Tarih : 03.08.2019 - 20:49

BAHÇELİ’NİN DAVETİNE İYİ PARTİ’DEN İCABET OLMADI!

İYİ Parti 4. Kongresi’ni yaptı. Bu kongreyi ilginç yapan Devlet Bahçeli’nin davetiydi. “Kongrede MHP ile birleşme kararı alın” daveti yapmıştı ama İYİ Parti’den bu teklife olumlu cevap gelmediği gibi çok sert tepki geldi. Akşener, Bahçeli’yi “milliyetçiliği, kulüp üyeliği sanmakla” suçladı ve “Türk milliyetçiliğinin tapusu, Türk milletine aittir” dedi.  

BAHÇELİ’NİN DAVETİNE İYİ PARTİ’DEN İCABET OLMADI!

3 Ağustos 2019 Cumartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, iki gün önce seslendiği İYİ Partili milliyetçilere “Madem kongre yapıyorsunuz, MHP ile bütünleşme kararı alın” çağrısı yapmıştı. İYİ Parti bugün 4. Kongresi’ni yaptı. “Bugün geleceğin ilk günü” sloganıyla başlayan Kongre’den, Bahçeli’nin bu çağrısına olumlu cevap çıkmadı. Aksine, çok sert tepki geldi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, isim vermedi ama sözlerinin adresi Bahçeli’ydi. Akşener, Bahçeli’yi  “milliyetçiliği, kulüp üyeliği zannetmekle” suçladı ve “milliyetçiliğin sahibi bellidir. Türk milliyetçiliğin tapusu, Türk milletine aittir” dedi.

Meral Akşener, milliyetçilikle ilgili sözlerini sürdürürken şu ifadeyi kullandı:

“Sizin nereniz milliyetçi? Bir kişiye, beş kişi saldıran haydutlardan, ne milliyetçi olur, ne de adam olur! Siyasetçi yetiştireceğine, haydut yetiştiren zihniyetten, ne milliyetçi olur, ne de adam olur! Çözüm sunacağına, nefret saçanlardan, sokakta terör estirenlerden, ne milliyetçi olur, ne de adam olur!”

Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da söyledi söyleyeceğini. Akşener şöyle dedi:

“Türkiye darlık çekecek bir ülke değildir. En verimli topraklar üzerinde, yeraltı kaynakları zengin, genç, üretken bir ülkedir. Türk milleti yokluktan değil, basiretsiz yönetim anlayışı yüzünden darlık yaşıyor. Sayın Erdoğan'ın ve koskoca devlet hazinesini teslim ettiği damadının, günü kurtarmaya yönelik açıklamalarına bakmayın. Türkiye gibi yüksek potansiyele sahip bir ülkeyi, Merkez Bankası'nın “İhtiyat Akçesi”ne muhtaç hale getiren, işte o basiretsiz, savurgan yönetim anlayışıdır.”

İktidarı eleştiren sadece Akşener değildi. Diğer parti liderleri de eleştirdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu mesela. Çok ağır sözler sarf etti ve "Türkiye yanlış siyasetten ötürü farklı yerlere sürüklendi” diyerek; gerginliklerin, kavgaların sona ermesini istedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise Türkiye’nin güçlü olmadan dış politikada etkili olamayacağına vurgu yaptı. İktidarın güçlü olduğunu ispat etmek için “40 dereden su getirdiğini” ileri süren Karamollaoğlu; şöyle konuştu:

“Bizim insanımızı geçici olarak aldatabilirsiniz ama dışarıdakiler her gün röntgenimizi çekiyor, gerçekleri biliyorlar. Siz de biraz bu bilgilere itibar edin. İşsizliği zirve yapmış bir ülke, güçlü olduğunu iddia edemez. Geçen ay ihracatta zirve yapmışız bir de ithalatı söyleyin, söylemez. Eğitim ayrı bir sorun. Sağlık giderek ciddi bir problem haline geliyor. Adalete güven kalmadı. Nasıl güçlü ülke iddiasında bulunursunuz?”

Hazine ve Maliye Bakanı bugüne kadar çok sayıda toplantı yaptı; hepsinde de “dengeleme gerçekleşti” dedi ve “tünelin ucundaki ışığın görüldüğünü söyledi. 2019 Temmuz ayı otomobil satışı yüzde 66 düştü. Dengelenen ekonomi böyle mi olur?!.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak