Tarih : 07.10.2018 - 23:33

7 Ekim 2018 Pazar Türkiye Gündemi

Ak Parti’nin Kızılcahamam’daki İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nı tamamladı. Erdoğan, kampın kapanışında yaptığı konuşmada CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte İsmet İnönü’ye yüklendi… İsmet İnönü’yü Amerikan bayrağı sallamakla suçladı. MHP’nin gündeme getirdiği af yasa teklifiyle ilgili de çok sert açıklamalar yaptı. Erdoğan, “Cezaevini boşaltmak için af çıkarılmaz” dedi.

7 Ekim 2018 Pazar Türkiye Gündemi

7 Ekim 2018 Pazar Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)     ENFLASYONLA GÜÇLÜ BİR PROĞRAM AÇIKLAYACAĞIZ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomideki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Albayrak, 'Bütçe disiplininde taviz yok. Ekonomideki dengeleme süreci başladı. Enflasyonla mücadele için güçlü bir program açıklanacak' dedi.

 

2)     KILIÇDAROĞLU; SEN KORKAKSIN, ÜRKEKSİN

"Bizi üzüntüye gark eden zihniyetin en büyük temsilcisi ana muhalefet partisi CHP'dir." diyen Erdoğan, "(CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu) Korkaksın, ürkeksin, ne millisin ne yerlisin" şeklinde konuştu.

 

3)     4 İMF ANLAŞMASI’NDA İSMET İNÖNÜ’NÜN İMZASI VAR

 

Erdoğan’ın gündeminde IMF konusu vardı. Erdoğan şöyle dedi: "İlk IMF anlaşmasının altında Gürsel'in, onu takip eden dört anlaşmanın altında da CHP Genel Başkanı İnönü'nün imzası vardır Bay Kemal.

 

4)     SİYASİ RANT ELDE EDELİM DİYE AF ÇIKARMAYIZ

Erdoğan, af konusuna da temas etti ve şöyle dedi:

"Geçmişte çok aflar çıkarıldı. 'Bu affı çıkarır da bundan ne kadar siyasi rant elde ederiz'... Biz böyle düşünemeyiz."

 

5)     CEZAEVLERİNİ BOŞALTMAK İÇİN AF ÇIKARILMAZ

 

Erdoğan, af ile ilgili sözlerini şu ifadeyle tamamladı:

"Efendim, cezaevleri doluymuş! Cezaevlerini boşaltmak için af çıkarılmaz."

 

6)     İNÖNÜ’NÜN ELİNDE AMERİKAN BAYRAĞI VAR

 

Erdoğan, ismet İnönü’nün fotoğrafını göstererek; şu ifadeyi kullandı:

 “İşte görüyorsunuz, elindeki bayrağa dikkat edin: Türk bayrağı değil! Elindeki bayrak Amerika bayrağı! Bunların geçmişi de böyleydi.”

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bugün Kızılcahamam’daki Ak Parti İstişare Toplantısı’nda konuştu ve “ekonomide dengeleme süreci”nin başladığına vurgu yapıp enflasyonla mücadele için güçlü bir program açıklayacaklarını bildirdi. Esas bombayı dün (7 Ekim 2018 Cumartesi) Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik patlatmış ve “Sayın Cumhurbaşkanımız yarın çok önemli açıklamalar yapacak” demişti. Vatandaşın iple çektiği öğleden sonra geldi ve Erdoğan, Ak Parti’nin 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın kapanış konuşmasını yaptı.

Enflasyonun, cari açığın, faizin ve işsizliğin konuşulup tartışıldığı böyle kritik bir dönemde eğer Erdoğan önemli bir açıklama yapacaksa o açıklamanın ekonomiyle ilgili olması beklenir değil mi? Hayır öyle olmadı! Erdoğan, bildik Erdoğan’dı ve her zaman ettiği lafların benzerini etti. CHP ve Kılıçdaroğlu’na yüklendi. Kılıçdaroğlu yetmemiş olacak ki, İsmet İnönü’nün elinde Amerikan bayrağı olan fotoğrafını gösterdi ve “Bunlar hep böyle” dedi.  Ayrıca IMF ile bugüne kadar 19 defa Stand-by anlaşması yapan Türkiye’nin 4 anlaşmasında İsmet İnönü’nün imzası olduğunu açıkladı.

Evet, Türkiye ilk Stand-by anlaşmasını 1961 yılında Cemal Gürsel Dönemi’nde imzalandı ve süresi 1 yıldı. 1961 yılı sonunda başbakan olan İsmet İnönü, 1965 yılına kadar IMF’den 55.5 milyon SDR (SDR, IMF para birimidir ve değeri başlangıçta 0.888671 gram saf altının eşdeğerdi; o da 1 ABD Dolarına yakın bir miktarı ifade ediyor) borç aldı.

Arada Demirel hükümetleri ve 1999 yılında da Bülent Ecevit’in koalisyon hükümeti IMF ile Stand-by anlaşması imzaladı. En son 2005 yılından Erdoğan Hükümeti IMF ile Stand-by anlaşması imzaladı ve aldığı 10 milyar dolar tutarındaki borcun son taksiti 2013 yılında bitti! Erdoğan Hükümeti’nin aldığı borç, diğer hükümetlerin aldığı borçtan çok fazlaydı ve süresi de uzundu!

Erdoğan’ın gündeme getirdiği bayrak meselesi de Onun iddia ettiği gibi bir kuyruk, (pardon) bayrak sallamak durumu değildi. İsmet İnönü’nün elinde hem Türk hem Amerikan bayrağı vardı ve bir başka fotoğrafta da Türk bayrağının görüntüsü vardı. İnternete giren herkes görebilir o fotoğrafı.

Erdoğan’ın bu davranışı,  “işi kesat giden tüccarın veresiye defterini karıştırması” misali, geçmişten bir şey çıkarma çabasından öte bir şey değil ve çıka çıka IMF ve ABD bayrağı çıktı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a gelince; O’nun durumu da üç aşağı beş yukarı aynı. Bugün partililere hitap ederken oldukça rahattı. Yabancı heyetlere bilgi verirken terlemediği gibi terlemedi ama bilmesi lazım ki, sırtında çok büyük bir sorumluluk var ve bu yükten güzel kelimeleri yan yana getirmekle kurtulması imkânsız! Tutarlı, somut şeyler yapması lazım. O kadar çok “açıklama yapacağım” dedi ve buna rağmen hiçbir açıklaması yerli ve yabancı yatırımcıları ikna edici mahiyette olmadı!

Erdoğan ve Albayrak “iki ay içerisinde her şey düzene girdi” diyorlar ve bundan sonrasının çok daha kolay olacağını söylüyorlar ama 24 Haziran 2018 Seçiminde Dolar/TL 4.60 seviyesindeydi; şimdi 6.10 seviyesinde. 12 aylık enflasyon o gün yüzde 15.39’du, şimdi 24.52 oldu. Sanayicinin kullandığı kredi faiz ise yüzde 23’ten yüzde 40’a çıktı. “Düzene girme” böyle mi oluyor?

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak