Tarih : 19.07.2018 - 09:35

Adnan Oktar ve grubu tutuklandı

Adnan Oktar grubuna yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak adliyeye getirilen şüphelilerin tutuklanmasının ardından, Adnan Oktar da sabah saatlerinde tutuklandı. Toplam 143 kişi tutuklanırken, 19 kişi de serbest bırakıldı. Adnan Oktar, mahkemedeki ifadesinde suçlamaları kabul etmedi.

Adnan Oktar ve grubu tutuklandı
 • Adnan Oktar grubuna yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak adliyeye getirilen Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 143 şüpheli tutuklandı.
 •  

   

  Mahkemede, çocuklara cinsel istismarda bulunduğu iddialarıyla ilgili soruları yanıtlayan Adnan Oktar, iddiaları çirkin bulduğunu söyleyerek reddetti. Atılı suçlamaları kabul etmediğini söyleyen Adnan Oktar, "Geniş bir arkadaş grubum vardır. Lakap kullanırım ancak kod adım yoktur" dedi.
 •  

   

  İfadesinde ayda 3500 lira geliri olduğunu beyan eden Oktar, başka geliri olmadığını söyledi. 

  Kendisine kumpas kurulduğunu da öne süren Adnan Oktar, yurt dışında yaptığı görüşmelerinin Türkiye aleyhine değil, lehine olduğunu söyledi.

   

 •  

   

  Oktar, küçük kızları evine alarak tacizde bulunduğu iddialarını da kabul etmedi. 
 • Adnan Oktar suçlamaları reddederken "Hukukun içinde yaşayan bir kişiyim, halkın içinde yaşayan bir kişiyim. Herkes beni görür tanır. Gittiğim yerler bellidir. Gizli anlaşılmaz örgüt lideri değilim, Dürüst insanlarla yaşamayı seven, dost olmayı seven, arkadaş çevresi olan bir kişiyim. İddiaları çirkin buluyorum, kabul etmiyorum." ifadelerini kullandı.
 •  

   

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen soruşturma doğrultusunda gözaltına alınan ve tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edilen 182 şüpheliden 162'sinin işlemleri tamamlandı.

 •  

   

  Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından sorgulanan, aralarında Adnan Oktar'ın da bulunduğu 143 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi. 5 kişi Emniyet, 1 kişi Savcılık, 13 kişi Adli Kontrol şartıyla olmak üzere toplam 19 kişi serbest bırakıldı.

 •  

   

  Aralarında örgüt yöneticilerinin de olduğu 25 şüphelinin hakimlikteki işlemleri ise devam ediyor.

 •  

   

  Savcılık, örgüt lideri olduğu öne sürülen Adnan Oktar ile Didem Ürer, Alev Babuna, Ayşegül Hüma Babuna ve Ahmet Oktar Babuna'nın da aralarında bulunduğu 59 şüpheliyi "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "çocuğun cinsel istismarı", "nitelikli cinsel saldırı", "şantaj", "mal varlığı değerlerini yurt dışına çıkarma", "cebir, şiddet ve tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" suçlarından tutuklanmaları istemiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk etti. 

 •  

   

  Savcılığın hazırladığı sevk yazısında, şüpheli Adnan Oktar'ın örgütü kurduğu ve dini değerlere zarar vermek, toplumun yapısını bozmak ve haksız elde ettikleri kazançları meşrulaştırıp lüks bir hayat sürerek devamlılığını sağlayacak şekilde yapılandırdığı anlatıldı.

  Yorum Ekle

  Ad soyad

  Ceynak