Tarih : 26.05.2019 - 21:51

26 Mayıs 2019 Pazar Türkiye Gündemi

HDP milletvekilleri açlık grevini sona erdirdi. Ak Parti’nin çözüm sürecinin yeniden başlatıldığı tartışılıyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “Kürt halkı üzerinde oyun oynuyorlar” dedi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Apo’nun avukatlarıyla görüşmesi, çözüm sürecinin tekrarıdır” ifadesini kullandı. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise “Apo’nun avukatlarıyla görüşmesi demek; Kandil’le, PYD, YPG, HDP ile görüşmesi demektir. Onaylamıyoruz” yorumunu yaptı.

26 Mayıs 2019 Pazar Türkiye Gündemi

26 Mayıs 2019 Pazar Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      HDP’Lİ VEKİLLER AÇLIK GREVİNİ SONA ERDİRDİ

HDP, İmralı’nın açıklamasından sonra cezaevlerinde süren açlık grevin sona erdirildiğini bildirdi. Öcalan mektubunda “Eyleminizin sona ermesini bekliyorum. Asıl bundan sonrasında da bana yeterli yoğunluk ve iradeyle eşlik etmenizi de özenle belirtiyor ve umuyorum” demişti.

 

2)      BU ALGIYI KIRIN

MHP Genel BaşkanıDevlet Bahçeli, parti yöneticilerine “Kürt halkı üzerinden oyun oynuyorlar. ‘HDP, Kürtleri temsil ediyor’ algısı oluşturuyorlar. Bu algıyı kırın” talimatı verdi.

 

3)      ÇÖZÜM SÜRECİ TEKRARLANIYOR

İY Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kandil’deki gelişmeleri yorumlarken “Apo’nun avukatlarıyla görüşmesi, çözüm sürecinin tekrarıdır” yorumunu yaptı ve “Yine takalar gidip geliyor, yine iktidarın izni ile mektuplar okunuyor” dedi.

 

4)      APO’NUN AVUKATLARIYLA GÖRÜŞMESİ DEMEK, PYD İLE GÖRÜŞMESİ DEMEKTİR

Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, “Apo’nun avukatlarıyla görüşmesi demek, Kandil’le, PYD, YPG, HDP ile görüşmesi demektir; onaylamıyoruz, doğru bulmuyoruz” dedi.

 

5)      SONRA EYVAK DEMENİN FAYDASI OLMAZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin S-400 alımını “Türkiye’ye füzeyle saldırabilirler. Eyvah demenin faydası olmaz” sözleriyle savundu.

 

6)      ŞEYTANIN DAHİ AKLINA GELMEZ BUNLARIN HİLELERİ

Ekrem İmamoğlu, YSK’nın gerekçeli kararını değerlendirdi ve “şeytanın dahi aklına gelmeyecek gerekçelerle hakkımızı gasp ettiler” dedi.

 

7)      YSK “HIRSIZLIK” VAR DEDİ SEÇİME KARAR VERDİ

Binali Yıldırım, 31 Mart’ta bir takım yolsuzluklar, hırsızlıklar olmasaydı bugünlere gelmeyeceği, her şeyin 1 Nisan sabahı biteceği vurgusu yaptı ve “YSK hırsızlık var dedi ve seçime karar verdi” dedi.

 

8)      SENİN BU MANTIKSIZ İDDİALARININ CILKI ÇIKTI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Binali Yıldırım’ın iddialarına anında cevap verdi ve “Senin mantıksız iddialarının cılkı çıktı” dedi.

 

9)      İMAMOĞLU’NUN MAZBATASINI ÇALANLAR SUÇLU

Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Hırsızın hiç mi suçu yok’ sözünü yorumlarken şöyle konuştu:  

“Hırsızın suçu var. İmamoğlu’nun mazbatasını çalanların, İstanbulluların iradesini çalanların, İstanbul’un baharını çalanların suçu var.”

 

10)   BU TAMAMEN İKİYÜZLÜLÜKTÜR

Binali Yıldırım, “Hukuk devleti ve demokrasi bizim yanımızda olunca güzel. Olmayınca kötü. Bu tamamen bir ikiyüzlülüktür” dedi.

 

11)   SEÇİM SEÇMENİN OYUYLA DEĞİL, SAYILAN OYLARLA KAZANILIYOR

Binali Yıldırım, “Seçim sandıkta verilen oylarla değil, sayılan oylarla kazanılır. Oylarımızı iç ettiler” diyerek partililerinden sandığa sahip çıkmalarını istedi.

 

12)   DOST ACI SÖYLER

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, iftar yemeği verdi. Karamollaoğlu’nun iftar davetine Binali Yıldırım katılmadı. Ekrem İmamoğlu katıldı. Karamollaoğlu, “Siz onların dost göründüğüne bakmayın. Kim seçilirse başarılar dileyeceğiz. Hatalarını söyleyeceğiz. Bütün dostlarımızı uyarıyoruz. Tenkitlerimize alınmayın. Dost acı söyler” dedi.

 

13)   YASSIADA TURİZME AÇILIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yassıada’daki çalışmaları yerinde inceledi. Turizme açılacak olan ada hakkında bilgi veren Erdoğan “Yılsonu itibariyle açılışını yapacağız” dedi.

 

14)   EYD MAĞDURLARI MİTİNGİ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYD) bir kez daha seslerini duyurabilmek için Yenikapı’da miting yaptı. EYD mağdurları “Biz sadece hakkımızı istiyoruz” dedi.

 

15)   31 MAYIS PARA GÜNÜ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk,  emeklilerin bayram maaşını ile İşsizlik ve kısa çalışma ödeneklerinin 31 Mayıs’ta ödeneceğini açıkladı.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Türkiye gündemi 23 Haziran İstanbul Seçimi’ne kilitlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere tüm Ak Parti kurmayları İstanbul’da konuşlandı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de “İstanbul’a mitil atacağım” demişti ama adımları yavaş nedense!.. Partilileriyle yaptığı iftardan başka İstanbul’da gören olmadı Bahçeli’yi. Bahçeli’nin bu yavaştan almasının sebebi Abdullah Öcalan olabilir mi acaba?  Ak Parti Öcalan’la aşk yaşıyor çünkü!.. Bahçeli yeni bir ‘Çözüm Süreci’nin başlatılmasından endişe ediyor olabilir! Ya da tam aksi; gelişmelere nasıl uyum sağlayacağını ve Ülkücüleri nasıl ikna edeceğini düşünüyor olabilir! Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesinin problem olmayacağını söyleyerek kapıyı aralamıştı ne de olsa!..  

Abdullah Öcalan, avukatlarıyla gönderdiği mesajda “açlık grevini sona erdirin” talimatını vermişti. Cezaevindeki HDP milletvekilleri açlık grevini bıraktı. Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesi, hatırlara yeni bir “Çözüm Süreci” getirdi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, her ne kadar bu görüşmenin siyasi bir yanı olmadığına vurgu yapıp mahkemenin bir kararı olduğunu söylediyse de olup biteni görmemek için kör olmak lazım.

Öcalan’ı 8 sene avukatlarıyla görüştürmeyen Ak Parti Hükümeti, birdenbire tam da İstanbul Seçimlerinin yenileneceği 23 Haziran’a bir ay kala “yargı reformu”ndan söz etmeye, AB’ye atıf yapmaya, “özgürlük” demeye başlıyor ve bütün bunların seçimle uzaktan yakından alâkası olmadığını söylüyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti örgütüne talimat gönderdi ve “bir oyun oynanıyor, aldanmayın” uyarısını yaptı. İYİ Parti Lideri Meral Akşener, “Apo’nun avukatlarıyla görüşmesi, çözüm sürecinin tekrarıdır” ifadesini kullandı. Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici “Apo’nun avukatlarıyla görüşmesi demek, Kandil’le, PYD, YPG, HDP ile görüşmesi demektir” dedi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin buna izin veremeyeceğini söyledi. CHP zaten tepkili; “Hani biz Kandil’den talimat alıyorduk” diyor ve Ak Parti’nin gerçek yüzünün ortaya çıktığını ileri sürüyor.

Teröristbaşı Abdullah Öcalan ile ilişkileri sıcak tutup Kürt oylarını Binali Yıldırım’a yönlendirmek; deveyi iğne deliğinden geçirmekten daha zor ama Ak Parti’nin başka şansı kalmadı! Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım ile teke tek yarışsa çok büyük farkla seçimi alacağını ispat etti. Ak Parti bunun farkında. Devşirme oy araması ondan!..

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak