Tarih : 09.10.2018 - 13:27

8 Ekim 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi

Suudi Arabistan’ın  İstanbul Başkonsolosluğu’na giren ve bir daha çıkmayan gazeciden hâlâ bir haber alınamadı... Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan, Başkonsolosluk yetkililerne seslendi ve “Madem “çıktı” diyorsunuz, ispat edin öyleyse” dedi... TOBB Başkanı Hisacıloğlu, “Elimizi taşın altına sokmaya hazırız” diye destek mesajı verdi... MÜSİAD Genel Başkanı Kaan ise “Top yekun duruş sergilemeliyiz” dedi.

8 Ekim 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi

8 Ekim 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

        1) MADEM ‘ÇIKTI’ DİYORSUN, İSPAT ET

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili konuştu ve “Bir insanın içeri girip dışarı çıkıp çıkmamasını kim ispat edebilir? Kameralarınız var. İspat etmelisiniz” diyerek; Başkonsolosluk yetkililerine şöyle seslendi:  

Buradan çıktı diyerek kendinizi kurtaramazsınız! Çıktıysa, bunu görüntülerle ispat etmek zorundasınız.

 

       2) 114 FİRMADAN YAZILI SAVUNMA ALINDI

Ticaret Bakanlığı, 81 ilde 3 bin 974 firmada 69 bin 200 ürünün denetlendiğini bildirip 114 firmadan yazılı savunma alındığı belirtti.

 

        3) NEFES AÇICI BİR KARAR

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) aldığı tavsiye niteliğindeki karara göre banka ve finans kuruluşları borç ödemede zorlanan işletmelerin 15 milyon TL’nin altında bulunan borçlarını 24 aya kadar yeniden vadelendirmeyi gündeme getirdi. TBB Başkanı HüseyinAydın karar için “Nefes açıcı bir karar” ifadesini kullandı.

 

        4) BU DAYANIŞMAYI İLERİ TAŞIYACAĞIZ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TBB’nin tavsiye kararıyla ilgiliyorum yapıp “Bu dayanışmayı çok daha ileri taşıyacağız” dedi.

 

        5) ELİMİZİ TAŞIN ALTINA SOKMAYA HAZIRIZ

Türkiye Odalar ve BorsalarBirliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, enflasyonla mücadeleyi kamu ve özel sektörün birlikte yapması halinde etkili olacağına işaret etti ve “Elimizi taşın altına sokmaya hazırız” dedi.

 

        6) TOPYEKÛN DURUŞ SERGİLEMELİYİZ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, “Topyûn duruş sergilmeliyiz” açıklamasını yaptı.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Piyasa yaşanan ekonomik bunalımın  adını “kriz”diye koyalı çok oldu. İktidar ise “enflasyonla mücadele” veya “dalga” diyor ve bu mücadeleden başarıyla çıkmak üzere olduklarını iddia ediyor.

Peki, sivil toplum örgütleri ne diyor?  Onlar kurşun asker! Tabir biraz ağır oldu ama duruşlarını en iyi tanımlayan ifade bu! Tıpkı havuz medyası gibi onlar da Ankara’dan gelecek olan işarete bakıyorlar. Ankara “Sus” diyor, susuyorlar. “Şöyle konuş” diyor, öyle konuşuyorlar!..

Türkiye şayet bugün kriz içindeyse, STK’ların ve onun değerli (!) yöneticilerinin de vebali vardır. Daha işin başındayken fikirlerini söyleyebilir, temsilettikleri grup ve sektörlerin çıkarları doğrultusunda  beyanatlar verebilirlerdi. Yapmadılar. Onun yerine “biat”i tercih ettiler. “Reis her şeyin iyisini bilir” deyip, kendilerine verilen rolü oynadılar. Zaman geldi, artık tek karar verici Reis oldu. Şu içinde bulunduğumuz dönem, Reis’in her şeyi bidiği (!)  hem konuşma metnini yazdığı, hem de o metni kimin okuyacağına karar verdiği bir dönem!

TOBB Başkanı’nın, MÜSİAD Genel Başkanı’nın ya da İTO veya İSO başkanlarının kendi iradeleriyle konuşma vakti geçti. O irade ellerinden alındı! Hâlbuki yaşanan tehlikeyi seslendirmelerinin tam vakti.

Hisarcıklıoğlu’nun “Elimizi taşın altına sokmaya hazırız”,  MÜSİA Genel Başkanı Kaan’ın “Topyekün duruş sergilemeliyiz” demesinin, top çevirmekten öte bir anlamı yoktur!.. Hastalık teşhis edilmemiş bir kere; nasıl tedavi yapacaksınız ki?

Hükümet krizi kabul etmediği çin gereken tedbiri almaya da yanaşmıyor. Dolayısıyla yangının alevi her geçen gün büyüyor ve ur tüm vücudu sarıyor!

“Dış düşmanlar”ın ülkemize açtığı “ekonomik savaş” ya da “Türkiye’nin büyümesini istemeyen güçler” deyip yükü başkalarına sarmakla bir yere varamaz Türkiye! Önce hastalığın cinsi ve sebebi üzerinde mutabakatı sağlamak lazım. Bu mutabakat olmadan “elini taşın altına sokmanın” ya da “topyekün mücadele etmenin” bir anlamı yoktur. Taşyok ki, elini altına sokasın!

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak