Tarih : 07.03.2018 - 21:08

7 Mart 2018 Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Rcep Tayyip Erdoğan, Afrin Harekâtında kararlılık mesajı verdi ve 46 günde öldürülen terörist sayısının 2 bin 960 olduğunu bildirdi ve İnşallah akşama 3 bin olur” dedi… Bugün Cinderes mevzileri havadan dövüldü ve Türk askeri şehrin kapısına dayandı… Afirn’e giden bin 700 PYD’li teröristin şehre yaklaştığı bildirildi… İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, Afrin’e “hesapsız kitapsız” girilmemesi hususunda iktidarı uyardı… Erdoğan, “Bir ülkede halk ellerini semaya açıp adalet istiyorsa, o ülkede yargı yok demektir” diye konuştu. Kemal Kılıçdaroğlu ise O’na “Günaydın Recep bey, günaydın” dedi.  

7 Mart 2018 Türkiye Gündemi

7 Mart 2108 Çarşamba Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      TSK; CİNDERES KAPISINA DAYANDI

Zeytin Dalı Harekâtının 47’inci günüydü bugün. Türk Silahlı Kuvvetleri geride kalan 46 günde 2 bin 940 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Cinderes’te YPG mevkileri bombalandı. Cinderes kapısına kadar gelen Türk askerinin yarın şehre girmesi bekleniyor.

 

2)      AKŞANA SAYI 3 BİNİ AŞAR İNŞALLAH

Erdoğan Afrin operasyonunda karalılık mesajı verdi ve öldürülen terörist sayısının 2 bin 960’a çıktığını belirterek; “inşallah akşama kadar bu sayı 3 bini aşar” ifadesini kullandı.

 

3)      BİN 700 TERÖRİST AFRİN’E YAKLAŞTI

Halep’ten Afrin’e doğru yola çıkan bin 700 PYD’li terörist grubunun şehre yaklaştığı bildirildi. PYD’nin küçük çocukları da silahlandırıp cepheye sürdüğü ortaya çıktı.

 

4)      HESAPSIZ KİTAPSIZ AFRİN’E GİRMEYİN

Aynı zamanda savaş ve dış politika uzmanı olan İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Özdağ “Hesapsız kitapsız Afrin’e girilmemelidir” açıklaması yaptı.

 

5)      YUNANLI TÜRK BAYRAĞI YAKTI

Yunanistan’ın başkenti Atina’da aşırı sağ “Hrisi Avgi” Partisi (Altın Şafak) mensubu bir grup Türk bayrağı yaktı. Türkiye çok sert tepki gösterdi ve bayrağı yakanların derhal yakalanıp hukuk önüne çıkarılmasını istedi.

 

6)      İLKER BAŞBUĞ’UN KONUŞMACI OLDUĞU SEMPOZYUM BASILDI

ABD’de bir üniversitede eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un konuşmacı olarak katıldığı bir sempozyum PYD’li militanlar tarafından basıldı ve terör örgütü lehine sloganlar atıldı.

 

7)      HALK ADALET ÇIĞLIĞI ATARSA ORADA YARGI YOKTUR

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün “Eğer bir ülkede halk bunalmış ve ellerini semaya açarak adalet çığlığı atar hale gelmişse, o ülkedeki yargı sisteminde problem var demektir” açıklamasını yapmıştı.  Kemal Kılıçdaroğlu bugün Erdoğan’ın o sözlerinin arkasını getirdi ve şöyle dedi: “Günaydın Recep bey, günaydın. Bir değil milyonlarca insan ellerini açtı adalet istiyor! Bu ülkede adalet yok! Yargı yok yargı! Sen yeni mi farkına vardın?”

 

8)      GÜNAYDIN RECEP BEY GÜNAYDIN

Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeminde MESAM’a kayyum atanması ve şeker fabrikalarının özelleştirilmesi de vardı. Kılıçdaroğlu, “Şeker fabrikalarını özelleştirerek Cumhuriyet’ten intikam almaya çalışıyorlar” dedi. Kılıçtaroğlu, Kültür Bakanlığı’nın MESAM’a hukuksuz müdahalede bulunduğunu iddia ederek;” Umarım bu yanlıştan dönerler” dedi.

 

9)      BBP’YE “CUMHUR İTTİFAKI”NDA YER YOK!

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın Cumhur İttifakı’nın Ak Parti ve MHP ile sınırlı kalacağını açıklayarak; BBP’ye kapıları kapattı.

 

10)   BUNLAR ERKEN SEÇİME HAZIRLANIYOR

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Eylül ayında yapacakları büyük kongrelerini erkene çekilebileceklerini söyledi. İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ “Bunlar seçimi öne alacaklar” iddiasında bulundu. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ise “Erken seçim yok” dedi.

 

11)   BİR ÇUVAL ÇÜRÜK YUMURTADAN BİR SAĞLAM YUMURTA ÇIKMAZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ittifak konusuna temas ederek vatandaşa; Kimler kimlerle ittifak yapıyor görüyorsunuz değil mi” diye sordu ve CHP’ye şöyle yüklendi: “ Ana muhalefet terör örgütüyle kol kola girdi gidiyor! Bir çuval çürük yumurtadan bir iyi yumurta çıkmaz!” dedi.

 

12)   ARŞİVE BAKSINLAR. KİM ÇÜRÜK ORADA GÖRÜRLER

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Erdoğan’ın “çürük yumurta” polemiğine cevap veren İyi Parti Genel Başkanı Akşener, “Arşive bakarsa, MHP Genel Başkanı ile kendisinin nasıl birbirine çürük yumurta muamelesi yaptıklarını görür” dedi.

 

13)   BİZİM GÜNDEMİMİZDE İTTİFAK YOK

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen “ittifaka kapalıyız. Şu an bizim gündemimizde ittifak yok” dedi. Ayhan Bilgen, iktidarın istediği partiyle ittifak yapabileceğini ancak muhalefete karışmaması gerektiğinin altını çizdi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Türkiye içte ve dışta önemli bir mücadele veriyor. Türk askeri tüm yeteneğini kullanıp stratejik planlar geliştiriyor ve hedefini vura vura ilerliyor. Asker kendine düşüne layıkıyla yapıyor yani. Orada bir problem yok. Gerek görülürse Genelkurmay Başkanı vatandaşı bilgilendirir ayrıca. İktidarın da dış politikayı yönetmesi ve dünya kamuoyunu bilgilendirmesi lazım değil mi? O yok işte!..

İktidar, dışarıda yapacağı birçok iş varken, askerin kazandığı başarının kaymağını yemekle meşgul! “Bugün şu kadar terörist öldürdük!”, “Acele etmeyin, hep birlikte Afrin’e gideceğiz!”, “Kemal Kılıçdaroğlu teröristle el ele kol kola dolaşıyor”, “Gerekirse ben de Afrin’e gider, teröristlerle göğüs göğüse çarpışırım”, “Amerika haindir”, “İnsaniyet namına çalışıyoruz. Afrin’i, İdlib’i, Münbiç’i asıl sahiplerine teslim edip ülkemize döneceğiz!” “Yalan söylüyorsak gözümüz önümüze aksın”, “Başkalarının yalanlarına aldanıp da 2019’da bize oy vermemezlik yapmayın!”

İktidar bu tür sözlerle iç politikaya şekil vermeye çalışıyor…

Dünya kamuoyu Türkiye hakkında ne düşünüyor? Kimsenin umurunda değil. Avrupa liderleri Türk Hükümeti için ne diyor? O da mühimsenmiyor! Dış güçler Türkiye için birçok hile ve desise içindeler. Onlara karşı strateji geliştiren yok! İyi bildikleri bir tek şey var; ayak ayaküstüne atıp karşısındakini gıcık etmek! Fırsat bulurlarsa onu iyi yapıyorlar ama gerisi bağlat gazeli!

İktidarların esas görevi dış politikadır. Diplomasiyi iyi kullanmak ve ülkesine kazanç getiren dost kazanmak. Hani?

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak