Tarih : 29.07.2019 - 20:45

AK PARTİ, BURSA VE TRABZON BELEDİYE BAŞKANLARI İÇİN NEDEN BİR AÇIKLAMA YAPMIYOR?

29 Temmuz 2019 Pazartesi Türkiye Gündemi: Esnaf biten ÖTV ve KDV indiriminin tekrar uygulanmasını istiyor. Firmalar bankalara olan borçlarının yeniden yapılandırılmasını bekliyor. Hükümetin tekli ettiği zammı az bulan işçi sendikaları grev hazırlığı yapıyor. Hükümet ise talepleri nasıl karşılayacağını düşünüyor!

AK PARTİ, BURSA VE TRABZON BELEDİYE BAŞKANLARI İÇİN NEDEN BİR AÇIKLAMA YAPMIYOR?

Otomotiv pazarı Avrupa’da yüzde 2, Türkiye’de yüzde 50 daraldı. Ağır taşıt pazarındaki daralma ise yüzde 60’ı buldu. İnşaat sektöründe işler durma noktasına geldi. Satışlar ise yüzde 30 düştü. ÖTV ve KDV indirimlerinin sona ermesiyle beyaz eşya ve mobilya satışları bıçakla kesilir gibi kesildi!  Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yavaşlayan sektörlerin canlanması için beyaz eşya ve mobilyada yılsonuna kadar vergi indirimlerinin yeniden getirilmesini istedi. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, temmuz ayı temel gıda enflasyonun geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 oranında arttığını açıkladı! Meclis tatile girmeden önce mali kesime olan borçlarını ödeyemeyen firmalara yeniden yapılandırma fırsatı veren 7186 sayılı Kanunu çıkardı! Hükümetin teklif ettiği zammı beğenmeyen sendikalar grev kartını gösterdi!

 

Hükümet, bu beklentileri nasıl karşılayacağını düşünedursun; belediye başkanları “cukka” derdinde. Bursa ve Trabzon belediye başkanları, kendilerini belediyenin şirketlerine genel müdür atayıp çifte maaş aldılar. Bunlar Ak Partili belediyle başkanları ve Ak Parti konuyla ilgili tek bir açıklama yapmadı! Suiistimal bu. Ak Partili yapar da CHP’li yapmaz diye bir kural yok. CHP’li başkan da yaptı. Torbalı Belediye Başkanı, 24 yaşındaki oğlunu belediyenin şirketine müdür atadı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ak Parti gibi belediye başkanına sahip çıkmadıklarını bildirdi ve “Hiçbir belediye başkanının, CHP olarak yerel yöneticilerin birinci ve ikinci derece yakınlarının belediyelerde, iştiraklerinde, şirketlerde görevlendirilmemesi, bu konuda kendilerinin belediyelerden ayrıca maaş huzur hakkı almamaları noktasında bir kanun teklifi hazırlıyoruz” dedi. Hani, “koyun can derdinde, kasap et derdinde” derler ya; aynen öyle!

Hava zaten sıcaktı, ekonomi ve siyasetin ateşi iyice artırıyor bu sıcağı!..  

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak