Tarih : 17.08.2019 - 19:50

DEPREM RANTA BAKMAZ!

Türkiye inşaat sektöründe birçok başarılı projelere imza attı. Gökdelenler yaptı. Ekonominin büyümesini inşaat sektörüyle sağladı. Fakat, 2000 yılından önce inşa edilen binaların depreme dayanıklı hale getirilmesini sağlayamadı. Orada rant yoktu çünkü! Uzmanlar ise İstanbul’da 7.4 büyüklüğünde bir depremin kaçınılmaz olduğunu söylüyorlar. Deprem ranta bakmaz!

DEPREM RANTA BAKMAZ!

17 Ağustos 2019 Cumartesi Türkiye Gündemi Yorumu:

İnşaat teknolojileri değişti. Çok kısa sürede 700-800 metre yüksekliğinde gökdelen dikmek mümkün hale geldi. Suudi Arabistan, Cidde’de inşa etmekte olduğu bir kilometre yüksekliğindeki binanın bitmek üzere olduğu bildirildi. Türkiye, inşaat sektöründe oldukça iddialı bir başarı yakaladı. Her türlü teknik ve teknolojiyi kullanıyor. Büyükşehirleri gökdelenle donattı. Hatta ekonominin lokomotifi yaptı inşaat sektörünü.

De… Depreme dayanıklı olmayan binaları yenileme hususunda aynı başarıyı gösteremedi!.. Bugün, 17 Ağustos 1999 Depremi, 20. Yılında anıldı. Hayatını kaybedenlere dualar edildi. Hayatta kalanların acısı paylaşıldı. Fakat “İstanbul’un hali ne olacak” sorusuna cevap aranmadı!.. 17 Ağustos 2019 Depreminde 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti, 23 bin 781 kişi yaralandı ve 505 kişi de sakat kaldı! 7,4 büyüklüğündeki deprem 45 saniye sürmüş ve 100 binlerce bina hasar görmüştü. Ne oldu o hasarlı binalar? Çoğu allandı pullandı; ya kiraya verildi, ya satıldı!

Uzmanlar İstanbul’da büyük bir deprem yaşama ihtimalinin yüksek olduğunu bildiriyor ve “7.4 büyüklüğünde bir deprem ihtimali yüzde 70” diyorlar! Uzmanlar ayrıca “mesele depremin olup olmayacağı değil, ne zaman olacağı” deyip her an olacakmış gibi tedbir almak gerektiğini vurguluyorlar! Hani?

2000 yılından sonra yapılan inşaatlarda teknik şartlara uyulduysa da o tarihten önce inşa edilen binalar ne olacak? “Rant var” diye toplanma yerlerine bile AVM yapıldı ama deprem riski bulunan binalar unutulmaya terk edildi? ”Kentsel dönüşüm” güya depreme karşı riskli binaların yenilenmesi için uygulanacaktı ama rant olmadığı için ilgilenen olmadı! Deprem ranta bakmaz hâlbuki!

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan için “Yanlış yapıyorlar” yorumunu yaptı ve “Ayrılmalarını onaylamıyorum. Başka parti kurmasınlar. Ak Parti’ye hizmet etmeye devam etsinler” dedi. Bu çağrıyı yapmak için maaşına zam yapıldı, yapsın tabii. De… Ne kadar samimi?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün yaptığı açıklamada, “Müşterek Harekât Merkezi’nin önümüzdeki hafta çalışmaya başlayacak” demişti. Ancak ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı, bugün bir açıklama yaptı ve o açıklamada “Ortak Harekât Merkezi için çabalar devam edecek” denildi. ABD ile Türkiye açıklama yapıyor ama birbirini tutmayan açıklamalar oluyor genellikle bunlar.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a seslendi ve  “Beyefendi ben sana niye köprü yaptın, niye hastane yaptın, niye havalimanı yaptın demiyorum! Kaç paraya yaptırdın, onu soruyorum” dedi.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak