Tarih : 08.08.2019 - 20:53

BU NASIL BİR MUTABAKAT?

ABD ile mutabakat sağlandı sağlanmasına ama belli olan hiçbir şeyi yok! Güvenli Bölge kurulması hususunda mutabakat sağlandı” denildi ve “istim arkadan gelsin” pozisyonuna geçildi. “Büyük başarı”, “Başlangıç olarak önemli bir adım atıldı” deniyor tabii. De… Senelerdir aynı şey söylenmiyor mu?

BU NASIL BİR MUTABAKAT?

8 Ağustos 2019 Perşembe Türkiye gündemi; özetle şöyle:

Dün ABD ile “Güvenli Bölge” kurma konusunda mutabakat sağlandığının duyurulmasından hemen sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan bir açıklama yapmış ve “Harekât Merkezi’nin kurulmasıyla ilk adım atıldı. Burada asıl olan güvenli bölgedir” demişti. Bu nasıl bir mutabakatsa? Kimse bir şey anlamadı!.. Türkiye “Güvenli Bölge”nin 35 kilometre derinliğinde 420 kilometre uzunluğunda olmasını şart koşmuyor muydu? Hani? PYD/YPG’ye verilen silahların geri alınması da şartlarından biriydi. ABD, aynı gün 200 araçlık silah ve mühimmatı Irak’tan Suriye’ye gönderdi! Bir de tabii Fırat’ın doğusunun TSK’ya terki meselesi vardı ki, ABD “ortak devriye görevi”nde mutabakat sağlandığını duyurdu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ABD ile varılan mutabakatın olumlu bir başlangıç olduğuna dikkat çekip “Bu çalışmanın Münbiç yol haritasına dönüşmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de gündeminde “Güvenli Bölge” mutabakatı vardı. “Fırat’ın doğusunda hilal yükselmeli, hainler cezalandırılmalı” diyen Bahçeli, güvenli bölgenin Türkiye’nin taleplerine göre şekillenmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Güvenli Bölge” mutabakatının büyük başarı olduğuna vurgu yaptılar. Olumlu bir başlangıç olduğuna işaret ettiler. Sonuç? Sonuç yok! Türkiye “Güvenli Bölge” konusunda neden ısrar ediyor? Güney sınırını tehdit eden terör örgütlerini etkisiz hale getirmek için, değil mi? Hani? Harekât Merkezi kurulsun. Eni, boyu bilinmeyen “Güvenli Bölge” oluşturulsun. “Barış Koridoru” açılsın. ABD’li askerlerle Türk askerleri birlikte devriye görevi yapsın. E, teröristleri bertaraf etme ne oldu? Türkiye bu mutabakatı şan, şöhret için mi imzaladı?

ABD, “PYD benim müttefikim” diyor ve onlara ha bire silah ve mühimmat desteği veriyor!  Türkiye’nin müttefiki Rusya da aynı sazı çalıyor aslında. Bırakın ABD’ye karşı Türkiye’nin yanında durmasını, parmağını bile oynatmadı! O da PYD/YPG ile iş tutuyor çünkü!

Türkiye’yi yönetenlere de vatandaşın karşısına çıkıp “Vurur geçeriz” türü nutuklar atmak kalıyor. Adamların hakkını yemeyelim; o işi iyi yapıyorlar! Da… Vatandaşın da bir sabrı var, değil mi?!. İlanihaye bu kuru nutuklara pirim vermez!

Denizli’de 6 büyüklüğünde yaşanan deprem olayı var bir de… Şükür ki, can kaybı yok ama 6 şiddetindeki depremle ağır hasar gören onlarca bina var!.. Deprem için alınan bir tedbir yok yani. “Afet Bakanlığı” kurulsa, hem “küresel ısınma”dan doğan riskler, hem de deprem felaketinin açacağı yaralar için tedbir alma mümkün olabilir.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak