Tarih : 31.07.2019 - 22:29

BU 20 MİLYAR DOLAR NEREDEN GELDİ?

31 Temmuz 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi Yorumu: Berat Albayrak, beklenen kötü senaryoların gerçekleşmediğini ve ekonominin bu yıl pozitif büyüme göstereceğini bildirdi. Albayrak ayrıca Haziran ve Temmuz ayında Türkiye’ye çok büyük oranda döviz girişi olduğunu söyledi. Merkez Bankası Murat Uysal ise 2019 yılı sonunda enflasyonun 13.9’a ineceğini açıkladı. ABD Merkez Bankası FED, faizi 25 baz puan indirdi. Türkiye’de nereden geldiği belli olmayan 20 milyar dolar konuşuluyor?

BU 20 MİLYAR DOLAR NEREDEN GELDİ?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün yaptığı açıklamada beklenen kötü senaryoların gerçekleşmediğine işaret etmiş ve ekonominin iyiye gittiğini söylemişti. Berat Albayrak, döviz ile ilgili de önemli bir açıklama yapmış ve “Haziran-Temmuz aylarında Türkiye'ye 10 milyar dolardan fazla para girişi oldu” demişti.

 

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ise bugün yaptığı açıklamada, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 0,7 düşüşle yüzde 13.9’a çektiklerini bildirdi. Uysal, enflasyon üzerindeki birikimli döviz kuru etkisinin azaldığına dikkat çekerek; “Merkez Bankası rezervlerini artırma konusunda ciddi bir irademiz var” ifadesini kullandı. Murat Uysal ayrıca Merkez Bankası ihtiyat akçesinin yarıya yakınının Hazine hesaplarına geçtiğini de açıkladı.

 

Berat Albayrak’ın yaptığı açıklamaların olumlu mesajlarla dolu olması gayet normaldir. Çiçeği burnundaki Merkez Bankası Başkanı’nın da Albayrak’a paralel açıklama yapmasına da şaşmamak lazım. Muhalefet ise tam tersi görü sundu. Albayrak ve Uysal’ın açıklamalardan ikna olmadıklarını beyan ettiler. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu daha da ileri gidip hükümetin rakamlarla oynadığını iddia etti! İktidarın “ak” dediğine muhalefetin “kara” deme geleneği bugüne has bir strateji değildir. Dolayısıyla bu gibi polemikleri zamana bırakmakta fayda var.

 

Da… Berat Albayrak’ın “Haziran ve Temmuz aylarında Türkiye’ye çok döviz girişi oldu” şeklindeki ifadesinin üzerinde durmak lazım. Albayrak her ne kadar bir rakam vermemişse de uzmanlar, Merkez Bankası’nın 20 milyar dolar tutarında bir açık pozisyonu olduğuna dikkat çekiyorlar. Uzmanların, ayrıca bu gelişme ile ilgili ortak bir endişe taşıdıklarının da altını çizmek lazım. Böyle bir iddianın gerçek olma ihtimal var mıdır? Erdoğan, 31 Mart Seçiminden birkaç gün önce “İkinci saldırıyı süratle etkisiz gale getirdik” diye bir açıklamada bulunmuştu. Yabancı basın ise aynı günlerde “Türkiye’nin net döviz rezervi bitti” diye haber yapmış ve yabancı yatırımcı da TL’den çıkıp Dolar almaya başlamıştı. Böyle kritik bir durumda Merkez Bankası açık pozisyona girmiş olabilir mi?

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümeti’nin “elimdekilerle günü kurtarayım, yarına da Allah kerim” düşüncesiyle hareket ettiği biliniyor. Bu uygulamanın olumlu sonuç verme ihtimali yok değil, var ama yüzde 15’ten daha ileri gitmez bu ihtimal! Yüzde 85’i risktir! Hükümet, Merkez Bankası’nın ihtiyaç akçesini kullanıyor, fonlardaki paraları bir şekilde sistemin içine dâhil ediyor, Merkez Bankası’ndan açık döviz pozisyonuna girmesini istiyor. Bütün bunlar ise yüzde 85’lik riskin işaretidir!

 

ABD Merkez Bankası (FED) beklenen faiz indirimini bugün yaptı ve böylece yüzde 2.25-2.50 olan faizi, yüzde 2.00-2.25'e çekmiş oldu. Tüm dünya gibi Türkiye de bu indirimi bekliyordu ve satın almıştı. Buna rağmen, FED’in açıklamasından sonra 5,56 seviyesinde olan Dolar/TL, 5,58’e yükseldi.

 

Bütün bu gelişmeler iki olumsuzluğa işaret ediyor. 1) MB’nin 13.9’luk faiz beklentisi, bir başka ifadeyle kredi faizlerinin yüzde 20-22’lerde kalacağını gösteriyor. Bu kadar yüksek faizle yatırım yapmanın da tüketim artışının da mümkün olmadığını gösteriyor! 2) Finansla ilgili meselelerin halı altına süpürülmesi ya da riskleri yokmuş gibi davranılmasıdır. En küçük bir krizde kule yıkılabilir çünkü!  

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak