Tarih : 09.02.2019 - 23:20

9 Şubat 2019 Cumartesi Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İktidarın terörle verdiği mücadeleyi görmeyip de patates ve soğanı konuşmasını eleştirdi ve “Bunlar George’un Hans’ın fikri” dedi… Ankara ve İstanbul’da ucuz sebze çadırları kurulmaya başladı. Pazartesinden itibaren çadır, mobil otobüs ve TIR’larda sebze satışı başlıyor. Ürünlerin, üreticiden alınan fiyatla satılacağı bildirildi. Erdoğan, oturması uygun olmayan yerlerde kentsel dönüşümü başlatacaklarını söyledi.

9 Şubat 2019 Cumartesi Türkiye Gündemi

9 Şubat 2019 Cumartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      BEN MEHMET’İMİ GİYDİRİYOR, SİLAHLANDIRIYORUM; ONLAR, ‘BİBER PATLICAN’ DİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan muhalefetin pazardaki pahalılığı konu etmesini eleştirdi ve şöyle dedi:

“Lütfen samimi ve dürüst olalım. Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te ve Kandil'de terörle mücadele verirken; birileri bizi farklı yerlerden vurmaya çalışıyor. Ne diyorlar? 'Domates, patlıcan, sivri biber' diyorlar. Düşünün, bir merminin fiyatı nedir? Benim Mehmet'imin giyinip kuşanması ve teröristlere karşı verdiği bu mücadelenin bedeli nedir? Bunu düşünün. Bunları bu iktidar yapıyorsa, bu iktidar başarıyorsa siz daha hala kalkıyor, 'Patates, soğan, domates, sivri biber' bunlarla konuşuyorlar. Yani bizi George, Hans bir yerlerden vurmak istiyor. Bunlar da George'a Hans'a önayak oluyorlar. Biz bu mücadeleyi bugüne kadar kazandık ve kazanmaya da devam edeceğiz. Eğer birileri marketlerde şuralarda buralarda yapıyorlarsa, kabine toplantısında da açıkladım, gerekirse tanzim satışları belediyelerimizin eliyle kurarız ve en ucuz fiyata da buralara ürünleri getiririz. Şu anda Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Ticaret Bakanlığımız, Gıda Tarım Bakanlığımız başladılar."

 

2)      KARTAL’DA ÇÖKEN BİNADA HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 19 OLDU

Kartal’da çökme sonucu 19 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan binada inceleme yapan ve hastanede yatan yaralıları ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “3 kata müsaade edilmiş olmasına rağmen 8 kat, 10 kat gibi inşaat yapmışlar” dedi ve şu açıklamayı yaptı:

“Artık sabrımız taştı. Açık söylüyorum, net söylüyorum. Buralarda oturulması uygun değildir kanaati oluştuğu takdirde, ‘acaba müsaade eder misiniz’ filan demeyeceğiz. Kentsel dönüşümü, değişimi kesinlikle uygulayacağız.”

 

3)      UCUZ SEBZE SATIŞI BAŞLIYOR

İstanbul ve Ankara’da ucuz sebze çadırları kuruldu. Mobil otobüs ve TIR’dan da satış yapılacağı açıklandı. Tanzim satışlar başlıyor. Üreticiden alınan fiyatlarla tüketiciye satılacağı bildirildi!

 

GÜNDEMİN YORUMU:

Kusuru kim yerde bulsa alır ki, siyasetçi alsın? Bedava bulsa yine almaz! Pazar tezgâhlarındaki ürünler cep yakıyor! Erdoğan Hükümeti, tezgâhtaki ateşi düşürmek için ucuzluk çadırı kuruyor! Köşe başlarına koyduğu TIR’lar ve mobil otobüslerde patates, soğan, domates biber satmaya hazırlanıyor. Hem de üreticiden aldığı fiyatla satacakmış!.. Bu gibi uygulama rahmetli Necmettin Erbakan “Pansuman tedbir” derdi. Erbakan’ın eleştirdiği, yerden yere vurduğu işi şimdi talebeleri yapıyor!.. Üreticiden aldığı ürünü, tüketiciye satmaya hazırlanıyor. Ürün tarladan tüketiciye ulaşıncaya kadar yüzde 30 fire veriyor! Ayrıca ürünün nakliyesi ve depolanması var. Bir de satışı yapacak olan elemana ihtiyaç var tabii. 3 liraya aldığı bir ürünü 5 liraya mal edip 3 liraya satarak tüketiciyi memnun etmeyi düşünüyor ama aynı zamanda ekonominin de içine…

Ya Erdoğan’ın pahalılığa tepki gösterenlere verdiği cevaba ne demeli? “Türkiye iç ve dış düşmanlara karşı mücadele ederken patlıcan ve biberi konuşmak” da ne demek oluyormuş! Bunların George ve Hans’tan ne farkı varmış! Biraz pahalı yense ya da hiç yenmese ne olurmuş!

Erdoğan, bugün Kartal’da göçen binada incelemede bulundu ve “Kentsel Dönüşüm” dedi.  Eğer, bir yerde ‘oturulması uygun değildir’ kanaati hâsıl olursa orada kentsel dönüşüm ve değişimi uygulayacaklarını söyledi. Tamam da uygulanan “Kentsel Dönüşüm”ün adı “Rantsal Dönüşüm” olalı yıllar oldu. Çöken bina, vatandaşın rant kapma arzusunun bir sonucu değil mi? O rantı vatandaştan alıp müteahhide vermenin ne anlamı var ki? Deveye sormuşlar, boynun niye eğri diye. “Nerem doğru ki” demiş!

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak