalabalığa ‘vurun, saldırın’ diye seslenenlerin o köyden olmadığı görüldü. Evi yakın diyen kadın kayboldu. Hepsini araştırıyoruz” dedi.

 

8)      TÜSİAD BAŞKANI KILIÇDAROĞLU’NU ZİYAETE ETTİ

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ve beraberindeki  heyet, Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti ve geçmiş olsun dileklerini bildirdi.

 

9)      İBB, VERİ KOPYALAMASINI DURDURDU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mahkeme kararında belirtilen hususların yerine getirilmesi için veri kopyalaması durduruldu.

 

10)   AK PARTİ KAMPA GİRİYOR

Ak Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında önümüzdeki cumartesi günü Kızılcahamam’da kampa giriyor. Milletvekillerinin davet edilmediği kampta, mahalli seçimlerde alınan sonuçların değerlendirileceği ve yeni stratejilerin belirleneceği bildirildi.

 

11)   VATANDAŞ UCUZ ET İSTİYOR AMA İSTANBUL’DA ET SATAN ESK YOK!

Et ve Süt Kurumu önündeki “ucuz et” kuyrukları uzadı fakat İstanbul’da Et ve Süt Kurumu’nun tanzim satış noktası yok!

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin 57’inci kuruluş yıl dönümü münasebetiyle katıldığı törende mecbur kaldı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun elini sıktı ama konuşmadı. Konuşmadı çünkü Kılıçdaroğlu ile konuşması halinde kendisine oy veren seçmenlerin alınganlık göstereceği ve dolayısıyla oy kaybedeceği kaygısı taşıyor. Kaygıdan da öte, korkuyor! Hâlbuki kendisi Kemal Kılıçdaroğlu’nun da cumhurbaşkanı ve O’nu da kucaklaması gerekiyor; görevi her şeyden önce! Erdoğan eğer, 82 milyon vatandaşın cumhurbaşkanı olma sorumluluğunu “oy kaybederim” korkusuyla yerine getirmiyorsa, bu ülkede taşlar yerinden oynamış demektir. Ki, taşların yerli yerinde olduğunu kaç kişi söyleyebilir ki?

Türkiye’nin tepesinde bu tür rüzgârlar esiyorsa aşağıdakilerin fırtına ile savrulması kaçınılmazdır. İçişleri Bakanı mesela: Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara Çubuk’taki şehit cenazesinde linç edilmek istemesine mazeret olarak; CHP’nin hiçbir yere bilgi vermediğini ileri sürdü! CHP ki, Türkiye’nin ana muhalefet partisi ve 12 milyon civarında kişi bu CHP’ye oy veriyor.  Kemal Kılıçdaroğlu da bu partinin genel başkanı. Velev ki, CHP haber vermedi, diyelim. Bu, Kılıçdaroğlu’nun can güvenliğinin sağlanmayacağı anlamına mı gelir? Kemal Kılıçdaroğlu’nun can güvenliği sağlayamıyorsa devlet, başkalarının can güvenliğinin olduğundan nasıl söz edebiliriz?

İçişleri Bakanı basit mazeretlere sığınıyor ve saldırıyı sıradanlaştırıyorsa, saldırganı tutuklayan polis ya da yargılayan hâkim nasıl bir davranış sergiler acaba? “Efendim, Kılıçdaroğlu hatalıydı” denilebilir belki ama hukuku hata ve duygu ile sınırlayacak olursak, gereksizleştirmiş olmaz mıyız? Hem ayrıca, can güvenliği tehlikede olan insanın kusuruna bakılmaz.

Erdoğan’ın korkularından söz etmişken, Devlet Bahçeli ile yaptıkları ittifaktan da söz etmek lazım. Erdoğan “Milli İttifak” der demez, Bahçeli; “Bir tek ittifak vardır, o da Cumhur İttifakı’dır” deyiverdi. Bahçeli’nin bu sert tepkisini “Cumhur İttifakı tehlikede” diye yorumlamak dahi mümkün. Ki, ittifak bozulursa Ak Parti Meclis’ten kanun geçiremez!

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak