Tarih : 07.09.2019 - 19:34

ABD VE RUSYA TÜRKİYE’YE HA BİRE BİR ŞEYLER SATIYOR! NEDEN?

Rusya Türkiye’ye S-400 füzesi satmıştı. Şimdi SU-57 ve SU-35 satmaya çalışıyor. ABD ise F-35 projesine dâhil etmiş ve Türkiye’nin 1 milyar 500 milyon dolarını almıştı. Şu an ne o para var, ne de F-35! Fakat ABD Ticaret Bakanı Türkiye’de ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarmayı müzakere ediyor. Bu rakam ancak yüzlerce Boeing satın almakla yakalanır!..

ABD VE RUSYA TÜRKİYE’YE HA BİRE BİR ŞEYLER SATIYOR! NEDEN?

7 Eylül 2019 Cumartesi Türkiye Gündemi Yorumu:

 

Şu Suriye ne işler açtı Türkiye’nin başına!.. İlk hamle “açık kapı” politikasıyla 4 milyon Suriyeliyi kabul etmekle oldu. Hadi onu “’ensar-muhacir’ kültürü içinde eritti” diyelim; onunla kalmadı ki! Suriye sınırları civarında Rus askeri uçağını düşürdü; karşılığında S-400 almak zorunda kaldı!.. Yine Suriye için ABD takıştı; 1,5 milyar dolar peşinat vermesine rağmen ABD, Türkiye’yi F-35 projesinden çıkardı. O yetmezmiş gibi eğitim için ülkelerinde bulunan Türk pilotlarını da Türkiye’ye gönderdi.

Türkiye’nin ÖSO güçleriyle birlikte bazı muhalif güçleri tuttuğu İDLİB’i, Rusya destekli Suriye güçleri vurmaya başlayınca Erdoğan soluğu Moskova’da aldı. “Ne iyi ettin de geldin” diyen Putin, Erdoğan’ı hemen Moskova MAKS-2019 Fuarı’na götürdü ve dondurma ısmarlayıp SU-35 ve SU-57 savaş uçaklarını gösterdi. Bu uçaklar Erdoğan’ın çok hoşuna gitti ve bir heyeti Moskova’da bıraktı, “pazarlık yapsınlar” diye!..

Türkiye, Suriye’de ABD ile de uyuşamıyor. ABD “Güvenli Bölge” hususunda Türkiye’yi oyalayıp duruyor. Bu arada YPG’ye silah ve teçhizat yardımı yapmayı da ihmal etmiyor tabii. Erdoğan, ABD’ye “Müttefik gibi davran” diye meydan okudu ve Münbiç’teki oyalama taktiğine “Güvenli Bölge” meselesine izin vermeyeceğini söyledi. Nihayetinde Eylül sonuna kadar müsaade etti. “Ya yaparsın, ya da ben kendim yaparım. B planım da var benim, C planımda” dedi. ABD bu konuda “evet” de demiyor “hayır” da. En sonunda bir ara formül bulundu ve biri Türk, biri ABD’li general helikoptere binip keşif uçuşu yapmaya başladı. Dün üçüncüsü gerçekleşti bu uçuşun. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, havada başlayan müşterek devriye görevinin yarın karadan da yapılacağını duyurdu. Helikopterden inen generaller yarın zırhlı araca binip Fırat’ın doğusunda ortak devriye görevi yapıp dönecekler! Ne işe yarayacaksa?!.

Bu devriye turları devam ededursun, ABD Başkanı Trump bugün Ticaret Bakanı Wilbur Ross’u Türkiye’ye gönderdi. Wilbur Ross ile görüşen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, müzakerelerin dört gün süreceğini ve iki ülke arasındaki dış ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma yollarını arayacaklarını bildirdi. Pekcan, müzakerenin çok olumlu geçtiğini açıkladı ve yol haritasını Salı günü açıklayacaklarını duyurdu. Türkiye – ABD dış ticareti hâlihazırda 20 milyar 700 milyon dolar civarında. Türkiye ABD’den geçen sene 12 milyar 400 milyon dolar tutarında hava taşıtı, tıbbi cerrahi cihazı, teknoloji ürünü ithal etti. Onun karşılığında 8 milyar 300 milyon dolarlık demir-çelik, alüminyum, mermer ile uçak yan sanayi ile ilgili parça ihraç etti.  

ABD ile dış ticareti 100 milyar dolara çıkarmak için Türkiye’nin ABD’ye ihracatından ziyade ABD’den ithalatının artması lazım. O da Türkiye’nin yüzlerce Boeing satın alması demektir. Ya da F-35 ve Patriot Füzesi!

Türkiye ile Suriye’de ortak devriye görevi yapan, dış ticaretini 100 milyar dolara çıkarmayı düşünen ABD’nin Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına, Türkiye’nin Güneydoğu illerine ‘terörizm’ ve ‘keyfi gözaltılar’ sebebiyle seyahat etmeme uyarısı yaptı. Bakanlık bu illeri, 'Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Gaziantep, Hakkâri, Hatay, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van' olarak sıraladı.

Suriye için Türkiye ne varsa verdi, hâlâ da veriyor ama ne gelen Suriyelileri geri gönderebildi. Ne ABD ve Rusya’nın baskısından kurtulabildi! Ha bire veriyor. Ha bire veriyor!..

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak