Tarih : 19.10.2019 - 21:20

Dış politika sakinleşmeden, iç politika hareketlendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Kayseri’de toplu açılışlar yaptı ve halka “ya ölüm, ya istiklal” diye seslendi. Erdoğan’ın ihtiyatlı konuştuğu da dikkatlerden kaçmadı. 22 Ekim Putin ile görüşeceğine işaret eden Erdoğan, “Sayın Putin’le görüşeceğim. Oldu oldu, olmadı kaldığımız yerden devam ederiz” dedi.

Dış politika sakinleşmeden, iç politika hareketlendi

19 Ekim 2019 Cumartesi Türkiye Gündemi Yorumu:

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri’deki Toplu Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada ABD ile varılan anlaşmaya temas etti ve “Olursa olur, Olmazsa 120 saatin bittiği dakika kaldığımız yerden, teröristlerin başını ezmeye devam ederiz” dedi. 22 Ekim Salı günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de görüşeceğine işaret eden Erdoğan,  “Harekât bölgemizin bir kısmında Rusya korumasındaki rejim güçleri bulunuyor. Meseleyi Putin ile ele alacağız. Bir hal çaresi bulmamız lazım. Aynı durum orada da geçerlidir. Olursa olur, olmazsa kendi planı uygularız” ifadesini kullandı.

 

Güvenli Bölge ile ilgili kararın ikinci gününde diplomasi ayağa bu şekilde ağır aksak devam ediyor. Sahada da durum üç aşağı, beş yukarı aynı!.. Resulayn’da arama tarama faaliyetleri aralıksız sürüyor. YPG’ye ait büyük bir cephanelik ele geçirildi. TSK ve Suriye Milli Ordusu, teröristlerin bölgeyi terk etmeleri için bir koridor açtı. Bazı YPG’li militanlar bu koridoru kullanıp belirtilen alan dışına çıkmışlarsa da önemli bir kısmı kaldı. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Resulayn’da kalan terör militanlarının 36 saatte toplam 14 taciz ateşi açtığını duyurdu.

 

Bütün bu gelişmeler, Erdoğan’ın “olursa olur, olmazsa kaldığımız yerden harekâta devam ederiz” diye ihtiyatlı konuşmaya sevk etti. Suriye meselesinden dolayı ekonomi konuşulmuyor, zamlar can yaksa da gündeme getirilmiyor ama bu, önümüzdeki günlerde de konuşulmayacak anlamına gelmiyor.

 

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün konuştu mesela. Davutoğlu tam bir meydan okuma havasında konuştu ve “Yüreği olan karşımıza çıksın” dedi. Davutoğlu ayrıca ABD Başkanı Trump’ın  Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mektubu da eleştirdi ve Trump’ın mektubu için “tam bir yüz karası” ifadesini kullanırken; Erdoğan’ın mektubu iade etmesini ve gereken cevabı vermesini istedi.

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak