Tarih : 07.10.2018 - 00:09

6 Ekim 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi

Ak Parti Kızılcahamam’da kampa girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, istişare toplantılarının açılış konuşmasında CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na verdi veriştirdi. Onu ekonomi bilmezlikle suçladı. En sürpriz açıklaması ise “McKinsey ile danışmanlık anlaşması yapılmayacağını bildirmesi oldu; “Talimat verdim McKinsey ile anlaşma yapılmayacak, biz bize yeteriz” dedi… Kemal Kılıçdaroğlu ise Erdoğan’ın krizi Emine hanıma sorduğunu, O’nun da “yok” dediğini ifade ederek; “Krizin Saray’da değil, Ayşe teyzenin mutfağında” olduğuna vurgu yaptı.

6 Ekim 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi

6 Ekim 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      VATANDAŞA VEFA BORCUMUZ OLDUĞU GİBİ CAN BORCUMUZ DA VAR

 

Ak Parti Kızılcahamam İstişare Kampı, Erdoğan’ın konuşmasıyla çalışmalarına başladı. Erdoğan, Ak Parti’nin bir aile olduğuna ve her iki kişiden birinin oyunu aldığına işaret edip 26 milyon seçmenin oyuna mazhar olmuştur” dedi. Partililerden bunun sorumluluğunu hissetmelerini ve daha çok çalışmalarını istedi. Erdoğan, “Vatandaşa sadece vefa borcumuz yok, can borcumuz da var” ifadesini kullandı.

 

2)      DURUMU İKİ AYDA KONTROL ALTINA ALDIK

Erdoğan,  yaşanan dalgalanmanın kontrol altına alındığını belirterek; “Türkiye, tarihinin en büyük ekonomik saldırılarına maruz kalmasına rağmen 2 ayı bulmadan durumu büyük ölçüde kontrol altına aldık” dedi.

 

3)      TALİMAT VERDİM, MACKİNSEY İLE ANLAŞMA YAPILAMACAK

Erdoğan, Cumhur İttifakı’nı kâğıt üzerinde olmasa bile gönüllerde devam edeceğini söyledi ve Türkiye’nin McKinsey anlaşması ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bakan arkadaşlarıma bu firmadan fikri danışmanlık hizmeti almamaları hususunda talimat verdim. Hiç gerek yok, biz bize yeteriz!”

 

4)      BU CAN BU TENDE OLDUĞU MÜDDETÇE TÜRKİYE’Yİ BOYUNDURUK ALTINA SOKAMAZLAR

Erdoğan, Türkiye’nin borcuna sadık olduğuna işaret edip ”Bu can bu tende oldukça hiç kimse Türkiye’yi yeniden uluslararası kuruluşların boyunduruğu altına sokamaz” dedi ve IMF’ye olan eski borçların ödendiğine vurgu yaptı. 

 

5)      KILIÇDAROĞLU İHANET İÇİNDE

Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kriz var” sözünü eleştirip “Onun yaptığı iş bilmezlik değil, ihanettir” dedi.

 

6)      TÜRKİYE’DE KRİZ YOK

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nu ekonomi bilmemekle suçladı ve şöyle dedi: “Kriz, diyor. Yahu Türkiye’de kriz yok! Sen önce ekonomi öğren. Türkiye’de manipülasyon var. Yeniden bir toparlanma dönemine girdiğimizi görüyoruz.”

 

7)      KRİZ VAR MI DİYE EMİNE HANIMA SORMA, AYŞE TEYZEYE SOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a Eskişehir’den cevap verdi. Erdoğan’ın konuşmasını Prompter’a bakarak yaptığına işaret eden Kılıçsdaroğlu; şöyle dedi: “Okuduğu şeylerin içeriğini bile bilmiyor. ‘Ya arkadaşlar getirin şunun içinde var’, diye de sormuyor! Vatandaşın mutfağında yangın var, sen ’kriz yok’ diyorsun. Krizi Emine hanıma soruyor, Kriz var mı’ diye. Emine hanım da ‘yok’ diyor. Kriz Ayşe teyzenin mutfağında!”

 

8)      DAHA BAŞINDAYIZ, ÇOK ŞİDDETLİ KRİZ GELİYOR

Kılıçdaroğlu krizle ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “Yabancı para karşısında yerli para kısa sürede yüzde 40 değer kaybediyorsa o ülkede kriz var demektir? Üretici enflasyonu yüzde 46 olmuşsa o ülkede kriz var, demektir. Ne demek kriz yok. Daha başındayız. Hele vatandaş doğalgazın faturasını bir görsün!”

 

9)      DOLARLA İHALE ALANLAR YÜZDE 100 KAZANDI

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın, "Her kriz, beraberinde birçok fırsatı da doğurur" dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu, son derece doğru bir laf. Dolarla ihale alanlar, bir sefer büyük bir fırsat. Dolarla ihaleyi alırken dolar 3 liraydı şimdi 6 lira. Oturduğu yerde yüzde 100 kazandı. Doğru söylüyor, fırsata çevirdi. Dolarla köprü geçişi fiyatları var. Otoyollar, köprüler, tüp geçitler, dolar endeksli. Onlar da köşeyi döndü. Dolar yükseldikçe onlar da vatandaştan daha fazla para alıyor. Dolarla garanti verilenler var. Bunların da keyfi yerinde, bunlar da krizi fırsata çevirdi.”

 

10)   PARA DİLENİYORLAR

Biz yurt dışına gidiyoruz, yatırımcıyı çekmek için, diyor. Tamamen palavra Peki niye gidiyorlar? para dilenmek için. ‘Bize para verin ne olur; doların ateşini düşürelim’ diyorlar.”

 

11)   MACKİNSEY’E KAÇ MİLYON DOLAR ÖDEDİNİZ?

Kılıçdaroğlu “McKinsey ile kaç paraya anlaşma yaptınız. Kaç milyon dolar ödeyeceksiniz McKinsey’ye?” diye sordu ve Erdoğan’dan Katar’ın kendisine hediye ettiği uçağı da iade etmesini istedi.

 

12)   ERDOĞAN YARIN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMA YAPACAK

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Cumhurbaşkanı yerli firmalardan hizmet alınmasını istedi. McKinsey ile herhangi bir anlaşma yok. Ödeme de yok. Hizmet alınsaydı para ödenecekti” açıklamasını yaptı ve Erdoğan’ın yarın çok önemli açıklamalar yapacağını söyledi.

 

13)   BU TÜR OLAYLAR KABUL EDİLEMEZ

Ömer Çelik, Meral Akşener’in evi önünde yapılan gösteriyi de değerlendirdi ve şöyle dedi: “Tabii ki siyasi tartışmalar oluyor ama bu tür olaylar kabul edilemez.”

 

14)   AFTAN MAĞDUR OLANLARIN SAYISI DAHA ÇOK

Çelik, MHP’nin gündeme getirdiği af konusuna da temas etti ve şu açıklamayı yaptı: “Af için bize de mesaj geliyor ama af mağdurlarından gelen mesajlar daha çok. Hepsini dikkate alacağız.”

 

15)   İKAZLARIMIZIN DİLENMESİNDEN MEMNUNİYET DUYDUK

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, McKinsey anlaşmasından vazgeçilmesini değerlendirdi ve “Olumlu buluyoruz. İkazlarımızın dinlenmesinden memnuniyet duyduk” dedi.

 

16)   O İNSANLARI YÖNLENDİREN İRADE SORGULANSIN

Meral Akşener, dün gece evinin önündeki gösteriyi kast ederek; “Oyunu gördük. Sahibinin sesi muhatabımız değildir” dedi ve o gösteriyi yapan kişiler hakkında davacı olmadığını söyledi. Akşener, “Onlar talimat almışlar ve uygulamışlar. Onları yönlendiren irade sorgulanmalı” ifadesini kullandı.

 

17)   SÖZLEŞMEDE TL DÖNEMİ BAŞLADI

Sözleşmelerde TL dönemi başladı. Taraflar anlaşamazlarsa 2 Ocak 2018 döviz kuru dikkate alınması karara bağlandı.

  

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Siyaset arenası sertleşmeye başladı. Bel altı vuruşlar çoğaldı. Zamların şiddetini hissettikçe vatandaşın sesi de yükseliyor! Hasılıkelam ülke toz duman.

Bu kavganın içinde liderlerin ruh halleri de gidip geliyor tabii. En sakinleri MHP Lideri Devlet Bahçeli: Emekli olmuş emlak komisyoncusu misali sosyal medyadan birkaç tweet atıp işi bitiriyor. Uzak yer olursa oraya da çırakları gönderiyor! CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na gelince, orada duracaksın. Bir gariplik var onda! Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan karşısında bir türlü varlık gösteremiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan “yanlış” bir şeyi dahi öyle güçlü söylüyor ki, duyan “doğru” söylediğini düşünüyor. Kemal Kılçdaroğlu ise belki “doğru” bir şey söylüyor ama öyle tedirgin bir havada söylüyor ki, duyan o sözün “yanlış” olduğu vehmine kapılıyor.  

Ülkede terör mü var. Erdoğan, “Onlar 8 can aldı. Biz 800 terörist öldüreceğiz” diyor; onun bu sözü vatandaş üzerinde 800 terörist öldürmüş gibi etki yapıyor; Erdoğan’daki özgüven tavan çünkü. Vatandaş anlık yaşıyor. “Fikri takip” denen şey; bırakın vatandaşı, siyasetçilerde dahi yok! Hele gazetecide hiç yok!.. Dolayısıyla sözün söylendiği an çok önem arz ediyor. Erdoğan, kendinden emin bir şekilde “800 teröristi öldüreceğiz” derken kendinden çok emin bir tavır içinde demişse, vatandaş onu, öldürdüğü bıldırcınları boynuna asan avcı gibi görüyor! Kılıçdaroğlu istediği kadar “ülkede kriz var” desin, vatandaş onun cılız sesini duymuyor bile!.

Erdoğan Kızılcahamam Kampı sahnesine “tevazu”, “gayret” ve “samimiyet” yazdı ve partililere “sizden bunları istiyorum” diye seslendi. Bu mesaj, partiliden çok seçmene gönderilen bir mesajdı aslında: “Siz efendisiniz, bir hizmetçi!”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Saadet Partisi Temel Karamollaoğlu Kemal Kılıçdaroğlu’ndan daha etkililer; sözleri mermi gibi çünkü. Hem ayrıca sözlerinin arkasında dimdik duruyorlar. Eğilme ya da yalpalama yok! CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce de gülle gibi söz söylüyor; ağzını doldur doldura konuşuyordu.

Fakat her şeyin bir sonu var. Şu günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en büyük rakibi Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan! Güneşte söylediği gölgede söylediğini tutmuyor! “ABD bir papaz için müttefiki Türkiye’ye ekonomik savaş açtı” diyor, birkaç hafta sonra “Papaz Anderson olayının yaşananlarla uzaktan yakından ilgisi yok” diyor. Bakanlarına “McKinsey ile anlaşma yapın” diyor. Sonra da talimat verip “Yapmayın” diyor. Ak Parti’nin camilerden beslendiği herkesin malumu. Erdoğan, cami cemaatini az bulup kadınların da camiye gelmesini istedi ve “Kadın camiye gelmez diye ayet, hadis mi var” diye fetva verdi..

“Zam yapan esnafı zabıta denetlesin” diye bir söz söyledi. Belediye başkanları ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri sokağa döküldü. Pazar ve işyerlerini denetliyorlar. Şov bunlar şov! Göz boyama! Madem yapacaktınız, şimdiye kadar niye yapmadınız? En önemlisi de Ak Parti’nin hemen her şeyi şova dönüştürmesi! Çok büyük paralar harcanıyor bu şovlara ve hiçbir faydası yok! Maalesef!..

Kemal Kılıçdaroğlu herkesi ikna edecek kadar güçlü konuşamıyor ve “Kriz var” demesi gürültü içinde kaybolup gidiyorsa, Ak Parti ilanihaye iktidarda kalacak diye bir kural yok! İş verip ya da ihsanda bulunup seçmenin gönlünü alıyordu. Şimdi onu da yapamıyor: Para bitti!..

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak