Tarih : 09.10.2018 - 23:08

9 Ekim 2018 Salı Türkiye Gündemi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programını açıkladı. Bu açıklamada 81 milyonu mücadeleye davet vardı ve Albayrak; “Ne kadar çok katılım olursa başarı o nispette yüksek olur” dedi… CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Esnaftan istediğiniz yüzde 10 indirimi, elektrik ve doğalgaza da yapacak mısınız” diye sordu. MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Yüzde 25’lere çıkan enflasyon ve faizden biz de rahatsızız” dedi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise şu ifadeyi kullandı: “Sen ‘bulgur pilavı’ ve ‘ayran’ demeden, vatandaşa ‘sabır’ diyemezsin!”

9 Ekim 2018 Salı Türkiye Gündemi

9 Ekim 2018 Salı Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      TOPYEKÛN ENFLASYONLA MÜCADELE PROGRAMI

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programını açıklarken şu ifadeyi kullandı:

"Tüm firmalarımızdan asgari yüzde 10 indirim yapmaları konusunda karara vardık. Katılanlara teşekkürler ancak katılmayanlara da bir şey diyemem. Gerek TOBB, gerek TÜSİAD tüm kurumlarımız olsun, firmalarla birlikte bu sürecin iletişimi içindeyiz. Topyekûn mücadeleye katılanlar belirlenen logo ile asgari yüzde 10 indirim uygulayacaklarını açıkladılar. Sene sonu yapılan indirimlere ek olarak yapılacak bir indirim olacak. Bu mücadeleye omuz verin, sahip çıkın. Bu logo ile dükkanlarımızı, AVM'lerimizi süsleyeceğiz."

 

2)      BU MÜCADELEYE SAHİP ÇIKIN

 Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Bu mücadeleye sahip çıkın” diye seslendi ve bu kampanyanın katılım miktarında başarılı olacağını söyledi.

 

3)      TÜRKİYE ŞAHLANACAK DİYORDU DOLAR ŞAHLANDI!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi ve şöyle dedi:

“Gazi Üniversitesi'nden bir resmi yazı. Hayati zorunluluğu yoksa ameliyat etmeyin, 'para yok' diyor! Türkiye'yi bu hale getirdiler. Dolar uçtu, vatandaş borç batağında. Oyu bana verin Türkiye şahlanacak diyordu. Ne şahlandı? Dolar!

 

4)      ELEKTRİKVE DOĞALGAZA DA YÜZDE 10 İNDİRİM UYGULAYACAK MISIN?

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Devlet hiç indirim yapmayacak mı” diye sordu ve esnaftan istenilen yüzde 10 indirimi devletin de yapması gerektiğini söyledi.

 

5)      YÜKSEK ENFLASYON VE YÜKSEK FAİDEN BİZ DE ŞİKAYETÇİYİZ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yüzde 25’e varan politika faizlerindeki artan konkordato ilanlarından, tüketici enflasyonundaki yüzde 24,52’lik tırmanıştan, yeni ekonomi programının tartışmaya açılmasından, kabaran dış borçtan, azgınlaşan hayat pahalılığından kendilerinin de şikâyetçi olduğuna vurgu yaptı ve şu sözünü şöyle bağladı:

“Ancak bu ülke hepimizin. Bu millet biziz. Bu devlet bizim. Felaket tellallarına soruyorum: Çığ düşerse kurtulacağınızı mı sanıyorsunuz?”

 

6)      BULGUR PİLAVI VE AYRAN DİYEBİLİYOR MUSUN?

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in gündeminde de Bakan Albayrak’ın açıkladığı “Topyekûn Mücadele Programı” vardı. Akşener, “Sen ‘bulgur pilavı’ ve ‘ayran’ demeden vatandaşa ‘sabır’ diyemezsin” dedi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın günler önceden açıklayacağı duyurulan"Enflasyonla mücadele programı” genişletilip 81 milyonu içine alacak bir şekle sokuldu ve adı “Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı” oldu. “Orta Vadeli Program” da aynı akıbete uğratılıp “Yeni Ekonomi Programı”  adı altında sunulmamış mıydı? Şu son günlerde o kadar çok program açıklandı ki, birkaç gün içinde çöpe atılan bu programların sayısı da adı da unutuldu gitti. Daha iki gün önce “Cumhurbaşkanı çok önemli açıklama yapacak” denilmiş ancak Erdoğan, partisinin grup toplantısında İsmet İnönü’nün Amerikan bayrağı taşıdığı fotoğraf göstermekten öte bir şey dememiş ve sadece gündem oluşturmakla kalmıştı! Bakan Albayrak’ın “Enflasyonla Mücadele Programı” da öyle oldu ve dağ fare doğurdu” durumu yaşandı!

Hükümet’in en yetkili iki insanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hazine Bakanı Albayrak; her geçen gün semizleşen enflasyon canavarı ve onun getirdiği kriz karşısında çaresiz kaldı! Çözüm üretemedikleri yetemezmiş gibi ne yapacaklarını da bilmiyorlar!

Berat Albayrak’ın bugünkü açıklaması çaresiz ve bilgisiz olduklarını kabak gibi ortaya çıkardı. Albayrak “yüzde 10 indirim”den söz etti. “Elektriğe, suya, doğalgaza, nakliyeye bu kadar zam gelmişken ben ekmeği 2 TL’den aşağı fiyatla satarsam zarar ederim” diyen fırıncıya hem “1 TL’den yukarı satmayacaksın” deyip yaptığı zammı geri alacaksın hem de ondan yüzde 10 indirim yapmasını isteyeceksin! Bunlar “çaresizik” alameti! Fırsatçılara zemin hazırlaması da cabası! Adam etiket fiyatını yüzde 15 artırır ve altına da yüzde “10 indirim” yazarsa nasıl denetleyecekler onu acaba?  Tüm zabıta ve Ticaret Bakanlığı elemanlarını seferber etseler çıkamazlar işin içinden!

Hem sonra “enflasyon” demek, “ürünlerin pahalanması” demek değildir. Enflasyon, TL’nin döviz cinsi paralar karşısında değer kaybetmesidir. Onunla mücadele de yüzde 10 indirimle olmaz!En azından yetersiz kalır bu tedbir!

“Ekonomist” olduğunu iddia eden Erdoğan’ın “Faiz nedendir, enflasyon neticedir” tezine bir yenisi daha eklenmiş oldu: “Enflasyon sebep, dövizdeki artış neticedir!” O da yanlış, o da! Türkiye bu yanlışlarla krizden çıkamaz! Önce doğru yolu, doğru yöntemi bulması lazım.

 

 

 

  

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak