Tarih : 05.10.2018 - 23:24

5 Ekim 2018 Cuma Türkiye Gündemi

Türkiye çok acı günlerinden birini yaşadı. Hain teröristlerin yola döşediği patlayıcıyı infilak ettirmeleri sonucu şehit olan 8 askerini yüreğine gömdü… Devlet Bahçeli, Meral Akşener’i adeta tehdit eden sözler söyledi. Akşam MHP’li bir grup Akşener’in evinin önünde gösteri yaptı… Akşener korkusuzca o gruba seslendi ve “Gelin ulan, gelin. İki kişiyiz, gelin öldürün beni” dedi. İyi Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı “Bir kadının evine adam göndermek mafya raconunda bile yok” diye açıklama yaptı.

5 Ekim 2018 Cuma Türkiye Gündemi

5 Ekim 2018 Cuma Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      TÜRKİYE, PKK’LI TERÖRİSTLERİN KURDUĞU HAİN TUZAKTA ŞEHİT OLAN 8 ASKERE AĞLADI

PKK’lı teröristlerin dün Batman kırsalında yola döşediği el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesiyle şehit olan 8 asker bugün memleketlerinde dualarla toprağa verildi.

 

2)      SAVCILIK 12 HDP’Lİ, 3 CHP’Lİ VEKİL HAKKINDA FEZLEKE HAZIRLADI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 HDP milletvekili hakkında, “terör propagandası yapmak”, 3 CHP’li milletvekili hakkında ise “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan fezleke düzenledi.

 

3)      AKŞENER’DEN KAHRAMLARA YAKIŞIR TAVIR

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, dün akşam evinin önüne gelip protesto gösterisi yapan MHP’li gruba “gelin lan, gelin. İki kişiyiz. Gelin vurun beni” diye seslendi.

 

4)      YÜREĞİN YETİYORSA KENDİN GEL

Akşener, göstericilerin ayrılmasından sonra twitter hesabından Bahçeli’ye hitaben “Başkalarının çocukları üzerinden yiğitlik olmaz! Yüreğin yetiyorsa kendin gel” mesajı attı.

 

5)      GEÇTİK TÜRK TÖRESİNİ, MAFYA RACONUNDA BİLE YOK, KADINI TEHDİT ETMEK

İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Tehdit ve üslupsuzluğun siyaseti sokak raconu seviyesine düşürdüğünü belirtip “Bir kadını tehdit etmek, kapısına adam göndermek, geçtik Türk töresini, affetmeye pek hevesli olduğu mafya raconunda bile yoktur” dedi.

 

6)      BİLGİMİZ YOKTU

Semih Yalçın “Bilgimiz yoktu” dedi ve şu açıklamayı yaptı:

"Üsküdar ilçe teşkilatı, il başkanlığı ve genel merkezin bilgisi dışında hareket ettiği için görevden alınmıştır."

 

7)      ÖPTÜÜM O ELE TÜKÜREYİM

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Musavat Dervişoğlu, daha önce Bahçeli’nin elini öptüğü için çok eleştirilmişti. Bugün attığı tweet’te "Biz, can düşmanlarımızın bile hanesinin önüne adam göndermedik. Üzerimizde hakkın var diye aile terbiyem ve törem gereği  öptüğüm o ele tüküreyim. Sen kardeş kavgası çıkarmaya uğraş dur. Allah şahit olsun ki, ben senin ipliğini pazara çıkaracağım" dedi.

 

8)    NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ SAHİPLERİNİ BULDU

Nobel Barış Ödülü Denis Mukwege ve Nadia Murad’a verildi. Mukwege ve Murad, "Silahlı çatışmalarda cinsel şiddetin bir araç olarak kullanılmasının bitirilmesi için yaptıkları çalışmalar" nedeniyle ödüle layık görüldü.

 

9)      68 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

TSK, bir hafta içinde 68 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

 

10)   MÜNBİÇ ÇEVRESİNE HENDEK

Anadolu Ajansı “Terör örgütü Münbiç ve kent merkezi çevresine 23.9 kilometre uzunluğunda hendek açtı, set oluşturdu” haberini geçti.

 

11)   ŞİMDİ DE ENERJİ TOSUNU!

“Enerji Emlak” isimli bir şebeke “enerji içeceği” yatırımı yapma vaadiyle vatandaşı kandıran şebekeden 12 kişi nitelikli suçundan tutuklandı.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın dün “Kadınlar camiye gitmez diye ayet, hadis mi var” diye sorması ve “Artık bu yanlış tabuların yıkılması lazım” dedikten sonra Diyanet İşleri Başkanı’nı göreve çağırması, bazı dini grupların tepkisine sebep oldu. Erdoğan daha önce “İslam’ın güncellenmesi gerektiğini bilmeyecek kadar acizler” demiş ve buna benzer bir tepki almıştı. Erdoğan’ın durup dururken neden böyle bir açıklama yapma ihtiyacı duyduğu hâlâ anlaşılamadı ama kendisine destekleyen gruplar sosyal medya üzerinden “Konu dinse, Erdoğan teferruattır” sözü paylaşılmaya başlandı.

Erdoğan’ın sözleri yetmezmiş gibi Devlet Bahçeli de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e sosyal medya üzerinden “Sinir ver sınırları ihlal eden bu vandal tutumuna devam edersen, sonucuna katlanmak zorunda kalırsın” diye mesaj atınca çarşı iyice karıştı. “Perşembenin geleceği çarşambadan belli olur!” Hava gerilmiş ve bir yerde patlayacağı belli olmuştu! Kötü haber Üsküdar’dan geldi. Meral Akşener’in evi önüne giden bir grup MHP’li protesto gösterisi yapmış, Akşener’i tehdit etmişti. Meral Akşener ise eşi ile birlikte kalabalığa “Gelin ulan, gelin” diye seslenmiş ve “Öldürün beni” diye çıkışmıştı.  

Protestocu grubun dağılmasından sonra Akşener, Bahçeli’nin sosyal medya üzerinden gönderdiği mesaja cevaben çok sert bir ifadeyle “Demirden korksaydık trene binmezdik” diye yazıp İYİ Parti Genel Merkezi’ni adres göstererek; şu karşılığı verdi: “Başkalarının çocukları üzerinden yiğitlik olmaz. Yüreğin yetiyorsa kendin gel, bekleriz.”  

Liderlerin, toplumun manevi değerleri üzerinden siyaset yapması, dini ve milli hassasiyetleri fazlasıyla harekete geçirdi! Seçime 5 aydan fazla bir süre var ve bu hassasiyetler her gün biraz daha artıyor. Siyasetçilerin bu gergin havayı yumuşatması lazım!

Erdoğan’ın kendini “din âlimi” ya da “Türkiye’nin en dindar insanı” yerine koymaktan vazgeçmesi şart oldu. Hakeza Bahçeli; onun da “milliyetçiliği” kendi tekelinde görme hastalığından kurtulması lazım.  

Bu toplum, siyasi parti ve onların liderlerinden “refah seviyelerini” yükseltmelerini bekliyor. “Dini” ve “milli” duygular üzerinden siyaset yapıp ülkeyi kavgaya sürüklemeye ne Erdoğan’ın ne de Bahçeli’nin hakkı var. Bu millet dine, bayrağa, vatana hizmet edeni elbette ki takdir eder ama bu değerler üzerinden siyaset yapıp kendisini aldatan ve ülkeye zarar verenleri de asla unutmaz!

Bugün Nobel Barış Ödülü verildi. Biz kavga ediyoruz, Norveç Barış Ödülü veriyor. Norveç gibi bir ülkemiz olsun, diye oy veriyoruz ama seçtiğimiz siyasetçiler, kolay yolu seçiyor ve Türk toplumunu kavga ettirip iktidarlarını uzatıyorlar!

 

 

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak