Tarih : 09.02.2019 - 11:04

8 Şubat 2019 Cuma Türkiye Gündemi

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın seracılık kredi paketini açıkladı. Yeni pakette 7 yıla kadar vade verilebiliyor. Yatırımın yüzde 75'ine yüzde 8.25 faizle kredi. 10 milyon TL'ye kadar olan yatırımlarda Hazine desteği getirildi. Hüseyin Aydın, kredinin 2 yıl geri ödemesiz olacağını söyledi.

8 Şubat 2019 Cuma Türkiye Gündemi

8 Şubat 2019 Cuma Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, seracılık kredi paketini açıklarken, 10 milyon TL'ye kadar yatırımlarda Hazine desteği olacağını bildirdi ve “2020 yılına kadar bunu devam ettireceğiz” dedi.

 

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Çiftçinin desteklenmesi kadar normal bir şey yok! Şiddetle ihtiyaç vardı zaten. De… Desteklemenin de bir usulü, erkânı olmalı değil mi? Her alanda olduğu gibi tarım alanında verilen kredinin geri dönüşünün olması ve sürdürülebilirliği şarttır. Devletin verdiği destek kredisi oğulun düğününe, kızın otomobiline, eşin o bileziğine giderse o krediyi alan da ve veren de vebal altında kalır!

Bu vebalden kurtulmanın tek yolu denetimdir ve krediyi verenin doğru yere verdiğini bilmesi lazım. O da ancak proje ile mümkündür. Ziraat Bankası’nın açıkladığı seracılık kredisini alacak olan kişi ya da kurumun proje sunması lazım evvel emirde. Bu proje, toprağın verimliliğinden, pazarın cinsine kadar her şeyi içermiyorsa, mali bilanço doğru beyan edilmemişse, o krediden kimseye hayır gelmez! Devletin parasını çarçur etmek anlamına gelir ki, buna kimsenin hakkı yoktur.

Konunun üzerinde ısrarla durmamızın nedeni, seçim dönemlerinde verilen bu gibi teşviklerin yerini bulmadığını gösteren sayısız örneklerin var olmasındandır!

Ülke parasızlık çekerken, düşük faizle kredi verenin kılı kırk yarması gerekmektedir. Hele ahbap çavuş ilişkisi ile teşvikler yakın çevrelere dağıtılır ve gerçekten ihtiyaç sahibi olanlar ihmal edilirse, kimse kalkamaz bu vebalin altından.

Türkiye’de enflasyon yüzde 20! Mevduat faizi yüzde 25! Kredi faizi yüzde 35-40! Hâl böyle iken Ziraat Bankası, farkı “Hazine” tarafından ödenmesi şartıyla yüzde 8.25 faizli kredi veriyor. Bu kredinin “ballı para”ya dönüşmemesi için herkesin sorumluluğunun bilincinde olması ve öyle davranması lazım.

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak