Tarih : 06.03.2018 - 23:16

6 Mart 2018 Salı Türkiye Gündemi

Keltepe operasyonunda yara alan bir asker vefat etti… 45 günde 2 bin 878 terörist öldürüldü… Erdoğan, Cinderes de alındı mı, sıra Afrin’i teslim almaya geleceğini bildirdi… Erdoğan ABD’yi “yalancılıkla”, “BM’yi ise aldığı kararları uygulamamakla” suçladı… İttifak teklifini reddeden Saadet Partisi’ne resti çekti ve “Güle güle” dedi. Bahçeli, cinsel istismarcıları için “hapisse hapis, hadımsa hadım, idamsa idam” dedi… Bahçeli, Esad’ın yanlış yapması halinde Türkiye’nin 100 yıl önce terk ettiği toprakları geri alabileceğine vurgu yaptı…

6 Mart 2018 Salı Türkiye Gündemi

6 Mart 2018 Salı Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      BİR ASKER ŞEHİT

Zeytin Dalı Harekâtında Keltepe’de 8 şehit verdiği 1 Mart günü yaralan bir asker bugün şehit oldu.  Raco tamamen alındı, şimdi hedefte Cinderes var. Cinderes’in de teslim alınmasıyla Afrin operasyonunun başlayacağı bildirildi.

 

2)      2 BİN 878 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

 Harekâtın 46’ıncı günü ve 45 günde 2 bin 878 terörist etkisiz hale getirildi.

 

3)      DÜNYAYI ALDATIYORSUNUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan terör örgütünün Türkiye sınırlarıyla temasının tamamen kesildiğini bildirdi. Cinderes’in de teröristlerden temizlenmesinden sonra sıranın Afrin şehir “merkezinin kuşatılmasına geleceğini açıklayan Erdoğan “Sıra teröristlerin başının ezilmesine geliyor” dedi. Sözlerine “Geberip giden teröristleri kimse hatırlamayacak” diye devam eden Erdoğan isim vermeden ABD’ye gönderme yaparak; şu ifadeyi kullandı:  “Gözümüzün içine baka baka söylenen yalanlardan artık gına geldi!” Erdoğan’ın, Birleşmiş Milletler’e (BM) de diyeceği vardı; “Dünyayı aldatıyorsunuz” deyip şunları söyledi: “Batsın sizin kararınız. Yürürlüğe konulmayan kararın ne kıymeti var?”

 

4)      YPG, BİN 700 MİLİTANINI AFRİN’E SEVK ETTİ

Reuters bugün geçtiği haberde bin 700 YPG militanının Afrin’e sevk edildiğini bildirdi.

 

5)      HADIMSA HADIM, İDAMSA İDAM

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeminde ise cinsel istismar ve kadına şiddet vardı.  Meczubun biri çıkıp kadınlara, kocalarından dayak yedikleri için şükretmeleri gerektiğini söyleyebiliyor” diye başlayan Bahçeli, “Bu şiddete ve şiddet sözlerine daha ne kadar tepkisiz kalacağız” diye sordu. Bahçeli, cinsel istismar konusunda ise şu ifadeyi kullandı: “Hapisse hapis, hadımda hadım, idamsa idam; gereği yapılmalıdır.”

 

6)      TOPRAKLAIRIMIZI ALABİLİRİZ

Beşar Esad’a seslenen Bahçeli, “Terörizm bekçiliği yaparsa, yüz yıl önce bıraktığımız yerleri geri alırız” dedi.

 

7)      HANİ TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ VARDI?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Bahçeli’nin “Suriye” açıklamasına tepki gösterdi ve “Pes! Hani toprak bütünlüğü vardı” diye sordu.

 

8)      RUS UÇAĞI DÜŞTÜ

Suriye’de bir Rus uçağı düştü; 6’sı mürettebat 32 kişi öldü.

 

9)      SAADET PARTİSİ’NE “GÜLE GÜLE

Erdoğan, Saadet Partisi’nin yaptıkları ittifak davetine icabet etmemesini değerlendirdi ve “Biz elimizden geleni yaptık” diyerek; şu açıklamayı yaptı: “Bu çatının altında olmasını istediğimiz partiler eğer kendilerine başka bir yol ve yol arkadaşı seçerse, onlara güle güle demekten başka elimizden bir şey gelmez” dedi. Erdoğan, en geç yılbaşında seçim çalışmalarına başlayacaklarını bildirdi.

 

10)   ONU BİZE DEĞİL BÜYÜK ORTAĞI’NA SOR

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bundan sonra her Salı konuşacağını bildirdi. Gündemdeki cinsel istismar ve kadına şiddet konusunda fikrini açıklayan Akşener, kendisinin din adamı olduğunu iddia eden bir kişinin “kadın, kocası tarafından dövüldüğü için şükretmeli” demesine; “Şarlatanlar iktidardan besleniyor” yorumunu yaptı. Devlet Bahçeli’nin “Ne ara bu kadar sapık türedi” sözünü cevaplarken ise “Bunu bize değil, koalisyonun büyük ortağına sor” dedi.

 

11)   CANAN KARATAY’A 882 TL CEZA

İstanbul Tabip Odası “Leblebi gibi antidepresan ilaç yazıyorlar” diyen Canan Karatay hakkında soruşturma açtı. Oda Canan Karatay’a 882 TL ceza kesti. Karatay, yapılanlara cevaben “Yargısız infaz” sözünü kullandı ve kimsenin Karatay’ı kimsenin susturamayacağını ifade etti.

 

12)   İTTİFAK YOK AMA ADI ÇOK

Ak Parti ile MHP’nin kurduğu “Cumhur İttifakı” ile başlayan ittifak polemiği her gün yeni bir isim çıkarıyor: “Cümbüş İttifakı”, “Cukka İttifakı”, “Şeker İttifakı”, “İlkesizler İttifakı”…

 

GÜNDEMİN YORUMU:

Hani “Kantarın topuzu kaçtı” denir ya; Türkiye aynen o durumu yaşıyor. Üzerindeki yük ağır geldi ve topuz yukarılara çıktı! İner mi? Siyasetçinin atıp tutması zıvanadan çıktı! Liderler “sallama” yarışına girdi. Kimi ABD’ye vuruyor, kimi BM’ye çatıyor, kimi Esad’a parmak sallayıp “Topraklarımızı alırız ha” diyor! İç politika zaten uzun zamandır mevta!

Bir “ittifak” sözünden bu kadar “anlam” ancak Türkiye’de üretilebilir! İnovatif düşünemiyorlar! Ar-Ge nedir bilmiyorlar! Toplu kalkınmayla alâkaları yok ama birbirlerine laf çakmakta ve bel altı vurmakta mahirler! Kaderse, bu da bizim kaderimiz. Ne diyebiliriz ki? Milletler layık olduklarıyla yönetilirlermiş!

Hepsi tamam da insan toplumun bu mangalda kül bırakmayanlara teveccüh göstermesine akıl erdiremiyor ve kendine “Tavuk mu, yumurta mı” sorusunu soruyor!

Ya Nurettin Yıldız’a ne demeli? Bu İlahiyatçı, din adına konuşuyor ve “Allah kadını erkekleri dövüp rahatlasın, diye yarattı” diyerek; kadınların dayak yedikleri için şükretmeleri gerektiğini söylüyor.

Al birini çal öbürüne!

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak