Tarih : 06.11.2019 - 21:06

Ali Erbaş âlim, imam hatip âlim yuvası mı?!.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün ilahiyat ve imam hatip mezunlarına “âlim” dedi ve onları göreve çağırıp “dindar nesil istiyorum. O nesil sizin elinizde yetişecek” dedi. Erdoğan’ın bu sözleri, ilim ya da bilimden ziyade siyaset kokan sözlerdi. Okulu, kışlayı ve camiyi siyasetten uzak tutmak gerektiğini bir kere daha hatırlatmakta fayda var.

Ali Erbaş âlim, imam hatip âlim yuvası mı?!.

6 Kasım 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi Yorumu:

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 70. Yıl Kutlama Töreni'nde yaptığı konuşmada “dindar bir nesil” yetiştirme hususunda kararlı olduklarına vurgu yaparak; şöyle dedi:

 

“Bir zamanlar, ‘dindar bir nesil yetiştireceğiz’ dedim diye bana imam hatiplilerin bile saldırmıştı. Yine söylüyorum, dindar bir nesil yetiştireceğiz. Dindar gençlik yetiştiği zaman tinerciyi, hırsızı, alkolikleri görmeyiz.”

 

Geçmişte imam hatip öğrencilerinin 600 bine kadar çıktığına dikkat çeken Erdoğan, “Bir darbe ile bu sayı 60 bine indi! Elhamdülillah geldik, adımlar attık ve şu an 1 milyon 300 küsur bine varan imam hatip öğrencisi oldu. Şu anda da ciddi kampanyalar var. Bu konuda ilahiyat camiasına büyük görev düşüyor. Her bir ilahiyatçımız bilgisiyle, duruşuyla samimiyetiyle, ahlakıyla, ibadetiyle örnek olmak mecburiyetindedir. Böylece İslam yaşayışını toplumun her kesimine yayabiliriz.”

Dindar bir neslin yetişmesi için âlimlere, ilahiyatçılara, geleceğin âlimi olacak imam hatiplilere çok görev düştüğüne işaret eden Erdoğan, “Müslüman terörist olmaz” dedi. Müslümanlara “terörist” diyen Batı’nın aynaya bakmasını isteyen Erdoğan, “Esas terörist Batı’dır” dedi. Kemal Kılıçdaroğlu için ise “Muhalefet partisi lideri, Milli Suriye Ordusu için ‘terörist’ diyor. Bu kardeşlerimiz Mehmetçikle birlikte omuz omuza, ülkesi için mücadele ediyor” yorumunu yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, imam hatipleri yere göğe sığdıramıyor ama diğer okullar hakkında tek olumlu söz söylemiyor! Bunu herhangi biri söylese, “hadi canım sen de” der geçer insan ama sözün sahibi Cumhurbaşkanı. Eğitimden ve öğrencilerin kaliteli eğitim almasından sorumlu birinci kişi yani! Cumhurbaşkanı “kargadan başka kuş, imam hatipten başka okul” tanımam derse, en hafifinden görevini yapmamış olur.

 

Erdoğan’ın bugünkü kutuplaştırıcı konuşması, birçok yönüyle mercek altına alınması gereken bir konuşma oldu. “Âlim” dedi mesela. İmam hatip ve ilahiyat mezunları için “âlim” ifadesini kullanan Erdoğan, okuldakilerin de âlim olacağını söyledi! 1 milyon 600 bin âlim adayı yetmemiş olmalı ki Erdoğan, daha fazla imam hatip açacaklarının işaretini verdi.

 

Erdoğan’ın bu yaptığı siyasetten başka bir şey değildir. Eğer öyle olmasaydı, başka okul ve onların mezunları için de olumlu bir çift söz sarf ederdi. “İlahiyat Fakültesi Töreni’nde olduğu için böyle konuştu” denilebilir bugün için belki ama Erdoğan hep böyle konuşuyor! Meslek sanat okulu töreninde olsa yine “imam hatip” derdi mutlaka; çünkü imam hatip Ak Parti’nin arka bahçesi haline getirildi. Erdoğan imam hatiplileri överken onların iyi eğitim aldığını övmüyor aslında. O sayıları 600 bini bulan imam hatip mezunları çok daha iyi eğitim alıyor ve çok daha başarılıydı. Şimdikilerin başarısı, Ak Parti’de gösterdikleri performansla orantılı. Ak Parti’de ne kadar başarılı iseler kamuda da o kadar yüksek makamlarla ödüllendiriliyorlar. Partideki sadakati, kamuda liyakatmiş gibi değerlendiriliyor. Kamuda imam hatiplinin olmadığı yer kalmadı zaten! Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş âlim mi, siyasetçi mi? En önemlisi de itikadı doğru birisi mi? İlahiyat Fakülteleri, imam hatip okullarında öğretilen itikat bilgileri ne kadar doğru?

 

Okulu, kışlayı ve camiyi siyasetten uzak tutmak şarttır. Eğer aksi olursa, bumerang gibi döner uygulayanı vurur. FETÖ olayı bunun en taze örneğidir. “Başı secdeye değen kişiler” dendi ve onlardan zarar gelmeyeceği söylendi ama sonunda döndü diyeni vurdu! Okulları, camileri ve kışlayı siyasetten uzak tutun. Yoksa imam hatip de döner sahibini vurur!

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak