Tarih : 10.03.2018 - 22:47

Akşener: “Şeker fabrikalarını sattırmayacağız!”

Şeker fabrikalarını sattırmayacaklarına vurgu yapan Meral Akşener, Konya’da yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Almanya ve Fransa, Avrupa'daki en büyük şeker üreticisi iki ülkedir. Nişasta bazlı şeker kullanımı her iki ülkede de yüzde 1'in altında ama bizde yüzde 15 ve eğer şeker fabrikaları satılırsa bu oran daha da yükselecek!”

Akşener: “Şeker fabrikalarını sattırmayacağız!”

 İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Almanya ve Fransa, Avrupa'daki en büyük şeker üreticisi iki ülkedir. Nişasta bazlı şeker kullanımı her iki ülkede de yüzde 1'in altında. Ama bizde yüzde 15 ve eğer şeker fabrikaları satılırsa bu oran daha da yükselecek." dedi.

İyi Parti Lideri Meral Konya’daydı. İlk olarak Mevlana Müzesi'ni ziyaret eden Akşener, ardından partisinin il başkanlığı binasının açılışını gerçekleştirdi ve daha sonra da bir otelde düzenlenen partisinin Konya 1. Olağan Kongresi'ne katıldı.

Akşener, kongrede yaptığı konuşmada, 6 il dışında tüm Türkiye'de teşkilatlanmalarını tamamladıklarını belirtti.:

 

"Biz milletimizin proje partisiyiz"

 

Tarihte bu kadar kısa ve hızlı bir sürede teşkilatlanmaya giden başka bir siyasi parti olmadığını ifade eden Akşener, "Bütün siyasi partiler önce grup kurmuş daha sonra teşkilatlanmıştır. Dolayısıyla biz sahada teşkilatlanarak üste doğru geldik. Bize 'proje partisi' diyorlar. Evet, doğru, biz milletimizin proje partisiyiz. Milletimiz bu partiyi kurdu, biz de bekçisiyiz" diye konuştu.

 

Akşener, sırtını millete yaslamış bir siyasi hareket olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

 

"Almanya ve Fransa, Avrupa'daki en büyük şeker üreticisi iki ülkedir. Nişasta bazlı şeker kullanımı her iki ülkede de yüzde 1'in altında ama bizde yüzde 15 ve eğer şeker fabrikaları satılırsa bu oran daha da yükselecek. Bu fabrikaların satılmasına izin vermeyeceğiz. Bunun için gereken her şey yapılacaktır. Şayet satacaksanız o fabrikadaki işçilere ve sendikalara satarsınız. Gözlerimiz de üstünüzdedir. Biz sizin küçük ortağınıza benzemeyiz."

 

Eski bir akademisyen olduğunu anlatan Akşener, şöyle devam etti:

 

"Bildiğim bir şey vardır. Eğer kişi ve kurumlar korkarsa, kendileri korktuğu için karşısındaki herkesi ve her şeyi korkutmak isterler. İşte biz onun için cesuruz. Biz diyoruz ki, Sayın Erdoğan, korkmuyoruz. Sayın Erdoğan sen de korkma kardeşim. Korkaklar, abuk subuk davranışlarda bulunurlar. Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu şartlar budur. İYİ Parti önce Türkiye'ye iyi geldi. Sonra da başta Sayın Erdoğan olmak üzere AK Parti mensuplarına iyi gelecektir."

Akşener, partileri kurulduktan sonra her gittiği yerde tarım, sanayi, eğitim ve işsizlik üzerinde durduğunu, bu alanlardaki soruları anlatmaya devam edeceğini bildirdi.

 

"DÜN TARTIŞSAYDIK, BUGÜN AFRİN'İ KONUŞMAYACAKTIK"

İYİ Parti OHAL şartlarında kurulmuş, bir cesurlar hareketidir. Milletimiz kurdu, sizler kurdunuz, başına bizi emanetçi koydunuz. Tek bir hedefimiz var... Konuşan Türkiye. Türkiye konuşabilseydi, annelerin, babaların, gençlerin, çocukların sesine kulak verilseydi, bugün Afrin'i konuşmazdık. Milletimizle istişare etselerdi, Suriye'yi, Irak'ı, Mısır'ı konuşabilseydi bugün Afrin'i konuşuyor olmazdık. Eğer o gün konuşabilseydik, Suriye'nin içinde oluşan PKK'nın kurduğu 30 bin -40 bin kişilik ordulaşmış gücü bugün konuşuyor olmazdık. Dün tartışsaydık, bugün konuşuyor olmazdık.

"BOŞ YERE KABADAYILIK YAPMASIN"

 

2010 Anayasa değişimini konuşabiliyor olsaydık, ki ben üzerime düşeni yaptım. Başta Mehmet Ali Şahin'e söyledim. Gelin yeni sivil, bütün toplumun fikirlerini alacağımız bir Anayasa yapalım. O gün benim omuzuma pıt pıt vurarak, merak etme her şey yolunda denildi. 

 

Konuşabilsek, tartışabilsek o Anayasa Meclis'e gelmezdi. 

 

Fethullahçı Terör Örgütü üzerinden tanım yapanları hain ilan ettiler, o gün kulaklarını açsalardı 15 Temmuz olmazdı. Siz, devleti sokaktan topladınız. Boş yere kimse kabadayılık yapmasın. Millet kurtardı.

Dış politikada konuşulmaya konuşulmaya hata yapılıyor. Mehmetçik yapılan yanlışları düzeltiyor. Afrin geç kalmış bir hamledir. Menbiç ve Fırat'ın doğusu Türkiye'nin bekası için önemlidir.  

Eğer sizi ve bizi dinliyorlar olsalardı, bugün Türkiye'nin Güney sınırlarında PKK olmazdı. 

Kongreye, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın yeğeni Sabri Erbakan'ın yanı sıra partililer katıldı.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak