Tarih : 08.03.2018 - 21:50

8 Mart 2018 Perşembe Türkiye Gündemi

Afrin’den önceki tek engel olan Cinderes de ele geçirildi. 27 günde etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 3 bin 89 oldu… Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrin’in Mayıs ayına kalmadan kontrol altına alınacağını bildirdi ve sırada Kandil olduğunu söyledi… Cumhurbaşkanı Erdoğan “İslam’ın ‘güncellenmesi’ diye bir şey var” dedi ve 14-15 asır önceki hükümlerin bugün uygulanamayacağını ileri sürdü… İyi Parti Lideri Meral Akşener, Emine Erdoğan’dan Eşinden evde oturmasını istemesini” rica etti.  Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü…

8 Mart 2018 Perşembe Türkiye Gündemi

8 Mart Perşembe Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      3 BİN 89 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Afrin Zeytin Dalı Harekâtının 28’inci günü bugün. TSK, 27 günde toplam 3 bin 89 terörist etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Cinderes kontrol altına alındı.

 

2)      AFRİN MAYIS AYINA KALMADAN DÜŞER

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Afrin Mayıs’a kalmaz, düşer” dedi ve ilave etti. “Sırada Kandil var. PKK, Süleymani’ye kadar inmeye başladı. Buralarda PKK dolaşırken Irak yönetimi kendini güvende hissetmez. Birlikte ortak adımlar atacağız.”

 

3)      MOODY’S TÜRKİYE’NİN KREDİ NOTUNU DÜŞÜRDÜ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu “Ba1”den “Ba2”ye düşürdü ve not görünümünü “negatif”ten, “durağan”a çevirdi.

 

4)      MHP, CHP’Yİ REDDETTİ

MHP, CHP’nin “seçim güvenliği” hususunu görüşme maksadıyla yaptığı randevu talebine reddetti.

 

5)      MÜTTEFİKİMİZ MHP NE DERSE O!

CHP heyetinin ziyaret ettiği Ak Parti ise CHP’nin tekliflerini uzlaşma komisyonda görüşeceklerini açıkladı. Görüşme bittikten sonra medyanın karşısına geçen Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, MHP ile yaptıkları ittifaka işaret edip “MHP ‘bu teklif aynen geçsin’ derse aynen geçer. Geçmesin derse geçmez” ifadesini kullandı.

 

6)      GÜNDEMDE NURETTİN YILDIZ VAR

Birkaç gündür Türkiye’nin gündeminden inmeyen Nurettin Yıldız, çok tartışılan sözler sarf etti. Erkeklerin rahatlamak için kadını dövebileceğini anlattı, o yetmezmiş gibi nasıl dövüleceğinin tarifini de verdi. Kadınların eşleri tarafından dövüldükleri için şükretmeleri gerektiğini bildirdi. Halvet şartlarını asansörde oluştuğunu söyledi. 6 yaşındaki bir kız çocuğunun evlenebileceğine fetva verdi.

 

7)      14-15 ASIR ÖNCESİ HÜKÜM BUGÜN UYGULANAMAZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, isim vermeden Nurettin Yıldız’ı ve onun gibileri kastederek; “Diyanetteki hocalarımız ne yapıyorlar” diye sordu. Erdoğan şöyle konuştu: “İslam’ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. Diyanetteki hocalarımız meydanı niye bunlara bırakıyorlar? Bunlar bu asırda değil de başka bir dünyada yaşıyorlar. İslâm’ın ‘güncellemesi’ diye bir şey var. 14 - 15 asır öncesi hükümleriyle İslam’ı bugün uygulayamazsınız!”  Erdoğan din hakkında herkesin fetva veremeyeceğinin altını çizip “Kimi sünneti tartışıyor. Kimi icmâyı tartışıyor” dedi ve kendi hükmünü koydu: “Bizim için aslolan Kur’an’dır. Kur’an’a ters düşmüyorsa mesele bitmiştir.”

 

8)      SAVCILIK SORUŞTURMASI

Mustafa Yıldız hakkında savcılık da soruşturma açtı.

 

9)      KADINA ŞİDDET Mİ OLUR?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kadın muhtarlarla yaptığı toplantıda “Kadına şiddet mi olur” diye sorarak; şöyle konuştu: “İnsan, insanlığından utanır. Kim yaparsa yapsın kadına şiddet kullanan en ağır şekilde cezalandırılsın.” Yargının işgal altında olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, kadınlara seslenerek; “Bu işgali kaldırırsanız siz kaldırırsınız” dedi.

 

10)   EMPATİ YOKSUNU CUMHURBAŞKANI

Türkiye’de empati yoksunu bir cumhurbaşkanı olduğunu iddia eden İyi Parti Lideri Meral Akşener, Emine Erdoğan’a hitap ederek; “Eşine sahip çıksın ve evde oturmasını istesin” dedi.

 

11)   ABD İLE NORMALLEŞME SÜRECİ

Washington’da Türkiye ve ABD arasında normalleşme görüşmeleri başladı. İlk toplantı bugün Washington’da yapıldı. İkinci görüşmenin bu ayın sonunda Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson arasında yine Washington’da yapılacağı bildirildi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

Ekonomi, siyaset ve sosyal politikalar hakkında her türlü yorumu yapan ve talimat veren Cumhurbaşkanı Erdoğan dini konularda da fetva vermeye başladı. Nurettin Yıldız isimli Sosyal Doku Vakfı Başkanı, yaptığı açıklamalarla son günlerde Türkiye gündemine oturmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyanet İşleri’ni göreve çağırdı ve “Meydanı bu gibi şöhret tutkunlarına bırakmayın” talimatını verdi. Kendini alamayıp “14-15 asır önceki hükümlerin” bugün kullanılamayacağı fetvasını da verdi.

Bu tür tartışmalar devam ederken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, mayıs ayına varmadan Afrin Harekâtı’nınsona ereceğini bildirdi ve “Sırada Kandil var” diyerek; Irak yönetimi ile ortak operasyon yapacaklarını bildirdi. Bu açıklamanın ABD ile normalleşme sürecinin başlatıldığı bir günde yapılması oldukça dikkat çekiciydi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin zaten düşük olan notunu iyice düşürdü ve notunu “yatırı yapılabilir” seviyesinin 3 kademe aşağısına çekti. Yabancı yatırımcıya “Türkiye’ye gitmeyin” mesajı verdi yani.

Moody’s kredi notunu düşürme gerekçelerini açıklarken temel yapısal reformlardaki gecikmeye işaret etti, dış borçların arttığına ve kurumsal yapıdaki güç kaybına dikkat çekti. Para politikalarının etkinliğindeki erozyona ve yüksek dış borç şoklarına vurgu yaptı.

Türk toplumu,  “Bunlar hain. Bir Osmanlı tokadı atarım, yazdıkları düzelttiririm”  algısıyla yönlendiriliyor ama Moody’s raporu ciddi ve ayrıca birçok tehlikeyi haber veriyor. Türkiye bu raporlardan sonra daha yüksek faiz ödeyerek borçlanmaya mecbur kalacak bir kere. “Kurumsal yapı” diye açtığı başlık da çok önemli bir konu: Medya, STK ve kişilerin susturulduğunu kastediyor orada. Konuşmayan bir ülkeye yatırımcı gelir mi? Türk toplumunun sadece İktidarın söylediğine değil bazı global kuruluşların söylediklerine de kulak vermesinin vakti geldi de geçiyor!

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak