Tarih : 07.02.2019 - 23:24

7 Şubat 2019 Perşembe Türkiye Gündemi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, belediyelerin önümüzdeki hafta meyve sebze yatmaya başlayacağını duyurdu… Kartal’da çöken binada 10 kişi hayatını kaybetti. 3 katı ruhsatsız ve iskansız olan bina için “İmar Barışı” yoluyla “Yapı Kayıt Belgesi” başvurusu yapıldığı öğrenildi. ABD’li üst düzey bir yetkili, Türkiye’nin S-400 alması halinde Patroit sürecinin sona ereceğini bildirdi.

7 Şubat 2019 Perşembe Türkiye Gündemi

7 Şubat 2019 Perşembe Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      BELEDİYELER MEYVE SEBZE SATACAKLAR

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye'nin başını öne eğecek hiçbir sıkıntısı yok" dedi. Bakan Albayrak 'Belediyeler haftaya sebze meyve satışına başlayacak', dedi.

 

2)      KARTAL’DA 10 KİŞİNİN HAYATINI KAYBEDEN BİNANIN “İMAR BARIŞI”NA BAŞVURUSU VAR

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Kartal'da çöken binanın enkazından 4 kişinin daha cesedinin daha çıkarıldığını ve ölü sayısının 10'a yükseldiğini açıkladı.

 

3)      S-400 ALIRSANIZ, PATROİT SÜRECİ BİTER

ABD'li üst düzey yetkili, Washington'da Türk heyetle toplantıların verimli geçtiğini belirtti. Yetkili, "ABD Suriye'den çekilecek, bununla ilgili şüphe yok" dedi. Yetkili, Türkiye'nin S-400 alması durumunda, Patriot sürecinin son bulacağını kaydetti.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Yanlış hesap Bağdat’tan dönermiş! Nitekim döndü! Türkiye’de yaklaşık 15 milyon yerleşim biriminin imarı yok! Korkunç bir rakam bu! Ak Parti İktidarı, çıkardığı “İmar Barışı” yasası ile ülkenin toprakları üzerinde patlamaya hazır duran bu bombayı tabiri caizse boyamaya kalkıştı! Denetim yok, takip yok; “getir binanın fotoğrafını al yapı kayıt belgesini!” Bu uygulamayla devletin kasasına para girdi ama onlarca sene uğraşılsa düzelmeyecek bir karmaşaya kapı araladı bu uygulama! Kartalda göçen bina 10 can aldı, 13 kişi de yaralı! Binanın 3 katı ruhsatsızdı ve alınan bilgiler bu bina sahiplerinin de “İmar Barışı”na başvurdukları ve “Yapı Kayıt Belgesi” talep ettikleri ortaya çıktı. Devletin işi vatandaştan para söğüşlemek olmamalı! Devletin görevi denetimdir. Denetim yapmalı! Yapı kayır Belgesi alıp evine, işyerine doğalgaz, elektrik, su bağlatan vatandaş bir an için memnun olabilir, “İmar Barışı” kanununu çıkaran iktidara oy da verebilir ama bu binaların kaç can alacağını kimse bilemez!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önümüzdeki hafta belediyelerin meyve sebze satışına başlayacağını bildirdi. Bu nasıl bir şey yahu? Belediye, meyve sebze mi satar? Hadi sattı diyelim? Hangi altyapı, hangi insan kaynağı ve hangi lojistik hizmeti ile yapacak bunu? “Efendim, seçime gidiliyor. 31 Mart’a kadar kârına zararına bakılmaz. Belediyeler alır ve satar! Önemli olan vatandaşın memnun olması” denilebilir belki ama kazın ayağı öyle değil işte!.. Araya siyasi tercihler girer. Çiftçi kayırmacılığı başlar! Suiistimaller başlar! Kaş yapayım derken göz çıkarılar!

Ak Parti seneler önceden pazarı denetlemeli, üreticiyi hem bilgilendirmeli hem de teşvik etmeliydi. Bunları yapmadı. Şimdi de faturası karşısına çıktı! Ak Parti’nin bu faturanın bedelini ödemekten başka çaresi yok! Vatandaşın parasını çarçur etmeden, “Ben bu işi yapamadım” deyip toplumdan özür dilemesi daha doğru bir yoldur. Özür dilemek bir erdendir. Ak Parti’nin bu erdemi göstermesi lazım. Özür dilemesi, belediyeleri zerzevatçı yapmasından daha çok oy kazandırır kendisine!

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak