Tarih : 09.03.2018 - 23:47

9 Mart 2018 Cuma Türkiye Gündemi

Türk askeri Cinderes’i teröristlerden temizledi ve Afrin kapısına dayandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 48 günde toplam 3 bin 71 teröristin öldürüldüğünü bildirdi ve “Askerimizin Afrin şehir merkezine girmesi an meselesi” dedi… Erdoğan ayrıca dün “14-15 asır önceki kurallar bugün uygulanamaz. Dinde güncelle diye bir şey var” şeklindeki sözlerini “Reform istemek gibi bir düşüncemiz yok” diye tevil etti… Başbakan Binali Yıldırım, Nurettin Yıldırım’ın sözlerine “deli saçması” dedi… Diyanet İşleri Başkanı “Bilginin adresi biziz” derken, “MÜ İlahiyat Fakültesi, “Cumhurbaşkanımız her şeyin en doğrusunu biliyor” açıklaması yaptı.

9 Mart 2018 Cuma Türkiye Gündemi

9 Mart 2018 Cuma Türkiye gündemi; özetle şöyle:

 

1)      3 BİN 71 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Zeytin Dalı Harekâtının 49’uncu günüydü bugün. TSK, geride kalan 48 günde 3 bin 71 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Cinderes’in teröristlerden temizlenmesiyle Afrin yolu açıldı.

 

2)      AFRİN MERKEZİNE GİRMEK AN MESELESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afrin’in kuşatılmasıyla ilgili son engellerin de kaldırılmak üzere olduğunu bildirdi ve “Askerimizin şehrin merkezine girmesi an meselesi” dedi. Erdoğan sözlerini “Bugün Afrin’deyiz, yarın Münbiç’te olacağız. Ertesi gün Fırat’ın doğusunu temizleyeceğiz” diye tamamladı.

 

3)      BUNLARIN HEPSİ TEZGÂH

Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan, CHP’nin “sandık güvenliği” ile ilgili yaptığı ziyaretleri de değerlendirdi. “CHP partimizi ziyaret etme noktasında kaldı” diyen Erdoğan, bunların hepsi tezgâh olduğunu ileri sürdü.

 

4)      REFORM HADDİMİZE Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün din hakkında yaptığı konuşmada “14-15 asır önceki kurallar bugün kullanılamaz” demiş ve o günkü kurallara göre konuşanları, “Dinde güncellemenin gerektiğini bilmeyecek kadar aciz bunlar” diye eleştirmişti. O sözlerine tepki geldiğini gören Erdoğan, “Dinde reform yapmak haddimize mi? Asla” deyip; maksatlarının kimsenin dini karikatürize etmesine izin verememek olduğunu söyledi. Erdoğan sözlerini, “Naslar asla değişmez tamam ama bir de mecelle kaidesi var. İçtihat yapmak lazımdır. Zamanın değişmesi ile ahkâmları da uygun şekilde değiştirmezsek yerimizde sayarız.”

 

5)     DELİ SAÇMASI

Başbakan Binali Yıldırım Cuma namazı çıkışı yaptığı açıklamada son günlerin tartışma konusu OLAN dini konuşmalara temas etti ve “Ölçümüz kitap ve sünnettir” dedi. Binali Yıldırım, “Mikrofonu eline geçiren, sosyal medyanın başına geçen ahkâm kesiyor” diyerek; “Asansörde halvet olur” diyen Nurettin Yıldız gibi kişilerin sarf ettiği sözler için “deli saçması” nitelemesi yaptı.

 

6)      MECELLE KURALLARI DEĞİŞİR

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İslam’da güncelleme diye bir şey vardır” sözüne açıklama getirdi ve bu sözlerden “Mecelle kurallarının değişmesi gerektiği anlamının çıkarılması gerektiğini” ifade etti.

 

7)      DİYANET VAR

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da “dinde güncelleme” tartışması konusunda konuştu. Başkan Erbaş, “Bizim gözümüz kulağımız Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Din İşleri Yüksek Kurulu’nun vermiş olduğu bilgilerde olmalıdır” dedi.

 

8)      SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ GİBİ DÜŞÜNÜYORUZ

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin yaptığı yazlı açıklama da oldukça ilginçti: Fakülte, “Sayın Cumhurbaşkanımız çok doğru söylüyor. Biz de Sayın Cumhurbaşkanımız gibi düşünüyoruz” dedi. İlahiyat Fakültesi açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Siz İslam’ın 14-15 asır öncesi hükümlerini bugün uygulayamazsınız” şeklindeki beyanına tamamen katıldıklarını bildirip “Erdoğan’ın sözlerini çarpıtma gayreti içinde olanların varlığına temas etti.

 

9)      NURETTİN YILDIZ SUSTU

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız, herhangi bir açıklama yapmazken; sosyal medya hesabına “Bana algı operasyonu yaptılar” ibaresini koydu.

 

10)   KILIÇDAROĞLU İZİN VERMEZSE TV’YE ÇIKMAK YOK

CHP Olağanüstü Tüzük Kurultayı yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu tek ses olmalarını gerektiğini söyledi ve milletvekillerinin konuşmasına ambargo koydu. Kılıçdaroğlu, “Benden izinsiz kimse televizyona çıkamaz” dedi. Ben yoksam partim de yok diyenlerin dava insanı olmayacaklarının altını çizen Kılıçdaroğlu, “Öyle düşünenlerin yeri CHP kapısının önüdür” diye konuştu.

 

11)   HARAMİ REJİMİNE SON VERECEĞİZ

Kılıçdaroğlu’nun Ak Parti İktidarı için “Bu rejimin, bu düzenin adı hanedan rejimidir. Haramilerin rejimidir” dedi ve “Haramilerin saltanatını yıkmadıkça rahat uyumayacağız” ifadesini kullandı.

 

12)   SP’DEN ATATÜRK’E ÖVGÜ

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, Atatürk’e övgüler yağdırdı. Atatürk’ün kahraman olduğuna işaret eden Aydın, “Bizim cumhuriyetin değerleriyle bir meselemiz yok” diyerek; cumhuriyetin, mazlumların sığınacağı liman olduğunu söyledi.

 

13)   AK PARTİ’DEN OTOBÜSLÜ ANKET

Ak Parti otobüsle anket yapmaya hazırlanıyor. Bugün Türkiye’nin dört bir yanına dağılan otobüsler büyükşehirlere gidecekler ve anket yapacaklar.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Türkiye gerçekten garip bir ülke: Şu son günlerde yaşanan ise garipliğin daniskası!.. Nurettin Yıldız isimli bir kişi, son birkaç gündür kendince dini yorumlar yaparak çarşının karışmasına sebep oldu. Yıldız, konuşmak için tam da çocuk tacizlerinin ve kadına şiddetin konuşulduğu bir dönemi seçmişti.  Üst üste açıklamalar yaptı ve toplumun öfkesini üzerine çekti. Ona haddini bildiren birinin olmaması daha da öfkelendirdi vatandaşı. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün (8 Mart Dünya Kadınlar Günü), açtı ağzını yumdu gözünü ve Nurettin Yıldız’a verdi veriştirdi. Erdoğan’ın hedefinde sadece Yıldız yoktu. Ona dediğinin çok daha fazlasını onun gibi düşünenlere söyledi. 14-15 asır önceki kuralların bugün uygulamayacağına vurgu yapan Erdoğan, “Bunlar dinde güncelleme diye bir şeyin olduğunu bilmekten dahi acizler” dedi. İşin garipliğine bakın ki, Erdoğan’ın sözleri Nurettin Yıldız’ın sözlerinden de fazla infiale sebep oldu ve çarşı hepten karıştı. Ak Parti’nin oy deposu olan cemaatler bu sözlere tepki göstermiş ve Erdoğan’ı dinde reform yapmakla suçlamışlardı. Erdoğan, kritik bir dönemde ayağının altındaki kumların kaymaya başladığını hissedip hemen yeni bir açıklama yapma ihtiyacı duydu ve “Reform mu? Asla” dedi ve “Mecelle”den söz etti. O bir kanundu ve kanunlar zamanın şartlarına göre değiştirilebilirdi. Cemaatler de onun bu açıklamasını yedi!

Erdoğan aynı zamanda Diyanet’i de göreve çağırmıştı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bu çağrıya anında cevap verdi ve “Biz buradayız” dedi. En yeni ve en taze yorumların kendilerinde olduğuna dikkat çekti. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi de yazılı bir açıklama yapıp “Sayın Cumhurbaşkanımız çok doğru söylüyorlar” dedi. Başbakan Binali Yıldırım ise her zamanki esprilerinden birini yapıp “Bu sözler deli saçması” ifadesini kullandı. Kimin sözü için “deli saçması” dedi pek anlaşılamadı ama o da görevini yapıp konuşmuş oldu. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim kalın zaten günün erken saatinde “Mecelle” fikrini ortaya atmış ve meseleye muğlaklık kazandırmıştı!

Sözün özü: Türkiye, “Bir yanlış yaptım. Rabbim ve milletim beni affetsin” diye vatandaştan helallik alıp yola devam etmeye müsait bir ülke. Korkma, affedilirsin; yürü!

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak