Tarih : 07.02.2019 - 13:51

6 Şubat 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli Cumhurbaşkanlığı Beştepe Küllyesi’nde bir araya geldi. Cumhur ittifakı liderlerinin 45 dakika süren görüşmesinde Meclis Başkanı seçimi ile Iğdır Belediye Başkan Adayı konusunu ele aldıkları belirtildi…. Kartal’da 7 katlı bina çöktü. 3 katı ile bodrum katı ruhsatsız olan binadan 3 kişinin cesedi çıkarıldı. 3’ü ağır 12 yaralı olduğu bildirildi.

6 Şubat 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi

6 Şubat 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      ERDOĞAN – BAHÇELİ GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 45 dakika görüştü. Liderlerin gündeminde Meclis Başkanlığı seçimi ve Cumhur İttifakı olduğu bildirildi.

 

2)      KARTAL’DA 7 KATLI BİNA ÇÖKTÜ

Kartal’da 6 katlı bina çöktü. Sulh Ceza Hâkimliği yayın yasağı koydu. Bu kararı RTÜK tüm medya kuruluşlarına bildirdi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, binanın 3 katının ve tekstil atölyesi bulunan bodrum katın da ruhsatsız olduğunu bildirdi. 3 kişi hayatını kaybettiği de gelen bilgiler arasında.

 

3)       YUNANİSTAN BAŞBAKANI HEYBELİADA RUHBAN OKULU’NDA AYİNE KATILDI

Yunan Başbakanı Aleksis Çipras Heybeliada Ruhban Okulu’nu ziyaret etti ve Fener Rum Patriği Bartholomoeos’un yönettiği ayine katıldı.

 

4)      TRUP’TAN YENİ VE ŞAŞIRTICI BİR SURİYE AÇIKLAMASI DAHA!..

ABD Başkanı Trump, Suriye’deki askerlerini kast ederek; “Kahramanlarımızı sıcak karşılama zamanı” dedi ama Suriye’ye yeni ABD askeri geleli fazla olmadı. 150 de TIR geldi.

 

5)      ÇAVUŞOĞLU, POMPEO İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Trump’ın açıklamasından sonra ABD’li mevkidaşı Pompeo ile görüştü. Pompeo, Suriye’den ayrılma hususunda herhangi bir tarih vermedi. Gözler 14 Şubat’taki Soçi Zirvesi’ne çevrildi.  

 

6)      FRANSA 24 NİSAN’I “ERMENİ SOYKIRIMINI ANNMA GÜNÜ” İLAN ETTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 24 Nisan’ı “Ermeni Soykırımını Anma Günü” olarak ilan etti.

 

7)      MACRON’UN KARARI YOK HÜKMÜNDEDİR

Türkiye, Macron’un 1915 iftirasına anında tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın “Sözde Ermeni soykırımı iddiaları hiçbir hukuki temeli olmayan, tarihi gerçeklere aykırı, siyasi bir yalandır. Türkiye açısından hiçbir hükmü yoktur” dedi.

 

GÜNDEMİM YORUMU:

 

 

Cumhur İttifakı ortakları Cumhurbaşkanlığı Beştepe Külliyesi’nde bir araya geldi. 45 dakika süren görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmadı ama Meclis Başkanlığı seçiminin iki liderin gündeminde oluğunu tahmin etmek hiç de zor değil. Büyük ihtimal Iğdır seçimi de gündemlerindeydi. İyi Parti Lideri Meral Akşener, “beka yoksa seçim neye yarar” diyen Erdoğan ve Bahçeli’yi fena köşeye sıkıştırmıştı çünkü. Meral Akşener,"Iğdır Belediyesi şu an HDP’de. Ama bakıyorsunuz 'beka beka' diyerek, Balıkesir'de, Denizli'de, Manisa'da, Mersin'de İYİ Parti’ye karşı ittifak kuranlar, Iğdır'da HDP’ye karşı ittifak kurmuyorlar. Peki, bu konuda İYİ Parti ne yapıyor? İYİ Parti, Iğdır'dan aday çıkarmıyor. AK Parti ve MHP'yi adayı tekleştirmeye davet ediyor. Aynı şekilde Türk tarihi içinde çok kıymetli bir yeri olan, Anadolu’daki ilk yerleşim alanımız olan Ahlat'ta da aday çıkarmayacağız" demişti.

Erdoğan dün “ABD, birkaç hafta içinde Münbiç’ten çıkmazsa, Türkiye’nin operasyon hakkı doğar” demişti. Erdoğan’ın bu çıkışı bugün biraz daha netlik kazandı. ABD Başkanı Trump, Suriye’deki askerleri kast ederek; “Kahramanlarımızı sıcak karşıla zamanı” dedi. Ki, Trump’ın bu sözü de Erdoğan’ın dünkü sözü kadar muğlak ve ucu açık söz!..

“Trump’ın ‘sabah söylediğinin, akşam söylediğine uymaması’ haline alıştık” diyelim. Ya, Erdoğan’ın Trump ya da Putin’in her söylediğine gerçekmiş gibi atmasını ne yapacağız? Putin “Münbiç’ten çıkacağız” açıklaması yaptı, Erdoğan “Suriye’nin güvenliğini biz sağlayacağız” diye paylaştı bu sözü. Trump “Erdoğan, dediğini yapan bir lider” dedi. Erdoğan, “Trump’a ben ikna ettim” diye bayraklaştırdı Trump’ın bu sözünü. Putin, “Beşar Esat’la masaya oturun” tavsiyesinde bulunurken Türkiye ile Suriye arasında 1998 yılında imzalanan “Adana Mutabakatı”nı hatırlattı. Erdoğan, Putin’in bu sözünü “Rusya bize Münbiç’e operasyon yapabileceğimizi bildirdi” diye yorumladı ve TSK’ye hazır olun talimatı verdi. Fakat hiçbirisi olmadı! Olmadı çünkü acele işe şeytan karıştı! Erdoğan, iç politikada puan almak için acele ediyor ve dolayısıyla her hamlesi geri tepiyor.

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak