Tarih : 03.10.2018 - 22:13

3 Ekim 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupalı liderlere “Basının dediğine değil, vatandaşın ne dediğine bakın” tavsiyesinde bulunduğunu söyledi ve Türkiye’de de bir dönem basının “4. Kuvvet” adı altında çok etkili olduğunu söyledi. Berat Albayrak, McKinsey anlaşmasıyla ilgili eleştirileri “ihanet” olarak değerlendirdi. CHP Lideri Kılçdaroğlu, enflasyonu tarif etti ve “bütün yükün vatandaşın sırtına yüklemek” olduğunu söyledi… İYİ Parti sözcüsü Buğra Kavuncu vatandaşın çarşıya pazara gitmeye korkar olduğunu ileri sürdü. SP Lideri Temel Karamollaoğlu ise “Böyle giderse bir kucak dolusu parayla bir tavuk alabileceğiz” dedi.

3 Ekim 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi

3 Ekim 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      EYLÜL AYI ENFLASYONU TAHMİNLERİN ÇOK ÜSTÜNDE ÇIKTI: YÜZDE 6.30

TÜİK verilerine göre eylül ayı enflasyon artışı yüzde 6.30 olarak gerçekleşti. 12 aylık enflasyon ise yüzde 24,52 oldu. Yurt İçi Üretici Endeksi (Yİ-ÜFE) ise yüzde 10,5 oldu. Yıllık üretici enflasyonu ise yüzde 46,15 olarak gerçekleşti.

 

2)      BİZ MİLLETİMİZİN ZEKÂSINA GÜVENİYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akademik Yıl Açılış Töreni’nde konuştu: Erdoğan şöyle dedi:

“Türkiye her alanda çağı yakalamak ve ötesine geçmek istiyorsa önce dijital dönüşümünü sağlamak zorundadır. Biz milletimizin zekâsına ve üretkenliğine güveniyoruz.”

 

3)      AVRUPALI LİDERLER MEDYADAN KORKUYOR. ONLARA “HALK NE DİYOR ONA BAKIN” DEDİM

Erdoğan, Avrupa seyahatinde yaşadığı bir anıyı anlattı ve “Avrupalı liderlerin medyadan korktuğunu gördüm. Medya ne der diye korkuyorlar. Onlara ‘boş verin medyayı, halk ne diyor ona bakın’ dedim. Bir zamanlar Türkiye’de de medya etkiliydi. Dördüncü kuvvetti” dedi.

 

4)      ERDOĞAN’IN KÖLN KONUŞMASI ÖNEMLİ BİR İNSANLIK MANİFESTOSUDUR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Külliyesi’nde kabinesini topladı. Toplantıdan sonra açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Köln’deki cami açılışında yaptığı konuşma manifesto mahiyetindedir. Böyle bir konuşmayı yapacak dünyada kaç lider vardır acaba” dedi.

 

5)      MCKİNSEY TARTIŞMASI SİYASİ SAFSATADIR

İbrahim Kalın, McKinsey ile ilgili soruyu cevaplarken ise şöyle dedi: “Bilgi almak, istişare etmekten daha iyi ne olabilir ki? Farklı tecrübelerden istifade etmek maksadıyla anlaşma yapılması gayet normal. Bu anlaşmayı yeni dönüşümün bir parçası yapmaktan doğal hiçbir şey olamaz. Bunlarla uğraşmak, siyasi safsatadan ileri bir yere gitmez.”

 

6)      EN KÖTÜ ENFLASYON GERİDE KALDI

Erdoğan, dün “dalgalanmalar yavaş yavaş geride kaldı” demişti; bugün de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, en kötü enflasyonun ve spekülatif fiyatlamanın geride kaldığına işaret edip “Türk milleti güçlü duruşuyla tüm süreçlerden çıktı; şimdi de güçlü bir şekilde çıkacaktır” dedi.

 

7)      MCKİNSEY’DEN SADECE GÖRÜŞ ALACAĞIZ

McKinsey ile ilgili tartışmalara değinen Albayrak, “Görüş alacağız ama yerli ve milli duruşla biz yöneteceğiz” dedi.

 

8)      DEVLET HER ZAMAN BÖYLE FİRMALARLA ÇALIŞTI

Sözlerine “devlet bu firmalarla dün çalıştı, bugün de çalışıyor, ileride de çalışacaktır mutlaka” diye devam eden Albayrak; şöyle konuştu: “Türkiye’den de danışman hocalardan katkı aldık. Biz yeni dönemde bir dönüşüm ofisi kurduk, görevine başladı. Firmalardan dünyadaki örneklerle ilgili analiz ve rapor almaya devam edeceğiz.”

 

9)      BÜTÜN ZAMLAR VATANDAŞA YÜKLENİYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Enflasyon demek; her ne kadar fiyat artışı ise de esas anlamı ‘bütün zamların faturasını vatandaş ödeyecek’ demektir” dedi.

 

10)   ZABITA GÖNDERECEKSENİZ TEK’E VE BOTAŞ’A GÖNDERİN

CHP sözcüsü Faik Öztrak, enflasyon rakamlarının olağanüstü yükseldiğine dikkat çekti ve şu ifadeyi kullandı: “Bütün bunlar yaşanırken iktidar çıkıp sorumlu kendileri değilmiş gibi işi zabıtaları, Ticaret Bakanlığı’nı göreve davet ediyor. Zabıtaları göndereceksen Elektrik Kurumu ve Botaş’a gönder.”

 

11)   VATANDAŞ ÇARŞIYA AZARA GİTMEYE KORKUYOR

İyi Pati Sözcüsü Buğra Kavuncu, yaşanan krizi değerlendirirken Ak Parti’yi eleştirdi ve Devraldıkları dönemden daha kötü döneme götürüyorlar” dedi. Kavuncu, vatandaşın çarşıya, pazara gitmeye korkar olduğunu söyledi.

 

12)   BÖYLE GİDERSE, BİR KUCAK PARAYLA BİR TAVUK ALACAĞIZ

Saadet Partisi Temel Karamollaoğlu, eylül ayı enflasyonunun yüzde 6,3 çıkmasının vatandaşın cebindeki parayı pul ettiğini ileri sürdü ve “Böyle giderse bir kucak parayla bir tavuk bile almak mümkün olmayacak” dedi.

 

13)   MCKİNSEY TÜRKİYE’YE ATANMIŞ BİR KAYYUMDUR

Temel Karamollaoğlu ayrıca, McKinsey’nin Türkiye’ye atanmış bir kayyum olduğunu iddia etti.

 

14)   İSTANBUL’DA EKMEĞE ZAM YOK. YAPANA CEZA!

İstanbul Valisi Vasip Şahin, ekmek fiyatlarıyla ilgili yaptığı açıklamada "İstanbul'da 1,250 lira olan 250 gram ekmek fiyatında herhangi bir değişiklik yok" dedi. Vali Şahin, farklı fiyat uygulayan üretici ve satıcılara yasal müeyyideler uygulanacağını bildirdi.

 

15)   BEŞTEPE KÜLLİYESİ’NİN GÜNLÜK MASRAFI 1 MİLYON 700 BİN LİRA!

Sayıştay, Beştepe Külliyesi ile ilgili raporunu açıkladı. Bu açıklamaya göre Beştepe Külliyesi’nin 2017 yılı harcaması 658 milyon 240 bin lira oldu. Günde 1 milyon 800 bin liranın üzerinde yani.

   

GÜNDEMİN YORUMU:

Eylül ayı enflasyon rakamı, en kötümser tahmincileri dahi yanılttı! Yüzde 3,46 artış bekleniyordu yüzde 6.30 olarak gerçekleşti! Hâlbuki Cumhurbaşkanı Erdoğan daha iki gün önce “dalgalanmanın önemli kısmı geride kaldı” demişti!

Tahminler altüst oldu ama rakamlar gerçekçi. Buna rağmen iktidar, ısrarla her şeyin güllük gülistanlık olduğunu söylemeye devam ediyor.  Bugün TÜİK’in enflasyon rakamlarını açıklamasının hemen ardından konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “En kötü enflasyon ve spekülatif fiyatlamalar geride kaldı” dedi.

Berat Albayrak, McKinsey ile ilgili eleştirilere çok sert tepki gösterdi ve bu sözler cehaletten, ya da ihanetten kaynaklandığını ileri sürerek; “cehalet değilse ihanettir” dedi. Albayrak, sadece McKinsey’den değil birçok firmadan rapor ve bilgi almak suretiyle kendi ‘milli’ ve ‘yerli’ bilgilerini oluşturduklarının altını çizdi.

Ak Parti’nin iktidar olmanın verdiği sorumlulukla “Ülkede kriz var” diyememesi anlaşılır bir durumdur ama hiç olmazsa “laf”ı bırakıp “icraat” göstermesi gerekmez mi? Erdoğan ile Türkiye’nin ekonomisini yöneten Berat Albayrak, tabiri caizse “burnundan kıl” aldırmıyor. Var olan krizin “dış düşmanlar”ın açtığı bir “ekonomik savaş” olduğunu söylüyor ya da “iç düşmanlar”ın manipülasyonu olduğunu iddia edip yükü ya Trump’ın ya da Kılıçdaroğlu’nun sırtına yüklüyorlar. Krizin tamamını reddetmiyorlar tabii. “Dalga” diye tanımladıkları o kısmı da yüksek maharetleriyle ezip geçtiklerini söylüyorlar. “Dalgalanmalar geride kaldı” demelerinin sebebi bu işte!..

De… Onlar “geride kaldı” dedikçe, yeni gelen eskisini aratıyor! Eylül ayı tüketici enflasyonu her ne kadar yüzde 6,30 olarak gerçekleşmiş ve 12 aylık enflasyon yüzde 24,52 olmuşsa da üretici enflasyonu çok daha yüksek çıktı. Üretici enflasyonu aylık yüzde 10,5 gerçekleşirken yıllıkta yüzde 46,15 oldu. Ki, bu da tüketici enflasyonunun üretici enflasyonuna ulaşmak için daha çok basamak çıkaracağını gösteriyor.

Ekonomik kriz her ülkenin başına gelebilecek bir durumdur. Türkiye diğer ülkelere nazaran daha sık krizi yaşamışsa da dünya 2008 yılında global krizi yaşadı ve tüm dünya ülkeleri etkilendi bu krizden. Tedbirler alındı ve kimi erken, kimi geç bu krizden çıktı. Bu süreçte ülkelerin uyguladığı en önemli politika, krizi kabul etmeleri ve ona göre strateji geliştirmeleriydi. Türkiye onu yapmıyor! Hep “mazeret”, hep “düşman”, hep “hain” üretiyor! Bu da tabii, krizin kronikleşmesinden başka bir şeye yaramıyor!

Ak Parti İktidarı’nın Türkiye’de yaşanan krizin belediye zabıtalarının yapacağı denetimlerle önlenemeyeceğini kabul etmesi ve kemer sıkması lazım. McKinsey’e dahi tahammülümüz yok! Fakat bu savsaklama Türkiye’yi IMF’nin eline düşürecek ki, siz o zaman görün kemer sıkmayı!

Almanya Maliye Bakanı, Berat Albayrak’a biraz acı ama gayet dostça bir söz söyledi: “Devlet adamları duygularıyla değil, realite ile hareket ederler.”

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak